5N 1F: Mean Creek (2004)


Konuk Yazar: Adem Gündar

Nedir?

2004 yapımı bir gençlik filmi (daha ziyade büyümekte olan çocukların anlatıldığı ‘coming of age’ adı verilen filmlerden). Genç yönetmen Jacob Aaron Estes’in ilk yönetmenlik denemesi. Neredeyse tamamıyla çocuklar ve gençlerden oluşan bir kadro. Başrolde Evde Tek Başına filmlerinin yıldızı Macaulay Culkin’in kardeşi Rory Culkin. Duru bir atmosferde, sakin ama gerilimle ilerleyen bir hikaye.

Ne Değildir?

Bir grup gencin güzel doğa atmosferi eşliğinde hayatı ve cinselliği keşfedişlerinin hikayesi değildir. Okulun en popüler çocuğu olmayla veya yıl sonu balosuna yalnız gitmemeyle ilgilenen sabun köpüğü bir gençlik filmi değildir. İzledikten sonra hemen unutulacak filmlerden biri değildir. Çocukların oyunculuk anlamında sınıfta kaldığı bir film değildir. İlk 40 dakikasını izlediğinizde artık nasıl bir filmle karşılaştığınızı anladığınızı sanırsınız. Ama izleyeceğiniz film, o film değildir.

Neyi Anlatır?

Sam (Rory Culkin) yolda yürürken gözüne çarpan bir el kamerasını incelerken, kameranın asıl sahibi George (Josh Peck) gelir ve Sam’i pataklar. Sam, George gibi şişman ve itici bir çocuktan dayak yemeyi içine sindiremez ve onu abisine şikayet eder. Abisi ve arkadaşları da George’dan pek hoşlanmamaktadırlar. Sam’in intikamını almak için George’a bir oyun oynamaya karar verirler. Böylece hem kardeşlerinin intikamını alıp George’u komik duruma düşüreceklerdir, hem de epey gülüp eğleneceklerdir.

Neden İzlenir?

Tamamen çocuklardan oluşan bir kadronun nasıl döktürdüğünü görmek için. George karakterinin evinde kayda aldığı tuhaf videoyu bir daha unutmamak üzere aklımıza kazıdığı için. Aslında gayet toparlak yapısıyla dikkat çeken Josh Peck’in bugün nasıl bir yağız delikanlı olduğunu görmek için dahi izlenebilir.

Neye Yarar?

Ne olursa olsun, bir insanın kişiliğiyle ilgili yargılara varmanın o kadar da kolay olmayacağını anlamaya yarar. İntikam planlarının her zaman yola çıkıldığı zamanki gibi ilerlemeyeceğinin tatbikini görmeye yarar. Jacob Aaron Estes ismini bir kenara yazmaya yarar.

Son Olarak…

Jacob Aaron Estes ilk filmini çektikten sonra 6 yıllık bir sessizliğe bürünmüştü. 2010 tarihli The Details ve 2011 yılında vizyona girmesi beklenen The Gifted ile yönetmenin adını daha fazla duymaya hazırlanırken, geriye dönüp bu sağlam filmi izlemekte büyük yarar var. Önyargılar üzerine anlatılmış en iyi hikayelerden birini içeren filmi önyargıyla yaklaşmadan izlemeniz, son yılların en etkileyici finallerinden birine kayıtsız kalmanızı da engelleyecektir.

İyi seyirler…


Leave a Reply