13 Sins: Para İnsanı Bir Canavara Dönüştürebilir

13 Sins: Para İnsanı Bir Canavara Dönüştürebilir

13 sayısının lanetini vurgulayan sayısız filmlerden en yenisi “13 Sins”. Hayatının en önemli evrelerinden birinde işsiz kalan Elliot ailesine bakmak için çaresiz kalmıştır. Ta ki umulmadık bir telefon gelene kadar. Bu telefondaki yabancı, 13 görev sonunda verilecek parayla Elliot’a hayatını garantiye alabileceğini söylüyor. Verilen bir görevle başlayan bu oyun 13. oyunla son bulacaktır. Kendi halinde, sessiz bir yaşam süren Elliot farkına varmadan ölümcül bir oyunun içinde buluverir kendini. Oyundan çıkmak için artık çok geç.


13 sins

“The Last Exorcism” yönetmeni Daniel Stamm bu sefer yeni filmiyle karşımızda. İlk filmin aksine türü korku olmasına rağmen bu sefer farklı bir konuyla izleyiciyle buluşuyor. Filmin başrolünde ise Mark Webber yer alıyor. Nerdeyse her sene Mark Webber’i beyazperdeyle yeni projelerle görüyoruz. Bu sefer ise bir korku filmiyle.

Türü korku-gerilim olmasına rağmen korkudan çok gizem türünde sayılabilecek bir film. 13 görevi tamamlaması gereken Elliot’un para hırsı ve çaresizliğinin kendisini nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Belki de filmde anlatılmak istenen tek konu insanların karakterinin ve mizahının değiştiği üzerine. İzlerken 13. görev sonunu bekliyor insan ve 13. görev sonunda beklenmedik bir son olmasa da ufak sürprizlerle film bitiyor. 13 görevin işlenişi ve finali açısından zayıf kaldığını söyleyebilirim. Açıkçası daha farklı kurgu ve oyuncu derinliğiyle çok daha iyi bir film olabilirdi.

Klişe Hollywood tarzından biraz olsun uzak durmaya çalışan bir görüntü çizse de, film beklentilerin çok altında kalıyor. Ne derece korku barındırdığı tartışılabilir olsa bile sonuna kadar merakla kendini izlettirmesi filmin tek artısı olarak not alabiliriz. Henüz kendini ispatlamaya çalışan çırak yönetmenin elinden çıkan “13 Sins” yönetmen için kendisini zirveye çıkaracak, dikkatleri üzerine çekecek bir film olmamış.

Kan ve şiddetten uzak yalın bir film olan “13 Sins” kurgusu ve sadeliğiyle korkuseverleri tatmin etmiyor. Halbuki konusu itibariyle “Saw” tarzı şiddetin bol gizemin bol olduğu bir kurguyla ortaya farklı boyutta bir film çıkabilirdi. 13. görev itibariyle ölümle yaşamı ayıran ince çizgi ölümle para tezine dönüşmüş. Beklentilerin altında olmasına rağmen konusu ve sıkmayan süresi bakımından izleyende farklı bir tat bırakabilir “13 Sins”. İyi seyirler…


Leave a Reply