2011’in En İyi Film Müzikleri


Bakınız yazarlarından Ebru Çavdarlı ve Cem Çelik 2011 yılının en iyi film müziklerini derledi.

1-      Tron Legacy / Daft Punk

Ebru: 90’lı yıllarda kurulmuş elektronik müziğin öncülerinden olan Fransız grup Daft Punk’ın hazırladığı Tron Legacy albümü hem müzik kalitesi, hem de filmle başarılı uyumu sayesinde yılın en iyi soundtrack albümü ünvanını hak ediyor. Bir bilimkurgu filmine ve kendine has sahnelerine müzikler bu kadar uyum sağlayabilir.

Cem: İşin içinde Daft Punk olursa bir bilimkurgu filmine gidebilecek ya da yakışabilecek ne varsa müzikalite açısından, gözünüz kapalı dinlediğinizde anlayabilirsiniz. O işin ne kadar sağlam olduğunu.sahnelerle tam bir bütün haline gelmiş, her sahnesinde sanki şarkıların klibini izliyormuşsunuz edasına kapıldığınızı hissetmiyor musunuz siz de? Bakınız olarak biz bunu göz ardı edemiyoruz ve senenin en iyisi olarak seçiyoruz.

2-      Sucker Punch

Ebru: Filmin aynı zamanda başrol oyuncusu olan Emily Jane Browning’in seslendirdiği Sweet Dreams parçasının cover ı ile gönlüme taht kuran Sucker Punch listenin ikinci sırasında. Where is My Mind cover ının da es geçilmemesi gereken albümdeki parçalar film kareleriyle inanılmaz bir uyum içerisinde. Hatta öyle ki filmin içinin boş olduğunu düşünen bir kişi olarak, o kareleri biraz olsun dolduran en büyük etken bu başarılı albümüdür.

Cem: Bir video oyunu estetiğinde çekilmiş sahneleri pekiştiren en önemli unsur tabii ki müzikleri. Sweet Dreams’ten gına geldi derken karşımıza şahane cover ile çıkmış olan bu şarkı hiç de sıkıntımızı pekiştirmiyor aksine daha da fazla dinlememize sebep oluyor. Ama benim için filme en yakışan şarkı çok sevdiğim gruplardan olan Silversun Pickups -Panic Switch oldu.bunun yanında Bjork’ün, Skunk Anansie ile beraber yaptıkları Army of Me ise bir diğer favorim.Emiliana Torrini’nin White Rabbit’i ise keyifle dinlenecekler arasında.

3-      Hanna / The Chemical Brothers

Cem: Joe Wright’ın kendine has tek plan çekimlerinde Chemical Brothers’ın gerilim dolu müzikleri sizde de heyecan yaratmadı mı? Bu senenin en çok beğendiğim albümlerinden biri oldu benim için.

Ebru: Bu senenin soundtrack albümlerine damgasını vuran elektronik müziğin kullanıldığı bir diğer film Hanna. Chemical Brother’s a ait olan albüm başarısıyla listenin ilk üçüne girmeyi başarıyor.

4-      We Bought a Zoo / Jonsi

Cem: Sigur Ros’dan tanıdığımız Jonsi’nin film müziğine el atacağı kimin aklına gelirdi? Müzik tarzının zaten buna müsait olduğunu düşünürsek bir filmde olması gereken müziklerden çok daha fazlasını bize sunmuş Jonsi.

Ebru: We Bought a Zoo bir aile komedi filmine göre sountrackleri fazla üst seviyede olan bir film. Bunda albümlerde İzlandalı post-rock grubu Sigur Ros’un vokali ve gitaristi olan Jonsi’nin imzasının olmasının çok büyük payı var elbette.

5-      Drive

Cem: Bu senenin en özgün filmi, en özgün senaryosu, en özgün oyunculukları ve tabii ki Cliff Martinez’in mükemmel theme müziklerinin yanında yine mükemmel soundtrack seçimleri. Lafı fazla dolandırmaya gerek yok Drive herşeyiyle benim için bu senenin en iyisi. Buna müzikleri de dahil.

