Zina Bethune: Hollywood Meleklerinden Birini Kaybetti

Hollywood'da ismi şan şöhret yerine yaptığı iyiliklerle öne çıkan bir yıldızı geçtiğimiz hafta içinde kaybettik....

New York’ta hayata merhaba diyen Zina Bethune, oyuncu annesi ve heykeltraş babası sayesinde sanatın içine doğdu. Seçtiği meslek baleydi. Çocukluğundan itibaren önemli gruplarda dansetmeye başladı. 14 yaşında New York City Ballet’in en dikkat çeken baleriniydi. Yeni yeni gelişen TV dünyası onu fark etmekte gecikmedi. The Guiding Light, Route 66, The Judy Garland Show, Pantomime Quiz, Hollywood Squares, Young Dr. Malone ve Dr. Kildare gibi zamanın klasik dizilerinde roller aldı.

Sinemayı pek sevmiyordu. Değerlendirdiği ender tekliflerden biri, ilk filmini çekmeye çalışan genç bir yönetmenindi. Bethune, bu teklifi kabul ederek Martin Scorsese’nin ilk filmi “Who’s That Knocking at My Door”da Harvey Keitel ile karşılıklı oynadı.

Bethune’nin en önemli özelliği hayatı boyunca engelli çocuklara verdiği destek oldu. Dansı ve oyunculuğu zihinsel engelli çocukların terapisinde kullanmayı düşündü ve önemli doktorlarla Bethune Theatredanse isimli stüdyoyu açtı. 1980’den itibaren binlerce engelli çocuğun eğitimine yardımcı oldu.

Bethune’nin ölümü trajik ancak bir o kadar da iyilik dolu oldu. Yolun ortasında gördüğü yaralı bir opposumu kurtarmak için yola atladı. Opposumu kurtardı ancak kendisi bir aracın altında kalarak hayata veda etti.

kategori:
haber

ilgili