10. Palto Film Günleri Seçkisi

10. Palto Film Günleri şu filmlerle karşınızda olacak.

10. Palto Film Günleri, 19 Aralık Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da kapılarını sinemaseverlere açacak. Bu yılın açılış filmi ise Seren Yüce’nin yönetmenliğini yaptığı Rüzgarda Salınan Nilüfer. 10. Palto Film Günleri Seçkisi şu filmlerle karşınızda olacak.

YERLİ SİNEMA

RÜZGARDA SALINAN NİLÜFER

Yönetmen: Seren Yüce
Oyuncular: Songül Öden, Tolga Tekin, Serpil Göral, Taha Yusuf Tan, Duru Lal Pekel, Erasian Saglam, Tülay Günal

Seren Yüce’nin ödüllü ilk filmi “Çoğunluk” tan 6 yıl sonra izleyici karşısına çıkan “Rüzgarda Salınan Nilüfer” günümüz sosyal hayatının dayatmalarına, burjuva bir yaşantı ekseninden bakıyor.

Handan ve Korhan çifti İstanbul’un zengin bir semtinde yaşamaktadır. Kendine sürekli değişen meşguliyetler yaratan Handan, her girişiminde eşinden destek bekler. Bu heveslerin geçici olduğunu gören Korhan ise artık aldırış etmemeye başlamıştır.

Son olarak yazar arkadaşı Şermin’e özenip yazarlığa meyleden Handan’ın bu niyeti, yerini kıskançlığa bırakır ve iki ailenin ilişkisini etkilemeye başlar.

KALANDAR SOĞUĞU

Yönetmen: Mustafa Kara
Oyuncular: Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, Ibrahim Kuvvet, Temel Kara

Mustafa Kara’nın ikinci uzun metrajlı filmi, prömiyerini yaptığı Tokyo’dan En İyi Yönetmen Ödülü’yle döndü. Katıldığı birçok festivalin gözdesi olan Kalandar Soğuğu, bu yılki Oscar Ödülleri için Türkiye’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” adayı.

Gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkan film, Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan Mehmet’in hikayesini odaklanıyor. Mehmet bir yandan beslediği hayvanlarla yaşamını sürdürürken, diğer yandan dağlarda maden rezervi aramaktadır. Bu sırada aldığı bir haber Mehmet’in yolunu Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine düşürür.

TEREDDÜT
Yönetmen:Yeşim Ustaoğlu
Oyuncular: Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık, Serkan Keskin

İstanbullu psikiyatrist Şehnaz, bir taşra kasabasında mecburi görevine devam etmektedir. Bir gün hastaneye, akli dengesini yitirmek üzere olan genç hasta Elmas getirilir. Aynı hayatları yaşayan farklı iki kadının yolu, soğuk ve fırtınalı bir gecenin sabahında kesişmiştir. İki kadının ruhuna bilinmedik bir kapı açan buluşma, uzun ve zorlu bir hesaplaşmanın da başlangıcı olacaktır.

ÖZEL GÖSTERİM

MADEN

Yönetmen: Yavuz Özkan
Oyuncular: Tarık Akan, Cüneyt Arkın, Hale Soygazi, Halil Ergün, Meral Orhonsay

Palto Film Günleri, Eylül ayında yitirdiğimiz Türk sinemasının efsane aktörü Tarık Akan’ı, 1978 yapımı “Maden” ile anıyor.

Film, gerekli önlemlerin alınmadığı bir ocakta, her an ölüm tehlikesiyle burun buruna çalışan bir grup maden işçisinin hikayesine odaklanıyor. Bir türlü dayanışmanın sağlanamadığı ocakta çalışan İlyas, arkadaşlarına durumun ciddiyetini anlatmak için çabalıyor. Fakat arkadaşları, işten çıkarılma korkusuyla yeterli desteği vermiyor. Birkaç hafta sonra madende gerçekleşen patlama, maden işçilerini bir araya getiriyor.

