127 Hours: A.R. Rahman Strikes Again


Danny Boyle ve film müzikleri deyince herkes bir duraksar ve başını sallayarak bir saygı ifadesi gösterir. Müzikte alternatif denizlere yelken açan her türk gencinin arşivlerinde mutlaka Trainspotting’in soundtrack’i bulunur. Slumdog Millionaire’le film müziği kullanmaktaki ustalığını bir kez daha tekrarlayan Danny Boyle, filmi izleyen eleştirmenlere göre 127 Hours’ta da bu işin altından kolaylıkla kalkmış.

Danny Boyle, 127 Hours’ın müziklerinde bir önceki filminde tüm dünyayla birlikte keşfettiği A.R. Rahman’ı kullanmaktan çekinmemiş. Slumdog Millionaire’de genelde hint ezgileriyle başarılı bir iş çıkaran Rahman, başka denizlere yelken açtığında neler yapabileceğini bu filmde gösteriyor. Biz henüz izleme ve dinleme şansı bulamasak da, izleyenler müzikleri “başarılı” bulmuş.

Şarkılara gelince…
Albümünün büyük bir bölümü A.R.Rahman’ın şarkılarından oluşuyor. Rahman’ın özellikle Dido ile birlikte çalıştığı “If I Rise” ilgi toplayan şarkılardan biri. A.R.Rahman şarkıları birbirinden nadide eserlerle tamamlanarak farklı bir albüm ortaya çıkmış. Özellikle Sigur Ros’un Festival’inin dünyadaki hemen her film için bir şekilde doğru seçim olduğuna inanıyorum.

Filmin track list’i şu şekilde.

1.Never Hear Surf Music Again – Free Blood
2.The Canyon – A.R. Rahman
3.Liberation Begins – A.R. Rahman
4.Touch of the Sun – A.R. Rahman
5.Lovely Day – Bill Withers
6.Chopin:  Nocturne No. 2 in E flat, Op. 9 No. 2
7.Ca Plane Pour Moi – Plastic Bertrand
8.Liberation In A Dream – A.R. Rahman
9.If You Love Me (Really Love Me) – Esther Phillips
10.Acid Darbari – A.R. Rahman
11.R.I.P. – A.R. Rahman
12.Liberation – A.R. Rahman
13.Festival – Sigur Ros
14.If I Rise – Dido / A.R. Rahman


Leave a Reply