2011’in En İyi Animeleri

Japon Akademi Ödülleri 2 Mart'ta sahiplerini buluyor. En iyi Anime dalında 5 aday var....

2011 uzakdoğu animasyonları dalında pek iyi bir yıl değildi. Japon Akademi Ödülleri de bu kıtlık dolayısıyla daha çok TV uyarlamalarını “Yılın En İyi Animesi” dalında adaylar arasına aldı.

Daha önce Princess Mononoke ve Spirited Away’le en iyi film Ponyo ve Arrietty ile de en iyi anime ödüllerini kazanan Studio Ghibli bu kez oğul Miyazaki’nin filmiyle şansını arayacak.

Kokurikozaka Kara

1980’lerde 6 ay kadar yayınlanmış manga, Hayao Miyazaki’nin senaryosu ve oğlu Goro Miyazaki’nin yönetiminde sinemaya aktarıldı. Yine doğa ve sevgi konularının eşsiz bir şekilde işlenmesiyle ortaya yılın en iyi animelerinden biri çıktı.

Tezuka Osamu’nun Buddha’sı

1989’da 60 yaşında kaybettiğimiz “Manga’nın/Anime’nin Babası” Tezuka Osamu’nun Buddha’sının sinema uyarlaması… Yine usta yönetmen Kozo Morishita’nın üç filmlik serisinin ilk filmi yılın en etkileyici yapımlarından biri oldu.

Detective Conan: Quarter of Silence

1994’te Gosho Aoyama’nın hayata geçirdiği, TV dizisi haline getirildikten sonra tüm Japonya’yı saran sevimli dedektifimiz Conan, 15. film uyarlamasıyla 2011’in en çok izlenen filmlerinden biri oldu. Haliyle Akademi tarafından da aday gösterildi.

K-On!

Yıllardır devam eden okul dizisinin, gişe rekorları kıran film versiyonu en iyi 5 listesine girdi.

Tofu Kozo

Yine bir animenin sinema versiyonu… Japonya’dan çok da beklemediğimiz 3D animasyonun başarılı bir kullanımı…

kategori:
haber

ilgili