Film, Tarık Akan’ın Yeşilçam’ın yakışıklı jönü rollerinden toplumsal gerçekliğe doğru evrilen aktörlük yaşamında çok önemli bir yer tutuyor. Maden, Tarık Akan’a 1978 Altın Portakal’da en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştı.

DÜNYA FESTİVALLERİ

TSCHICK

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Anand Batbileg, Tristan Göbel, Nicole Mercedes Müller, Friederike Kempter, Udo Samel

Fatih Akın’ın son filmi Elveda Berlin, Alman yazar Wolfgang Herrndorf’un “Tschick” romanından uyarlanan, renkli ve sıra dışı bir yol hikayesi.

Varlıklı ama aile bağları kopuk bir ailede büyüyen 14 yaşındaki Maik, yaz tatilini evde yalnız başına geçirmek zorunda kalmıştır. Ta ki, sınıflarına yeni gelen Rus göçmeni Tschick, evlerinin önünde çalıntı bir otomobil ile belirene kadar… Maik için adeta bir dönüşüme de gebe olan yolculuk, aynı zamanda ikilinin hayatı yeniden keşfedeceği bir hikayeye evrilir.

LA LA LAND

Yönetmen: Damien Chazelle
Oyuncular: Emma Stone, Ryan Gosling, J.K. Simmons, Finn Wittrock, Sandra Rosko

2014 yapımı ödüllü filmi Whiplash’in ardından Damien Chazelle, müzikal drama filmi La La Land’de günümüz Los Angeles’ında geçen bir aşk öyküsü anlatıyor.

Hayallerinin peşinden koşan caz piyanisti Sebastian (Ryan Gosling) ile hevesli aktris Mia (Emma Stone), arzuları, hayat gerekleri ve gerçekler arasında; neşeli olduğu kadar hüzünlü bir hikayede buluşuyor. Hem de umutları ve kalpleri kırmakla ün salmış Los Angeles’ta…

Bu yıl, sinefillerin en çok beklediği filmlerden biri olan La La Land, Emma Stone ve Ryan Gosling’i beyazperdede üçüncü kez bir araya getiriyor. “Hayal Alemi” anlamına da gelen “La La Land” tanımlaması, özellikle 90’ların terminolojisindeki Los Angeles ile bütünleşiyor.

THE NET

Yönetmen: Kim Ki-duk
Oyuncular: Ryoo Seung-Bum, Lee Won-Geun, Kim Young-Min, Choi Gwi-Hwa, Jo Jae-Ryong

Teknesinin motoru bozulduğu için Güney Kore’de soluğu alan yoksul balıkçı Nam Chul-woo, burada casus zannedilip gözaltına alınır. Ardından zor da olsa, Kuzey Kore’ye teslim edilir. Fakat bu kez yeni zorluklarla karşılaşacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır.

Kim Ki-duk’un sıradan insanların hayatlarını tehlikeye atan siyasi ve insani zorlukları sorguladığı The Net, prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı.

CANNES SEÇKİSİ

PATERSON

Yönetmen: Jim Jarmusch
Oyuncular: Adam Driver, Golshifteh Farahani, Chasten Harmon, Barry Shabaka Henley, William Jackson Harper, Rizwan Manji

New Jersey’nin Paterson şehrinde, şehirle aynı adı paylaşan otobüs şoförü ve şair Paterson’ın hikayesi. Her günün rutinini aynı şekilde sürdüren Paterson, çevresini gözlemleyip, şiirler yazıp, bir bira içerek günü tamamlar ve evine, eşi Laura’nın yanına döner. Paterson’un aksine Laura ise, her an değişen tutkularla hayatını devam ettirmektedir.

Jim Jarmusch’un zamanı akışına bıraktığı filmi; görseli şiire, şiiri de görüntüye büründürüyor. Küçük ayrıntıları ve şiirsel anlatısıyla dikkat çekiyor.

