31. İstanbul Film Festivali: Uluslararası Yarışma


31. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma” bölümünde Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da edebiyat uyarlaması olan 11 film yarışacak. Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisinin başkanlığını bu yıl ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan üstleniyor. Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra oyuncu Hiam Abbas, yönetmen Brillante Mendoza, yönetmen Corneliu Porumboiu ve gazeteci Elçin Yahşi yer alıyor.

BONZAI

Cannes’da Un Certain Regard bölümünde prömiyerini yapan Bonzai, Şilili yönetmen Cristian Jimenez’in ikinci filmi. Aşk, kitaplar ve bitkiler üzerine kurulu filmin öyküsü, Buster Keaton tarzı güney amerikalı bir kahraman etrafında gelişiyor. 2011 yapımı filmin oyuncularından Natalia Galgani festivale konuk olarak katılacak.

WUTHERING HEIGHTS

Emily Brontë’nin meşhur Viktorya dönemi romanının uyarlaması olan Andrea Arnold’un Wuthering Heights’i, 2011 Venedik Film Festivali’nde En İyi Görüntü ve 2011 Valladolid Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni ile En İyi Çocuk Oyuncu ödüllerini topladı. Film alışılageldik hoş dönem filmlerinin ötesinde, 19. yüzyıl Yorkshire’ında bir çiftlik evinde geçen yeni, cesur ve doğalcı bir intikam hikâyesi.

CUT

İran sinemasının etkili isimlerinden Amir Naderi, Japonya’da çektiği son filminde klasik filmlerin sanatsal niteliğini geri getirmeye kendini adamış genç bir sinemacıya odaklanıyor. 2011 yapımı Cut, 2012’de Japonya’da gerçekleştirilen Takasaki Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ve Jüri Özel Ödülleri’ni kazandı. Amir Naderi de festivale gelecek konuklardan…

CRACKS IN THE SHELL

Karlovy Vary Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü alan Christian Schwochow’un Cracks in the Shell’i sahnede kimse tarafından farkedilmeyen bir tiyatro öğrencisinin başrole seçildikten sonra yavaş yavaş kabuğundan çıkışını konu alıyor. Filmin ödüllü oyuncusu Stine Fischer Christensen festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek isimler arasında.

ALBERT NOBBS

Ünlü yazar Gabriel García Márquez’in oğlu, senarist ve yönetmen Rodrigo Garcia’nın son filmi Albert Nobbs, başrol oyuncusu Glenn Close ile En İyi Kadın Oyuncu da dahil, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Janet McTeer) ve En İyi Makyaj kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterildi. Film, doğru düzgün bir iş bulabilmek için erkek kılığına girmiş ve kendi dükkânını açmak için gizli gizli para biriktirmeye uğraşırken kendi kimliğini unutmuş bir kadının hikâyesini anlatıyor.

A ROYAL AFFAIR

Nikolaj Arcel’in A Royal Affair’de Madds Mikkelsen’in üstün oyunculuk yeteneklerini bir kez daha izleme şansı bulacağız.

OSLO, 31 AUGUST

Daha önce Reprise filmiyle İstanbul’da Altın Lale ödülünü kazanmış Joachim Trier’in Oslo, 31 August filmleri de ödül için yarışacak.

THE DELAY

The Delay Uruguaylı yönetmen Rodrigo Pla’nın beşinci filmi. Gündüzleri bir tekstil fabrikasında çalışan üç çocuklu Maria geceleri de yaşlı babasına bakmak zorundadır. Maddi ve manevi olarak bu zorluğa daha fazla dayanamayan Maria, babasını bir yerde terk edip sosyal servisleri arayarak onu bir huzurevine yerleştirme planı yapar. Filmin yapımcısı Sandino Saravia festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek.

THE LONELIEST PLANET

Julia Loktev’in yönetmenliğini yaptığı The Loneliest Planet romantik bir dram ile korkunun birleşimi olan bağımsız bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Gael Garcia Bernal’in başrolde oynadığı film Gürcistan’ın dağlık ormanlarında geçiyor. Yönetmen Julia Loktev, festivalin ikinci haftasında İstanbul’da olacak.

DEATH OF A SUPERHERO

Almanya ve İrlanda ortak yapımı Death of a Superhero, canlı çekimler ile animasyonu yenilikçi bir üslupla harmanlayan dokunaklı, komik, samimi ve fevkalade modern bir film. Bu Filmde Ben Varım ile 2009’da İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Ian FitzGibbon’ın yönettiği bu roman uyarlamasında Andy Serkis de rol alıyor.

THE SNOWS OF KILIMANJARO

Prömiyerini Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde yapan, Fransız yönetmen Robert Guédigian’ın son filmi The Snows of Kilimanjaro ismini Ernest Hemingway’in ünlü kısa hikâyesinden alıyor. Filmde, işini kaybetmiş olsa da ailesi ve arkadaşları ile mutlu bir şekilde yaşayan rıhtım işçisi Michel’in, silahlı bir saldırıya uğramasından sonra hayatının nasıl değiştiği anlatılıyor.


Leave a Reply