Youth: Geçmiş Değil Bugün Gibi

Engin Eryiğit, Youth'un önemini kısaca anlattı......

“Kendisi bilmez fakat Maradona hayatımı kurtarmıştır. Annemi ve babamı 16 yaşımdayken dağ evinde bir gaz sızıntısı nedeniyle kaybettim. Hafta sonları her zaman gittiğimiz bir dağ eviydi. O hafta ben gitmemiştim çünkü Napoli’nin Empoli’yle oynayacağı maça, Maradona’yı izlemeye gidecektim. Bu nedenle ben şehirde ve hayatta kaldım. Amerikalılar futbolla pek ilgilenmezler. Hatta Youth’ta çalıştığım Amerikalı cast direktörü, Maradona’yı hiç duymamıştı!”

Bu sözler Napoli’nin gururu Paolo Sorrentino’ya ait. Bugün vizyona giren Youth’u izlediğiniz takdirde, karakterlerden birinin “Diego Armando Maradona” olduğu dikkatinizi çekecek. Sıradan bir film karakteri olarak değil de bu detayı göz önünde bulundurarak seyretmeniz, size erken kaybettiğiniz güzel insanları hatırlatıp ilave duygusal anlar yaşatırken, yüzünüze hafif bir tebessüm getirecektir. Sinema bu tür detaylarla güzel. Ve böyle detaylar, sinemada bir başka güzel.
youthmaradona
Youth’un bir “terapi” niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Ve bugünlerde Türkiye sınırları içinde yaşayıp da şöyle güzel bir terapiye hayır diyecek kimse var mı? Sorrentino’nun şahsi çıtası o kadar yüksek ki, İtalyan yönetmenin filmografisinde Youth ilk 3’e girmeyebilir. Ama haftanın The Revenant’la beraber en iyi filmi bana göre. Bu arada dramatik bir vizyon notu: Youth sadece 5 şehirde, 10 salonda -yalnızca Başka Sinema’da- gösterime girdi. Gerçek anlamda ‘muhteşem bir güzellik’le Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı kazanmış bir yönetmenin merakla beklenen yeni filmi, dili büyük ölçüde İngilizce, cast’ı çok sağlam, süresi ortalama film süresi civarında (Bazen uzun filmler, bir gündeki seans sayısı doğal olarak azaldığı için vizyona girerken dezavantaj yaşayabiliyor), Yılın En İyi Avrupa Filmi ödüllü, Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı… Tüm bu özellikler bir filmin Türkiye sinemalarında 10’dan fazla lokasyon bulmasına yetmiyorsa, hüznümüzü Youth’un Soundtrack’inden Oscar ve Altın Küre adayı “Simple Song #3”le biraz daha artıralım. İyi seyirler ve iyi terapiler…

kategori:
izlenim

ilgili