2017 Türk Filmleri

Her yıl yaptığımız gibi bu yıl da 2017 Türk Filmleri dosyamızla karşınızdayız. Her geçen yıl bu listeyi yaparken moralimizin daha çok bozulduğunu ve sinemamız adına endişelendiğimizi belirtmemiz lazım.
2017’de Türkiye’de sinemalarımızda boy gösterecek yerli filmler listesini çıkarırken popüler gişe filmlerini çıkardığımızda çoğunlukta muallakta bir endüstri izlenimi alıyoruz. Yıldız isimlerin 4-5 filmi dışında gösterim tarihi belirlenmemiş, belirlense bile sallantıda olan bir takvimle karşı karşıyayız. Zaten yılın ikinci yarısı ve festival filmi olarak görebileceğimiz filmleriyle ilgili elimizde malumat yok.

İlk olarak net gösterim tarihi açıklamaları olmadığı için 2017 Türk Filmleri listemize girememiş ancak haberleri heyecan yaratmış filmlere bir göz atalım.
2016’nın sinemamız adına en heyecan veren haberlerinden biri Yavuz Turgul’un, Şener Şen’le birlikte yeniden bir film çekeceğiydi. Ancak filmin bu yıla yetişip yetişmeyeceği bilinmiyor.
Kırıp Kalpler Bankası isimli filmi vizyon için sıra bekleyen Onur Ünlü, eylül ayı içinde yeni filminin Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok olduğunu açıklamıştı.
Ezel Akay’ın Zübük’ü yeniden çekeceği ile ilgili haberler de yılın heyecanlandıran gelişmelerindendi.
Kaan Müjdeci’nin yeni filmi Iguana Tokyo da özellikle Cannes Film Atölyesi’nde dikkat çeken senaryolar arasına girdiğinden beri merakla beklediğimiz filmlerden.
Emin Alper’in yeni filmi Çukurcalı 3 Kızkardeş’in çekimleri 2017 kışında başlayacağı için bu yıla yetişmesi zor görünüyor.
Mustang ile beğenilen ve çok da tartışılan yönetmenler arasına giren Deniz Gamze Ergüven yeni filmi “Kings”te Daniel Craig ve Hale Berry ile çalışacak.
Ceylan Özgün Özçelik’in ilk filmi Kaygı da ilgiyle beklediğimiz filmler arasında…
2016’da filmleri gösterime giren Reha Erdem ve Zeki Demirkubuz’un 2017’yi pas geçeceğini tahmin ediyoruz.

İstanbul Kırmızısı
Yönetmen: Ferzan Özpetek
Oyuncular: Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Nejat İşler, Mehmet Günsür, Çiğdem Selışık Onat, Serra Yılmaz, Zerrin Tekindor, Ayten Gökçer, Reha Özcan, İpek Bilgin, Cemre Ebuzziya, Selim Bayraktar, Tuğrul Çetiner, Şerif Sezer, Nergis Öztürk
Konu: Orhan travmatik bir kayıptan sonra her şeyini kaybetmiş ve vahşi bir yaşama yönelmiş eski bir yazardır. Her şeyi bırakarak Londra’ya yerleşir ve editör olarak çalışmaya başlar. Yıllar sonra İstanbul’a geri döner. Bu geri dönüşün nedeni zamanını Paris, Londra ve Berlin’de geçirmiş ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır.
Notlar: Ferzan Özpetek filmi kendisinin beğenilen romanından uyarladı.

In The Fade
Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Diane Krüger, Numan Acar, Şiir Eloğlu
Konu: Fatih Akın’ın ırkçılık ve mülteci sorunlarına da değineceği, yönetmenin deyimiyle Taxi Driver’a da saygı duruşunda bulunacağı bir film olacak.
Notlar: Venedik Film Festivali’ne yetişmesi beklenen filmde Diane Krüger hayatında ilk kez “almanca” bir filmde rol alacak.

Ahlat Ağacı

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Filmin oyuncu kadrosundan resmi olarak açıklanan isimler arasında henüz Hazar Ergüçlü var.
Konu: Sinan oldum olası edebiyatla ilgili bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için tüm enerjisini harcamaya başlar ancak babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır…2017-turk-filmleri-nuri-bilge-ceylan

İşe Yarar Bir Şey

Yönetmen: Pelin Esmer
Oyuncular: Başak Köklükaya, Yiğit Özşener, Öykü Karayel
Konu: Film bir tren yolculuğu sırasında yolları kesişen bir avukat ve hemşirenin öyküsünü ve yol boyunca değişimlerini konu alıyor..
Notlar: Senaryosunda Barış Bıçakçı’nın da imzası olan filmin şu an için belli bir vizyon tarihi bulunmuyor.

Kırıp Kalpler Bankası

Yönetmen: Onur Ünlü
Oyuncular: Hazal Kaya, Taner Ölmez, Haluk Bilginer, Zerrin Tekindor, Ahmet Mümtaz Taylan
Konu ve Notlar: Galata amatör futbol takımında oynayan Enis ve Osman’ın planı takım arkadaşlarıyla birlikte bir banka soymak ve takımın ligden düşmesini engellemek için önlerindeki son maçı kazanmaktır. Takımın antrenörü imam Yusuf’un ise bu plandan haberi yoktur. Maç, çıkan kavga sebebiyle yarıda kalır. Ancak Osman maç sırasında, karşı takımın organ mafyası olan antrenörü Rüstem’in zorla alıkoyduğu Aslım’ı görür ve ona aşık olur. Zaman içinde banka soygunu planı gelişip işler karıştıkça Osman’ın Aslım’a olan aşkı da büyür.

Çalgı Çengi İkimiz

Yönetmen: Selçuk Aydemir
Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Barış Yıldız, Tuna Orhan
Konu: Gürkan (Ahmet Kural) ve Salih (Murat Cemcir) artık mafyayla içli dışlı olmaktan, mafya düğünlerinde müzik yapmaktan bıkmışlardır. Bu nedenle mafyadan tamamen uzaklaşıp hayatlarında yepyeni bir sayfa açmaya karar verirler.
Notlar: 2017 Türk Filmleri arasında büyük gişe yapması beklenen ilk film. İlk bölümden altı yıl sonra gelen devam filminde Kural-Cemcir ikilisini yine gişe rekoru kırmaya çalışırken izleyeceğiz.

Beginner (Başlangıç)
Yönetmen: Burçak Açık Üzen
Oyuncular: Güven Kıraç, Birsen Dürülü, Ali Uyandıran, Bülent Çolak, Cengiz Okuyucu, Cenk Doğar, Bülent Ergün, Paul Dwyer
Konu: Güven Kıraç’ın emekli olmuş ama geçimini sağlamak için çalışmaya devam eden, tekdüze bir hayat süren taksi şoförünü canlandırdığı Beginner yalnızlık ve dostluk üzerine bir film. Yıllar önce dul kalmış olan Faruk’un taksi durağındaki arkadaşları ve şen şakrak komşusu dışındaki tek yakını, İngiltere’deki torunudur. Onun velayetini alabilmek için umutsuzca İngilizce öğrenmeye çabalar.

https://www.youtube.com/watch?v=_jNVdLTEVNE

Gölge
Yönetmen: Burak Donay
Oyuncular: Deniz Gönen Türkcan, Şenol İpek, Erol Koçan, Yüksel Molla, Funda Dönmez
Konu: Yeni evli Tarık ve Gülay çifti, Gülay’ın bir türlü istediği gibi bir iş bulamaması dışında büyük bir sorunları olmayan mütevazı bir çifttir. İkili arasında yaşanan aşk farklı olaylarla gerilime döner.
Notlar: Ocak’ta vizyona girmesi bekleniyor.

Kötü Çocuk

Yönetmen: Yağız Alp Akaydın
Oyuncular: Tolga Sarıtaş, Afra Saraçoğlu
Konu: 2017 Türk Filmleri arasında en çok ilgi çeken gençlik filmi. Hamile olduğunu anladığında annesinin yanından ayrılıp babasının yanına taşınan Kayla ve aile travmalarıyla büyüyen Meriç’in arasında yaşananlar.
Notlar: Çok satan 3 kitaplık serinin sinema uyarlaması. Ocak sonuna doğru vizyona girecek.

https://www.youtube.com/watch?v=5ir55hJhhoc

Perde: Ayn-ı Cin
Yönetmen: Ediz Günay
Oyuncular : Orkun Özen, Uğur Dönmez, Burcu Ayhan, Remzi Ariz, Melis Çolak, Nurhayat Ertetik
Konu: 2017 Türk Filmleri yine bir dolu cinli korku filmiyle dolu. Korku türünde kitaplar yazan tanınmış bir yazar olan Okan, son kitabını yazmak için memleketi Antalya’ya gider. Hiçbir zaman gözlüklerine alışamamıştır ve bu nedenle burada göz doktoru arkadaşı Levent’in teklifiyle lazer ameliyatı olmayı kabul eder.
Notlar: Filmle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz
https://www.youtube.com/watch?v=dkBpJ6hexU4

Olanlar Oldu
Yönetmen: Hakan Algül
Oyuncular: Ata Demirer, Tuvana Türkay, Ülkü Duru, Salih Kalyon, Recep Renan Bilek
Konu: Zafer ve annesi Döndü hanım, Ege’nin bir kıyı kasabasında birlikte yaşamaktadır. Yaşı geçmekte olan oğlunun kasabanın güzeli Mehtap’tan ayrılmış olmasına ve hala evlenmemiş olmasına üzülen Döndü, bu gidişata son vermek için harekete geçer.
Notlar: BKM yapımı komedi filminin senaryosunda da Ata Demirer’in imzası var. Ocak ayında gösterime girmesi bekleniyor.

Vezir Parmağı

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Ali Sürmeli, Selim Bayraktar, Peker Açıkalın, Orçun Kaptan, Levent Sülün, Rana Cabbar, Metin Yıldız, Talat Bulut, Altan Erkekli, Cihat Tamer, Nuri Alço, Muhammed Cangören, Hayrettin Karaoğuz, Yasemin Yalçın, Gülben Ergen, Ece Uslu, Derya Şensoy, Meral Çetinkaya, Aydan Burhan, Güner Özkul, Fatoş Seymen, Suna Selen, Defne Yalnız
Konu: Mahsun Kırmızıgül’den tarihi ve bir çok mesaj içeren bir film geliyor. Renkli fragmanından anlayabildiğimiz kadarıyla evlilik ve savaşın iç içe geçtiği bir dönem filmi olacak. Mahsun Kırmızıgül filmde Diyarbakırlı bir hamalı canlandırıyor.
Notlar: Film 25 Ocak 2017’de gösterime girecek.

Kervan 1915
Yönetmen: İsmail Güneş
Oyuncular: İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu, Murat Han, Mehmet Usta, Meriç Başaran
Konu: 1915 yılının Haziran ayında Giresun’un meydanında 200 kişiden oluşan bir kafile eşyaları ortada bekleşmektedir. Ermeni kadınlar ve çocuklardan bu oluşan kafileyi, göç ettirmek için bir ihale düzenlenmiştir ve Katırcı Salim, Murat’ın önüne geçerek bu işi üstlenir. Topluluk bir kervan şeklinde Halep’e doğru yola çıkar. Kafilede yer alan Hayganuş adında orta yaşlarını süren bir kadınsa geride eşini bıraktığı Karadeniz’in bir avuç suyunu yanında götürmek ister ve kızı Suzan’a emanet etmiştir.
Notlar: Yönetmenliğini ve senaristliğini İsmail Güneş’in üstlendiği film I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Ermeni tehcirini insan öyküleri eşliğinde beyazperdeye taşımayı amaçlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3yjwU_2HQtA

Haybeden Gerçeküstü Aşk

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Oyuncular: Büşra Pekin, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Fatih Artman, Şebnem Bozoklu
Konu: Film, bir çiftin tanışmalarından ayrılıklarına kadar olası evreyi mizahi bir dille anlatıyor.
Notlar: Yılmaz Erdoğan imzalı, üç yıl boyunca kapalı gişe oynanan tiyatro oyunu “Haybeden Gerçeküstü Aşk” beyazperdeye uyarlandı.

Recep İvedik 5
Yönetmen: Şahan Gökbakar, Togan Gökbakar
Oyuncular : Şahan Gökbakar
Konu: Artık herkesin düzeyini ve muhtemel senaryosunu bildiği serinin devamı…
Notlar: Şubat ayı içinde gösterime girmesi bekleniyor.

Sarıkamış Çocukları

Yönetmen: Mutlu Karadoğan
Notlar: Filmin fragmanı dışında hakkında henüz detaylı bir bilgi yok. Şubat ayında gösterime gireceği açıklanmıştı.

Cereyan
Yönetmen: Mert Dikmen
Oyuncular: Salih Bademci, Murat Yatman, Pınar Bibin
Konu: Üniversitede psikoloji bölümünün 2. sınıfında okuyan Aylin (Pınar Bibin), geceleri sorunlu insanlara internet üzerinde terapi hizmeti sağlayarak insanlara yardımcı olmaya çalışmakta ve derslerde öğrendiklerini pekiştirmektedir. Yine böyle bir akşam Cavit Demir (Murat Yatman) adında bir adam tarafından aranır. 7 yaşındaki kanser hastası oğlunun ölümüne neden olduğu için büyük bir bunalım içindedir.
Notlar: 2017 Türk Filmleri arasında Senaryosu itibariyle ülkemizde pek rastlanılmayan ilginç bir gerilim filmine benziyor. Şubat ayında gösterimde…

https://www.youtube.com/watch?v=LitAYzwM7jc

Reis

Yönetmen: Hüdaverdi Yavuz
Oyuncular: Reha Beyoğlu, Ufuk Bayraktar, Orhan Aydın, Abidin Yerebakan, Ali Yaylı, İsmail Hakkı Ürün
Konu ve Notlar: Filmde Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatından bazı kesitler sunuluyor. Erdoğan’ı Reha Beyoğlu canlandırıyor.

Ay Lav Yu Tuu
Yönetmen : Sermiyan Midyat
Oyuncular : Sermiyan Midyat, Nikki Leigh, Josh Folan, Ayça Damgacı, Kevork Malikyan
Konu ve Notlar: 2010 yılında gösterime giren ilk filmin devamı… Mart ayında gösterimde olması bekleniyor.

Deli Aşk
Yönetmen: Murat Kaman, Emrah Kaman
Oyuncular: Emrah Kaman, Pelin Akil, Toygan Avanoğlu, Şafak Pekdemir, Nilperi Şahinkaya
Konu ve Notlar: Cem Yılmaz’ın yapımcılığını üstlendiği ve küçük de bir rol aldığı filmin çekimleri başladı ancak henüz hakkında ayrıntılı bir bilgi yok.

Kolonya Cumhuriyeti
Yönetmen: Murat Kepez
Oyuncular: Ersin Korkut, Mahir İpek, Çağlar Çorumlu, Uğur Bilgin, Patrycja Widlak
Konu ve Notlar: 2017 Türk Filmleri arasında 5’in üzerinde filmle dikkat çeken BKM’nin yapımcılığında hayata geçen Kolonya Cumhuriyeti, Dedemin Fişi, Çarşı Pazar sinema filmlerinin senaristi olarak tanınan Murat Kepez’in de ilk uzun metraj sinema filmi. Filmin çekimleri ise Muğla Dalaman, Akyaka ve Köyceğiz gibi tatil beldelerinde gerçekleştirildi.

Aşk Uykusu
Yönetmen: Nisan Akman
Oyuncular: Cansel Elçin, Aslıhan Gürbüz, Gökçe Bahadır, Alican Yücesoy, Çağdaş Onur Öztürk
Konu ve Notlar: Mehmet Coşkundeniz’in aynı adlı romanından uyarlanacak olan Aşk Uykusu intikamla harmanlanmış olan bir aşk hikayesini beyazperdeye taşıyacak.

Sümela’nın Şifresi 2: Temel

Yönetmen : Adem Kılıç
Oyuncular : Alper Kul, Aslıhan Güler, Ruhi Sarı, Salih Kalyon, Tarık Ünlüoğlu

Biz Size Döneriz

Yönetmen: Doğa Can Anafarta
Oyuncular: Hande Soral, Çağlar Ertuğrul, Bestemsu Özdemir, Tarık Ündüz, Tuğçe Kurşunoğlu
Konu: Üniversiteden yeni mezun olmuş altı gencin iş ararken hayata tutunma ve kendilerini bulma çabasını ele alıyor.
Notlar: Fragmandan anladığımız kadarıyla gençlere göre bir film.

https://www.youtube.com/watch?v=T57aq-kQ7zA

Atçalı Kel Mehmet

Yönetmen: Hakan Şahin
Oyuncular: Cemal Hünal, Gökhan Keser, Hasan Yalnızoğlu, Ümit Acar, Emin Gümüşkaya
Konu: Atça’nın ağası Şerif Hüseyin’in kazandığı güreşin mükâfatı olarak “dile benden ne dilersen” cömertliğine, ağanın kızına talip olarak cevap veren ırgat oğlu Mehmet, barınamadığı köyden kaçıp dağlara sığınarak, hayatını kurtarır. Efeliğin geçerli kurallarını öğrenmesiyle, hayatına yön verecek gelişmelerin önü açılır.
Notlar: Daha önce Kartal Tibet tarafından sinemaya uyarlanan halk kahramanının hayatı. 2017 Türk Filmleri arasında dikkat çeken ender tarihi filmlerden, geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız tarihi film bolluğu bu yıl yok.

