17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali

17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 2-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında 17. kez perdelerini açıyor....

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin 17.si 2 Mayısta izleyicisiyle buluşacak. 17.30’da gerçekleşecek açılış töreni ile başlaycak olan festivalin açılış filmi Giulio Ricciarelli’nin “Yalanlar Labirenti” olarak belirlendi

2-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında 17. kez perdelerini açacak olan festivalde 3 belgesel,45 uzun metrajlı ve 55 kısa film ile Eskişehirli sinemaseverlerle buluşacak. 


Festivalin bu yılki Onur ödülleri’nin sahipleri Halil Ergünve Meral Orhonsay’a, emek ödülleri ise, Sevin Okyay, Ethem Arda ve Erdoğan Çakıcı’ya verilecek. Bu yıl ilk kez verilecek olan Sinema Kültürü’ne Katkı ödülü ise 150. sayısını yayımlayan Altyazı Sinema Dergisi’ne verilecek.

Dünya Sinemasının Genç Yıldızları


Theeb (Naji Abu Navar), Magical Girl (Carlos Vermut), Lost River (RyanGosling), In Between Worlds (Feo Aladag), Difret (Zeresenay Mehari), A Girl Walks Home Alone At Night (Ana Lily Amurpour), Güeros (Alonso Ruiz Palacios), Dark Horse (James Napier Robertson), Lfo (Antonio Tublen), Who Am I (Baran BoOdar)

Sinema Tarihinin Unutulmazları
 


Klasik filmleri orijinal kopyaları ile izleme şansı yaratan bu bölümde Richard Attenborough tarafından yönetilen 1982 yapımı Gandhive, Sergio Leone’nin yönettiği 1966 yapımı The Good, The Bad and The Ugly izleyici ile buluşacak.

Dünya Festivallerinden


Leviathan (Andrey Zviaguintsev), 1001 Grams (Bent Hammer), Tour De Force (Christian Züpert), Taxi Tahran (Jafar Panahi), Corn Island (George Ovashvili), Victoria (Sebastian Schipper), A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence (Roy Andersson), Pride (Matthew Warchus), Body (Malgorzata Szumowska), 45 Years (Andrew Haigh).

Türk Sineması 2014-2015

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (Çiğdem Vitrinel), Çekmeköy Undrground (Aysim Türkmen), Terkedilmiş (Korhan Uğur), Deniz Seviyesi (Esra Saydam & Nisan Dağ), Limonata (Ali Akay), OHA: Oflu Hoca’yı Aramak (Levent Soyarslan), Çekmeceler (M. Caner Alper & Mehmet Binay), İyi Biri (Ayhan Sonçelik)

Anısına 
 


Dünya sinemasının önemli oyuncularında Robin Williams anısına bu bölümde Terry Gilliam’ın yönetmenliğini yaptığı 1991 yapımı “TheFisherKing” ve geçen yıl kaybettiğimiz Philip Seymour Hoffman anısına yönetmenliğini Anton Corbjin’in yaptığı “A Most Wanted Man” filmleri gösterilecek.

Gece Yarısı Sineması
 


Gece Yarısı Sineması bölümünde bu sene de oldukça olumlu eleştiriler alan ve İstanbul Film Festivali’nde de seyirciyle buluşan It Follows(David Robert Mitchell), The Texas Chainsaw Massacre (Tobe Hooper) yer alıyor.

Canlandırma Sineması
 


Kaguyahime No Monogatari (Isao Takahata), When Marnie Was There (Hiromasa Yonebayasi)

Hayatımız Belgesel


The Salt Of The Earth (WimWenders), Citizenfour (Laura Poitras)

Açık Hava Sineması

Açık Hava Sineması’nda bu yıl Yavuz Özkan’ın yönettiği,1978 yapımı, baş rollerini Cüneyt Arkın, Tarık Akan ve Hale Soygazi’nin paylaştığı Maden filmi gösterilecek.

Kısa Filmler


Festivalde, Sundance 2015 Kısa Film Seçkisi’nden seçilen 10 kısa film, Serbest Bölge Seçkisinden 15 Film, Hisar 2015 Seçkisinden 10 Film, Dünyadan Kısalar seçkisinden 10 film, Pekin Film Akademisi Seçkisinden 10 film olmak üzere toplamda 55 kısa filme yer verecek.

 

Sinema Dersleri
 


Gösterimlerin yanı sıra atölyelerinde yer aldığı Festival programında bu sene Türkiye’de Sinema Eleştirmenliği: Fırat Yücel-Berke Göl, Ben Bu Belgeselde Ne Anlatmak İstiyorum: Semra Güzel Korver, Konuk Sinema Okulu: Pekin Film Akademisi -CaoBaoping, Ortadoğu’da Sinema Hareketleri: Rıza Oylum, Bir Kısa Film Çekmek: MihalBrezis & Oded Binnun

Sinema Karikatürleri Sergisi

Festivalin bu yılki süprizlerinden olan Sinema Karikatürleri Sergisi 4 Mayıs’tan itibaren İletişim Bilimleri Fakültesi sergi salonunda başlayacak.
Yönetmenler ve Oyuncular Seyircileri İle Buluşuyor

Film gösterimleri ile beraber pek çok yönetmen ve oyuncu ile de söyleşilerin olduğu festivalin bu seneki konukları arasında Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku filminin yönetmeni Çiğdem Vitrinel ve oyuncu Erdal Beşikcioğlu, Çekmeköy Underground filminin yönetmeni Aysim Türkmen, Terkedilmiş filminin yönetmeni Korhan Uğur, Çekmeceler filminin oyuncuları, İyi Biri filminin yönetmeni Ayhan Sonyürek yer alıyor.

Askıda Bilet Var mı?


Sinema Anadolu’da her yıl olduğu gibi bu yıl da askıda bilet devam edecek.

Festivalin Web Sitesi : www.eskfilmfest.com/

kategori:
haber

ilgili