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

Yönetmen: Juho Kuosmanen
Oyuncular: Julianne Nicholson, Takashi, Margo Martindale

Olli’nin tüy siklet boks şampiyonasında dünya şampiyonu olacak ilk Fin olması için her şey hazırdır. Tek yapması gereken biraz kilo verip konsantre olmaktır. Fakat bir sorun vardır: Olli, Raija’ya delicesine aşık olmuştur ve aklında sadece o vardır.

Bu yıl Finlandiya’nın Oscar adayı olan, kariyerinin en önemli müsabakasına çıkacak boksör Olli’nin hikayesini anlatan “The Happiest Day in the Life of Olli Mäki”, gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor.

THE AGE OF SHADOWS

Yönetmen: Kim Jee-Woon
Oyuncular: Song Kang-Ho, Gong Yoo, Han Ji-Min, Um Tae-Goo, Shingo Tsurumi

Güney Kore’nin Oscar adayı The Age of Shadows, izleyiciyi 1920’li yıllara, Japon işgalindeki Kore’ye götüren bir casusluk öyküsü.
Eskiden Kore’nin bağımsızlık mücadelesinde yer alan Lee, artık Japon emniyeti için çalışmaktadır. “Dürüst Kardeşler” bağımsızlık örgütünü çökertmek için emir aldığında, örgütün bölgesel lideri Kim ile tanışır. Lee ve Kim’in dostlukları arttıkça, ikili ait oldukları kurumlara olan sadakatlerini de sorgulamaya başlar.

AMERICAN HONEY

Yönetmen: Andrea Arnold
Oyuncular: Shia Labeouf, Sasha Lane, Riley Keough, Arielle Holmes, Crystal Ice, Veronica Ezell, Chad Cox

Sorunlu bir ailede büyüyen Star, tekdüze hayatından sıkılmışken bir seyahat satış ekibinde çalışan Jack‘e aşık olur. Kendini bir anda Jack ve ekibinin minibüsünde bulan Star için kısa sürede; önceki hayatına hiç benzemeyen, ne ile karşılaşacağını bilemediği yepyeni bir serüven başlar. Birçok uluslararası festivale damga vuran film, Cannes 2016’da Jüri Özel Ödülü ile selamlanırken, birçok festivalden de ödüllerle döndü.

GECE YARISI

INCARNATE

Yönetmen: Brad Peyton
Oyuncular: Aaron Eckhart, Carice van Houten, Catalina Sandino Moreno, Mark Henry, David Mazouz

İçine şeytan giren 11 yaşındaki Cameron’un durumu gün geçtikçe kötüye gitmektedir. Cameron için birçok şeytan çıkarma yöntemi denenir fakat işe yaramaz. Sonunda, dini ritüeller yerine hastaların zihnine girip şeytanla yüzleşme yöntemini kullanan doktor Seth Ember’e başvurulur.
Fakat durum doktorun da önceki tecrübelerine hiç benzememektedir. Bu durumda tek bir çare kalır; Cameron’un hayatını tehlikeye atacak son yöntemi denemek…

ANİMASYON

My life as a courgatte

Yönetmen: Claude Barras
Seslendirenler: Gaspard Schlatter, Sixtine Murat, Paulin Jaccoud, Michel Vuillermoz, Raul Ribera

Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde İsviçre’nin Oscar Adayı olan film, 9 yaşındaki “Kabakçık” lakaplı Courgette’nin hayatına odaklanıyor. Kabakçık, annesinin ölümünün ardından yetimhaneye yerleşir ve bambaşka bir hayata başlar. Yeni dostluklar kurarak hayatı öğrenmeye çabalar. Kendi dünyasındaki bir çocuğun hikayesi, hepimizin bildiği evrensel bir resme doğru evrilmeye başlar.

San Sebastian, Melbourne, Zurich, Film Annecy Uluslarası Animasyon Festivali… Stop motion tekniğinde çekilen filmin ödül aldığı festivallerden sadece birkaçı…

kategori:
seçki

ilgili