Ebru: Yılın en çok ses getiren filmlerinden Drive’ın soundtrack albümü daha önceleri bir çok grubun davulculuğunu yapıp, 90’larda film müzikleri bestelemeye başlayan Cliff Martinez imzalı.  Bunların dışında albümde en çok ses getiren parçalardan biri de Kavinsky ve Lovefoxxx imzalı Nightcall.

6-      Kokuhaku(Confessions)

Cem: Radiohead, The XX ve fazlası. Confessions bu senenin en iyi uzakdoğu yapımlarından biri. Aynı şekilde müzikleri de.

Ebru: Benim 2011 yılında keşfettiğim ne yazık ki Türkiye’de gösterime girmemiş Uzakdoğu yapımı Confessions film müzikleri ile de başarısını katlamış bir film. Radiohead’den The XX grubuna kadar başarılı grupların şarkılarına yer veren hoş bir soundtrack çalışması.

7-      Hugo / Howard Shore

Cem: Kanadalı besteci Howard Shore’dan klasikleşme yolunda olan film müzikleri. Tek kelimeyle muhteşem. Müzikler ile kendinizi filmin akışına kaptıracağınıza emin olabilirsiniz.

Ebru: Oscar, Grammy ve Altın Küre ödüllerinin sahibi Kanadalı besteci Howard Shore yine film müziklerinde harikalar yaratmış. Filmdeki o atmosfere sizi çeken en büyük etken kesinlikle müzikleri.

8-      Blue Valentine

Ebru: 2011 yılı benim açımdan dinlediğim başarılı müzik gruplarının film müziklerine de imza atmasıyla şenlendi. Buna bir örnek de Blue Valentine filmi. Department of Eagles, Penny and the Quarters şarkılarının yanısıra büyük çoğunluğu Grizzly Bear’a ait bir soundtrack albümü ortaya çıkmış.

Cem: Yönetmen Derek Cianfrance filmin senaryosunu yazarken sürekli Grizzly Bear dinliyormuş. Senaryoyu bitirdikten sonra müziklerini yapması için Grizzly Bear’ın kapısına dayandığında grup üyeleri buna hayır diyememiş ve yine yılın en iyi filmlerinden biri olan Blue Valentine aynı şekilde müzikleri ile de aklımızdan çıkmayacak gibi.

Buram buram dram içeren bu aşk hikayesinde Penny and the Quarters – You And Me şarkısını dinlerken filmin atmosferine kendinizi kaptırmamanız elde değil.

9-      Attack The Block

Ebru: İngiliz house müzik ikilisinden oluşan Basement Jaxx’in de film müziklerine el atmış olması sevindirici. Aksiyon sahnelerinde adrenalin artışı yapacak bestelere imza atmışlar.

Cem: İngiltere’nin en ücra köşelerindeki kovalama sahnelerinde Basement Jaxx müzikleri kendinizi bu kovalama sahnelerinin içerisinde hissetmenizi sağlayacak. Elektronik müzik ve rap’i şahane harmanlayan Basement Jaxx soundtrack kısmında da şahaneler yaratmış.

10-      The Art of Getting By

Ebru: Özellikle soundtrack seçimlerinin başarılı olduğu bir film olmuş The Art of Getting By. Leonard Cohen’den Winter Lady’i de filmde bulmanız mümkün.

Cem: Daha çok dizi ve tv filmlerinin müziklerine el atmış olan Alec Puro yine televizyon için çekilmiş filmleri aratmayan nitelikte olan The Art of Getting By da bu sefer güzel iş çıkarmış. Tema müziklerinin yanında soundtrack seçimleri ile bu senenin en iyi soundtrackler kısmında yer buluyor kendisine.


Leave a Reply