2013’ün En İyi 13 Film Müziği

Geçtiğimiz seneye nazaran bu sene film müziklerinde tabir-i caizse bolluk yaşadık diyebiliriz. Toplama Soundtrack’lerden tutun, Original Motion Picture Score’lara kadar birbirinden iyi, birbirinden güzel örnekler varken, bir liste çıkarmakta baya zorlandık diyebiliriz. Biz oyumuzu toplama albümlerden çok Score albümlerden yana kullandık. Ebru ile hazırladığımız bu listede sıralama da yapmak istemedik çünkü seçtiğimiz albümler gerçekten birbirinden güzel. Geride bıraktığımız seneyi anmak adına da 13 filmin müziklerini sizinle paylaşmak istedik.

Yeni yılınız bol filmli ve bol müzikli geçmesi dileğiyle.

Oblivion:Fransız müzik grubu M83’ten Anthony Gonzalez ve Joseph Trapanese  tarafından bestelenen Oblivion’un film müzikleri yılın en iyilerinden olmayı hak ediyor. Özellikle M83 ve Susanne Sundfor birlikteliği ile film için özel olarak yazılan Oblivion şarkısı yılın en iyilerinden.

Ebru’nun ve Cem’in ortak seçimi.

The Great Gatsby:  Score albümü Craig Armstrong tarafından bestelenen The Great Gatsby senenin en çok beklenen soundtrack albümlerinden oldu.  The Great Gatsby: Music from Baz Luhrmann’s adını taşıyan soundtrack albümünde Florence + the Machine, The XX, Lana Del Rey, Sia ve pek çok müzisyenin şarkıları yer alıyor. Ayrıca film için hazırlanan bir diğer albüm de filmde yer alan şarkıların orkestra versiyonlarının bulunduğu “The Jazz Recordings feat. The Bryan Ferry Orchestra”

Ebru’nun seçimi. 

Cem’in seçimi. 

The Hunger Games: Catching Fire: Merakla beklenen The Hunger Games’in devam filmi olan Catching Fire’ın bu listede olmasının en çok etki eden Coldplay grubuna ilk defa bir film için şarkı yazdırmış olması. Ayrıca albümde Of Monsters and Men, The National, The Lumineers, Antony & The Johnsons gibi pek çok başarılı grubun film için yazdıkları parçalar yer alıyor.Catching Fire’ın score albümüne ise usta müzisyen James Newton Howard’ın eli değdi.

Ebru’nun ve Cem’in ortak seçimi. 

Inside Llewyn Davis: Coen kardeşlerin yönettiği Inside Llewyn Davis’in film müzileri de senenin dikkat çekenleri arasında. Oscar Isaac, Carey Mulligan ve Justin Timberlake’in yer aldığı filmin şarkılarını da yine oyunculardan dinliyoruz.

Ebru’nun seçimi. 

Cem’in seçimi. 

Only God Forgives:  Drive filminin müziklerine imza atarak bizi kendisine hayran bırakan Cliff Martinez, yine bir  Nicolas Winding Refn filmi olan Only God Forgives’de de tüm yeteneğini konuşturuyor. Film müziklerinin filmin kendisinden daha başarılı olduğunu söylememize gerek yok heralde. Albümde bir de İsveçli metal grubu Proud’un şarkısı yer alıyor.

Ebru’nun seçimi.

Cem’in seçimi.

Stoker: Senenin başarılı filmleri arasında yer almasının yanı sıra, Clint Mansell’in filmin müziklerini imza atmasıyla yılın başarılı film müzikleri arasında yer almaya hak kazanıyor Stoker. Modern müzik ile klasik müziğin muhteşem birleşiminden oluşan albümü dinlemediyseniz 2014’ün ilk günlerinde mutlaka dinleyin. Albümün ilk parçasını Emily Wells seslendiriyor. Filmin havasını müziklerine yansıtmayı çok iyi başaran Clint Mansell’in hazırladığı film müziklerinin albümünde bir de bonus yer alıyor. Nancy Sinatra & Lee Hazelwood’dan “Summer Wine”.

Ebru’nun seçimi.

Cem’in seçimi. 

Prince Avalanche:David Gordon Green’in yönettiği Prince Avalanche bizim için yılın en değerli filmleri arasında. Bunun sebebi de post-rock dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Explosions in the Sky’ın filmin müziklerinde imzası olması. Daha önce Friday Night Lights filmine de müzik yapan gruptan yeni yılda tek dileğimiz yeni soundtrack albümlerine imza atması.

Ebru’nun seçimi. 

Cem’in seçimi.

The Broken Circle Breakdown:The Misfortunates filmi ile İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan yönetmen Felix van Groeningen’in son filmi. Filmin 2014 Oscar ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” dalında aday olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Sinema eleştirmenlerinden övgüler toplayan filmi, biz de müzikleriyle yere göğe sığdıramıyoruz. Country ve bluegrass müziği doruklara çıkaran The Broken Circle Breakdown’ın film müzikleri The Broken Circle Breakdown Bluegrass Band tarafından bestelendi.

Ebru’nun ve Cem’in ortak seçimi.

Upstream Color: Shane Carruth on parmağında on marifet olan ender yönetmenlerden biri.Kendi yazdığı, kendi yönettiği ve müziklerini de kendisi yaptığı yeni filmi Upstream Color iyi eleştriler almasa da, bu senenin en iyi film müziklerinden birine imza attı.Filmden çok müziklerinin konuşulduğunu belirtelim.

Cem’in seçimi.

Ebru’nun seçimi. 

12 Years A Slave: Hans Zimmer tarafından bestelenen film müziklerinin albümünde Alabama Shakes’den John Legend’a, Chris Cornell’e kadar pek çok müzisyen de yer alıyor. John Legend ise film için 2 şarkı kaydetti. Bunlardan biri “Roll Jordon Roll”. Şarkının filmde iki versiyonu yer alıyor. İlki John Legend’ın seslendirdiği, ikincisi ise hiç kuşkusuz ki filmle özdeşleleşen  Topsy Chapman ve Chiwetel Ejiofor’un performansı.

Ebru’nun seçimi.

Cem’in seçimi.

The Secret Life of Walter Mitty:Her ne kadar ülkemizde vizyona girmemiş ve malum ortamlara düşmemiş olsa da biz, Soundtrack albümünü dinleyerek senenin en iyileri arasına girmesinde karar kıldık. Soundtrack albümünde David Bowie, Of Monsters and Men, Arcade Fire, David Bowie gibi pek çok önemli ismin albümlerinde yer alan parçalara da yer verilmiş.Ayrıca Soundtrack albümü için Jose Gonzalez tarafından seslendirmiş, Ryan Adams tarafından kaleme alınmış olan ‘Stay Alive’ albümdeki en dikkat çekici şarkı olmuş. Theodore Michael Shapiro ise score müziklerinde dahiyane dokunuşlara sahip. Walter Mitty’nin müzikleri film kadar gizemli,duygusal ve eğlenceli.

Cem’in seçimi.

Ebru’nun seçimi.

Before Midnight: Before Sunrise ve Before Sunset filmlerinden yıllar sonra gelen ve senenin başarılı yapımları arasında yer alan Before Midnight filminin müzikleri Graham Reynolds tarafından bestelendi. Yunanistan’da geçen hikayenin ele alındığı filmin müziklerinde Yunan şarkılarına rastlamamız da hiç şaşırtıcı değil tabi ki. Onlardan biri Haris Alexiou tarafından yazılıp seslendirilen Gia Ena Tango.

Ebru’nun ve Cem’in ortak seçimi.

Breathe In:Like Crazy ile hiç beklenmedik şekilde bizi şaşırtan yönetmen Drake Doremus sağlam bir Romantik-Dram filmine imza atmış, müzikleri de bir o kadar iyi olmuştu. Bu sene yine Romantik-Dram filmi Breathe In ile karşımıza çıktı ve müzikleri de yine kendinden söz ettirmeyi başardı. Dustin O’Halloran imzalı müzikler diğer bir çok listede olduğu gibi bizimde listemizde yer alıyor.

Ebru’nun ve Cem’in ortak seçimi.

Yorum Gönderin