10 Madde: William H.Macy Neden Gerçek Bir Bağımsız Film Karakteridir?


Sorduk ve 10 Madde’de Yanıtladık: William H.Macy Neden Gerçek Bir Bağımsız Film Karakteridir?

1. Babası madalyalı bir savaş uçağı pilotu, annesi ilk kocası öldükten sonra ikinci kocasıyla evlenen “kasabanın en güzel kızı”dır. Çocukluğu tıpkı bir bağımsız film karakteri gibi başarılı ailenin beceriksiz ve tıfıl oğlu olarak geçti.

2. Ailesinin isteği ile veterinerlik okudu. Ama yine bir bağımsız film karakteri gibi rüyalarında tiyatrocu olmak vardı. Veterinerlik okulunu bırakıp, ailesinin para desteğini de geride bırakıp Goddard College’a yazıldı.

3. Goddard College’da mutluluğu ve David Mamet’yi buldu. İki kafadar yine tıpkı bağımsız film karakterleri gibi gecelerini gündüzlerini hayaller kurarak, yazarak ve içerek geçirdiler.

4. Okuldan mezun olduktan sonra işler kötü gitti. Barmenlik yaptı, kötü reklam filmlerinde oynadı. Los Angeles’ta süründükten sonra New York’a taşındığında hayatı değişti.

william-h-macy-01

5. Kısa süre içinde birçok tiyatro oyununda yer almasına rağmen ekrandaki ilk rolü The Boy Who Loved Trolls’teki Socrates isimli bir kaplumbağayı oynamak oldu…

6. Hayatının aşkını da kendi mesleğinden buldu. Felicity Huffman’la 1997 yılından beri evli ve mutlu…

7. Filmlerinin yüzde 80’i bağımsız yapımlar olmasına rağmen en çok para kazandığı film eleştirmenlerin yerden yere vurduğu Wild Hogs’taki rolü oldu. O kadar iyi rolüne rağmen ortalama amerikan sinema izleyicisi onu hep o rolle hatırladı ve pek de dert etmedi.

8. Fargo’daki Jerry Lundegaard, Magnolia’daki “Quiz Kid” Donnie Smith rolleri sinema yaşamını da belirleyen roller oldu. Başı dertten kurtulmayan, her filmde başına bir bela gelen, sinemanın en acıklı ve düşünceli bakan adamlarından biri artık…

william-h-macy2

9. 20’ye yakın TV dizilerinde oynamasına rağmen dizileri hep iptal edildi. Şansı Shameless’taki Frank Gallagher karakteriyle döndü…

10. Hollywood’un hengamesi içinde farklı imajını koruyan, her bağımsız genç yönetmen çağırdığında rol ayrımı yapmadan koşa koşa yardım eden karakteriyle ve diğer 9 maddeden dolayı “William H. Macy, sadece perdede değil, gerçek hayatta da bir bağımsız film karakteridir.”


Leave a Reply