Raging Bull

2016-2018 Arasında Gösterime Girecek Boks Filmleri

Boks filmleri furyası hız kesmiyor. Bilhassa bu yıl hızını artırmış durumda. Aşağıda yer verdiğim üç film bu yıl gösterime girecek. Gelecek yıl için ise iki film hazırlanıyor. Ama henüz 2016 sona ermediğinden 2017 için hazırlanan boks filmlerinin sayısı artabilir. Bunun dışında aşağıda yer verdiğim filmlerin altısı biyografik filmler. Sinemacılar şampiyonluğu erişmiş boksörlerin hayatlarını anlatmaya devam ediyorlar. Sadece Creed 2 hayali karakterleri merkeze koyuyor. Lafı uzatmayalım ve yedi filmi irdeleyelim.

Creed

Creed 2 (2017): Rocky serisinin 2006’da gösterime giren filmle sona erdiği açıklanmıştı ama geçen yıl çekilip gösterime giren, oldukça iyi eleştiriler alıp Slyvester Stallone’ye Oscar adaylığı getiren Creed filmiyle seri tekrar canlandırılmıştı. Bu kez Rocky merkezde değildi, emekliye ayrılmıştı, merkeze Adonis Johnson konulmuş ama serinin ruhu, özellikle ilk filmin ruhu korunmuştu. İyi bir hasılat elde eden bu filmin devam etmemesi mümkün değildi. Warner Bros filmin 2017’ye yetişmesini istiyor ama ikinci filmin 2017’ye yetişip yetişmeyeceği bilinmiyor. Zira filmi çeken Ryan Coogler, Black Panther filmiyle meşgul olduğu için bu filmi yönetemeyecek. WB de henüz yeni yönetmeni belirlemedi. Dolayısıyla 2017’ye yetişmeyebilir. İkinci filmde de Michael B. Jordan’ı başrolde göreceğiz. Stallone’nin durumuysa açıklanmadı ama onun da filmde oynayacağını düşünüyorum. Bakalım filmi kim yönetecek.

Hands of Stone (2016): Daha önce iki boks filminde dövüşen Robert De Niro, Stallone gibi koçluğa terfi etti. Bu ağustosta gösterime girecek Hands of Stone‘da De Niro pek çok kişiyi şampiyonluğa ulaştırmış bir koçu, Joy‘daki rol arkadaşı Edgar Ramirez şampiyonluğa onun sayesinde ulaşan Robert Duran’ı oynadı. Şarkıcı Usher ise Duran’ın rakibi Sugar Ray Leonard’ı canlandırdı. Hatırlanacağı üzere Leonard’ın hayatı Christian Bale’li The Fighter‘da da anlatılmıştı. Hands of Stone‘un ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde bu ay gerçekleştirilecek.

Bleed For This (2016): Ben Younger’ın yönettiği Bleed for This de gerçek bir öyküyü bizlere anlatacak. Dünya şampiyonluğuna ulaşan Vinny Pazienza filmin merkezinde yer alıyor. Pazienza bir gün araba kazası geçirir. Artık yürüyüp yürüyemeyeceği belli değilken Pazienza azmeder ve boksa döner. Pazienza’yı Miles Teller, koçunu Aaron Eackhart oynadı. Martin Scorsese’nin yürütücü yapımcıları arasında yer aldığı filmin ABD’de 23 kasımda gösterime gireceği açıklandı.

The Bleeder (2016): Bu yıl boks filmlerine doyacağız gibi görünüyor. Yukarıdaki filmlerden sonra The Bleeder filmini de bu yıl izleyebiliriz. Philippe Falardeau’nun yönettiği bu boks filminin başrolleri Liev Schreiber, Naomi Watts, Elisabeth Moss ve Ron Perlman’a paslanmıştı. Adet olduğu üzere bu film de gerçeklerden uyarlandı. Bu kez öyküsü anlatılan kişi, Rocky filmine esin kaynağı olan ağır siklet boksör Chuck Wepner. Boksör, Muhammed Ali ile gerçekleştirdiği müsabakada Ali’ye on beş raund dayanmayı başarmış, nakavtla maçı kaybetmişti. Wepner’ı Schreiber, eşini Watts, Ali’yi ise Pooch Hall oynadılar. Filmin gösterim tarihi henüz açıklanmadı.

021115-BOXING-Mike-Tyson-OH-NO-IN-TOKYO-SS-PI.vresize.1200.675.high.5

İsimsiz Mike Tyson Filmi: Ünlü boksör Mike Tyson’ın da hayatı filme uyarlanacak. Fakat yukarıdaki filmlerin aksine bu filmin 2017’de gösterime girmesi mümkün gözükmüyor. Zira film halen senaryo sürecinde ve filmin yönetmeni de belli değil. Öte yandan Tyson’ı oynayacağı açıklanan Jamie Foxx’ın da bu yıl çekim takvimi dolmuş durumda. Dolayısıyla 2017’den önce çekilmeyecektir. Filmle ilgili yapılan ilk haberde Foxx’ın filmin yönetmenliği için Martin Scorsese ile görüştüğü yazılmıştı ama Scorsese’nin ikinci boks filmini çekmek niyetinde olmadığı için filmi başka bir yönetmen çekecektir. Belki Scorsese yapımcılıkla yetinir.

Thrilla in Manila (2018): Türler arasında gezen yönetmen Ang Lee’nin sıradaki filmi boks türünde olacak. Thrilla in Manila adını verdiği film, Muhammed Ali ile Joe Frazier’ın maçına odaklanacak. 1 Ekim 1975’te yapılan bu maç on dört raund sürmüş, Ali’nin galibiyetiyle sona ermişti. Lee’nin bu filmi üç boyut teknolojisiyle çekeceği açıklanmıştı. Çekimlere bu yıl başlanması planlanıyor. Oyuncu kadrosu henüz belirlenmedi. Geçtiğimiz aylarda David Oyelowo’nun adı bu filmle anılmış ama resmi bir açıklama yapılmamıştı. Filmi Peter Morgan’ın kaleme aldığını belirtelim.

Journeyman (2017): İlk uzun metrajlı filmi Tyrannosaur ile epey iyi eleştiriler alan İngiliz aktör/yönetmen Paddy Considine altı yıl aradan sonra ikinci kez yönetmenlik koltuğuna oturdu ve Journeyman adındaki filmini kotardı. Filmin çekimlerini geçtiğimiz haftalarda tamamlayan Considine ilk filminde olduğu gibi bu filminde de aile kurumuna ve bireylerin birbirleriyle ilişkilerine odaklandı. Film bir boksörün bir maçta kötü bir şekilde yaralandıktan sonra ailenin dağılma noktasına gelmesini konu alıyor. Considine filmin merkezindeki boksörü oynadı. Ona Jodie Whittaker eşlik etti. Filmin İngiltere’de 2017 yılında gösterime girmesi planlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın