İFF 2011 Rehberi: Yıllara Meydan Okuyanlar

Yıllarca ustalara saygı diye izlediğimiz bölüm, bu yıl yıllara meydan okuyanlar olarak açılmış. Usta yönetmenlerin arasında 102 yaşındaki Manoel De Oliveira gerçekten yıllara meydan okumasıyla tanınıyor. Filmler genelde yönetmenlerin ustalık dönemine rastladığı için, çok iddialı olmasalar da mutlaka seyredilmesi gelen yapımlar olarak öne çıkıyor.

SHAN ZHA SHU ZHI LIAN
(O Ağacın Altı)

Yönetmen: Zhang Yimou
Oyuncular: Zhou Dongyu, Shawn Dou, Xi Meijuan

Zhang Yimou’nun düşük bir bütçeyle, biraz da kendisi için yaptığı romantik drama… Aşağıdaki mükemmel sahneyi izlediğinizde zaten gitmek isteyeceksiniz.

THE WAY BACK
(Özgürlük Yolu)

Yönetmen: Peter Weir
Oyuncular: Colin Farrell, Ed Harris, Jim Sturgess, Saoirse Ronan, Mark Strong, Dragos Bucur, Gustaf Skarsgard

Stalin’in Sibirya’daki Gulag ölüm kamplarından kaçan bir grup mahkumun tüm Sovyetler’i geçerek Hindistan’a ulaşmaya çalışmalarını anlatıyor. Kalabalık oyuncu kadrosuyla ve usta yönetmeni Peter Weir’le ilk gösterimlerinin yapıldığı festivallerde eleştirmenlerden tam not aldı.

ESSENTIAL KILLING
(Ölümüne Kaçış)

Yönetmen: Jerzy Skolimowski
Oyuncular: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner, Zach Cohen

Jerzy Skolimowski’nin sıkı Bush taraftarı, ırkçı söylemleriyle dikkat çeken Vincent Gallo’yu CIA’den kurtulmaya çalışan bir afgan kaçak rolünde oynattığı film çok iyi eleştiriler aldı. Yine de Gallo’ya olan tepkiniz sürüyorsa gitmeyin deriz.

AMIGO

Yönetmen: John Sayles
Oyuncular: Chris Cooper, Garret Dillahunt, Ronnie Lazaro

Başka ülkelerin haklarına ve topraklarına tecavüzü alışkanlık haline getiren ABD’nin tarihindeki ilk işgallerinden Filipinler’de yaşananları John Sayles sinemaya aktardı. Eleştirmenlerin yorumları pek umut vermese de geniş bir listede kendine yer bulmalı.

FLAMENCO FLAMENCO

Yönetmen: Carlos Saura
Katılanlar: José Mercé, Estrella Morente, Sara Baras

Kendisini artık iyice müzik ve dans filmlerine veren büyük usta Carlos Saura’nın sinema perdesini nasıl bezediğini görmek her sinemasever için unutulmaz bir deneyimdir. Flamenco’nun genç yetenekleriyle tanışmak için de çok iyi bir başlangıç noktası…

MISTÉRIOS DE LISBOA
(Lizbon’un Gizleri)

Yönetmen: Raoul Ruiz
Oyuncular: Adriano Luz, Maria Joao Bastos, Ricardo Pereira

Bir mini TV dizisi olarak başladığı projeyle gösterildiği her festivalde olay yaratmak, sinema yaşamında 100’ü aşkın film bulunan Raoul Ruiz gibi bir ustanın başarabileceği bir iştir. 1963’ten beri hiç durmadan film çeken Ruiz’le daha önce hiç tanışmadıysanız çok iyi bir başlangıç filmi…

UTOMLYONNYE SOLNTSEM 2: PREDSTOYANIE
(Güneş Yanığı 2)

Yönetmen: Nikita Mikhalkov
Oyuncular: Nikita Mikhalkov, Oleg Menshikov, Nadezhda Mikhalkova

Nikita Mikhalkov maalesef yaşlandıkça megalomanisini yoğun bir rus milliyetçiliği ve hatta ırkçılıkla birleştirdi. İlki bir başyapıt olan Güneş Yanığı’nın devam filmi maalesef tüm festivallerde yuhlanmaya varan tepkiler aldı. Büyük bir ustayı böyle kaybetmemiz üzücü…

CHANTRAPAS
(İşe Yaramaz)

Yönetmen: Otar Iosseliani
Oyuncular: Dato Tarielashvili-Iosseliani, Bulle Ogier, Pierre Etaix

76 yaşındaki gürcü ustanın sadece 10 film çektiğini ve her filminin de başyapıt olarak kabul edildiğini hatırlatırsak bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini her sinemasever anlar herhalde… Iosseliani yeni filminde kendi hayatından da esinlenerek bir sürgün öyküsünü kendine has sinema diliyle aktarıyor.

HJEM TIL JUL
(Yeni Yıl)

Yönetmen: Bent Hamer
Oyuncular: Arianit Berisha, Sany Lesmeister, Nadja Soukup

Türkiye’de sadece festivalden festivale izleyebildiğimiz Bent Hamer, yine kendisini takip edenleri fazlasıyla memnun edecek bir filme imza atmış. Şunu da hatırlatalım: “Bir Bent Hamer filmi izlemeyen, daha İstanbul Film Festivali’nde filme gitmiş sayılmaz”

TAMARA DREWE

Yönetmen: Stephen Frears
Oyuncular: Gemma Arterton, Roger Allam, Bill Camp

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: “Stephen Frears kötü film çekmez.” Tamara Drewe de aldığı olumlu eleştirilere bakarsa bu tanıma uyan bir film olmuş. Gençliğine geçirdiği köye geri dönen bir afetin, çocukluğunda kendisini çirkin bulanlarla yaşadığı komik olayları izleyeceğiz.

O ESTRANHO CASO DE ANGÉLICA
(Angelica’nın Tuhaf Vakası)

Yönetmen: Manoel De Oliveira
Oyuncular: Ricardo Trepa, Pılar Lupez De Ayala, Leonor Silveira

100 yaşını iki yıl önce geride bırakmasına rağmen film çekmeye devam eden ve hatta daha da hızlanan Manoel De Oliveira’nın son filmi… De Oliveira ölüm, fotoğraf ve aşkı farklı bir senaryoda bir araya getirmiş…

LE BRUIT DES GLAÇONS
(Buzun Sesi)

Yönetmen: Bertrand Blier
Oyuncular: Jean Dujardin, Albert Dupontel, Anne Alvaro

Blier, kanserin vücut bulmuş hali tarafından ziyaret edilen alkolik bir yazarın öyküsünü anlatıyor. Blier her zaman her festivalde özel olarak takip edilmesi gereken yönetmenlerden biri olmuştur.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın