23. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali

23. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün ana sponsorluğunda, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu ve Goethe Institut nün salon sponsorluklarında gerçekleştirilecek festival 23-30 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Dün saat 20.00’de Fransız Kültür Merkezi Sinema salonunda açılış töreni ile başlayan kısa film festival programı Kurmaca Filmler, Canlandırma Filmler, Belgesel Filmler ve Deneysel Filmler başlıkları altında düzenleniyor. Ayrıca Soiree Allemande başlığı altında birçok farklı yönetmenin kısa filmlerini de izlemek mümkün olacak.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu senede Fransa’dan Unifrance, Macaristan’dan Hungarian Film Union, Hollanda’dan Eye Film Institute, Polonya’dan Krakow Film Foundation, İtalya’dan RIFF Roma Independant Film Festival, İspaya’dan Instıtuto Cervantes ve Almanya’dan Goethe Institut seçtikleri filmlerle festivale katıkıda bulunacaklar.

Festivalin yarışma bölümü olan Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması bölümü kapsamında , İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu da ayrıca ön elemeyi geçen kurmaca filmler arasından seçim yaparak en yaratıcı kısa film ödülü verecek. 30 Kasım Çarşamba gecesi Ulusal Yarışma Ödül ve Kapanış Töreni ile son bulacak festivalin gösterimleri Fransız Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi ve Hollanda Dutch Chapel salonlarında ücretsiz olarak izlenebilecek.


Leave a Reply