Baş Belası
Yönetmen: Tolga Baş
Oyuncular: Selen Seyven, Çetin Altay, Yakup Yavru, Mesut Yar, Ender Gülçiçek
Konu ve Notlar: Mart ayında gösterime girecek olan filmin konusuyla ilgili henüz bir bilgi yok. Komedi olduğu biliniyor.

4N1K

Konu ve Notlar: Yönetmen ve oyuncuların isminin saklandığı söyleniyor. Film, genç yazar Büşra Yılmaz’ın satış rekorları kıran gençlik kitabı 4N1K ‘nın beyazperde uyarlaması.

Katre

Yönetmen: Berkay Berkman
Oyuncular: Berkay Berkman, Atakan Şatıroğlu, Ahmet Süha Çağrıcı, Halil Kırkayak, Dalya Kilimci, Reyhan Nur Çalıkoğlu
Konu ve Notlar: Film, psikopat bir emlakçı olan Savaş’ın hayatını ele alıyor. Savaş, yaşadığı mahallenin insanları tarafından çok sevilen, saygı duyulan, güvenilir biridir. Fakat Savaş’ın kardeşi Umar ise, çocukken bir böcekten kaptığı hastalık sebebiyle havale geçirerek yatalak kalmıştır. Dini motifleri yüksek bir yapım…

Bambaşka

Yönetmen: Bahadır Abşin
Oyuncular: Birgül Ulusoy, Caner Tanrıverdi, Buse Sevindik, Cansu Taşkın, Tayfun Sav, Fatih Paşalı, Şenol İpek, Müşerref Göksever, Hakan Nevzat Dönmez, Şenol Avcı
Konu ve Notlar: Doğa, hayat dolu, üniversiteli genç bir kızdır ve başına gelen trajik kaza sonucu; omurilik felci geçirerek belden aşağısının hissini kaybeder. Bu travma sonrası yaşamı tamamen değişen ve hayata olan heyecanını kaybeden Doğa, Yiğit ile tanışır ve onun sayesinde hayata tekrar tutunmayı dener.
Notlar: 2017 Türk Filmleri arasındaki ender trajik filmlerden.

https://www.youtube.com/watch?v=QU2v-EFM-o8

Yarının Adı Başka

Yönetmen: Mustafa Delazy, Moharram Zeinalzadeh
Oyuncular: Moharram Zeinalzadeh, Volkan Keskin, Zelal Dere, Fırat Tanış, Metin Keçeci
Konu: Yaşlı bir Afgan bisiklet tamircisi, Nesim (Muharrem Zeynelzade), uzun zaman önce İstanbul’a yerleşmiş oğlunun kaybolduğu haberini alınca Türkiye’ye gitmeye karar verir. Yasadışı ve zorlu yollardan Türkiye’ye girmeyi başaran Nesim, birlikte geldiği diğer kaçakları kaybedince bir sınır kasabasına sığınır.
Notlar: 2017 Türk Filmleri arasında yer verdiğimiz bu film Türk-İran ortak yapımı. Yarının Adı Başka filminin çekimleri, Van’ın Edremit ilçesinde yapıldı.

Kuyu

Yönetmen: Serdar Bardakçı
Oyuncular: Murat Ercanlı, Oğuzhan Yücel, Dilara Duman, Neman Asgari
Konu ve Notlar: Melahat Hanım eşinin genç yaşta ölümünden sonra, her şeyini oğlu Ömer’e adar. Ömer küçük yaşta babasını kaybetmiş olmanın vermiş olduğu acıyı yüklenir. Cesur biridir ve gizemli olayları merak etmektedir. Kambur Ali’nin gizemli hayatını öğrenmek ister ancak yaşından büyük korkular O’nu bekler.

Hep Yek 2

Yönetmen: Orçun Benli
Oyuncular: Gökhan Yıkılkan, İnan Ulaş Torun, Gürkan Uygun, Ali Çatalbaş, Tuna Orhan
Konu: Orçun Benli’nin Hep Yek serisinin devam filmi
Notlar: Ocakta vizyona girecek.
https://www.youtube.com/watch?v=DEi9-lAVNyU

Yorumlar

Bir cevap yazın