35. İstanbul Film Festivali Kısa Kısa Günlükler – 2

Haktan Kaan İçel'in İstanbul Film Festivali günlükleri devam ediyor. ...

750px-Ekin

35. İstanbul Film Festivali’nde kısa kısa film izlenimleri devam ediyor.

Les Demons: Çocuk psikolojisinin ve çevresinden etkilenmesini yalın bir şekilde anlatan film, küçük yaştaki çocukların cinselliğe bakışlarını incelemeye çalışmış. Son derece dikenli bir konu seçmesine rağmen film yanlış yönetmen seçimleri sayesinde iyi bir film olmanın ötesine geçemiyor.

Laura: Otto Preminger’in klasikleşen bir film noir’i olsa da, zamana yenik düşen filmlerden biri olarak dikkat çekiyor. Gizem öğesini sonuna kadar koruyabilen film, finalindeki tahmin edilebilir son ile noktalanıyor. Döneme göre oyunculuklar iyi olsa da, günümüzde çok teatral kaçıyor.

Chavelier: Yunan yeni dalgasının yeni harikası demek isterdim ama ne yazık ki, harika senaryosuna ragmen, yönetmenin belirgin hatalarıyla film ortalama bir işe dönüşmüş. Bilhassa tempo sorunları çeken film, uçuk kaçık ama eğlenceli bir iş olmuş. Özellikle final bölümü vites arttırarak filmi kurtarıyor. Fakat daha iyisinin yapılabileceği de aşikardı.

Hail, Ceasar!: Coen’ler Hollywood’u kutsuyor. Kendi usullerince stüdyo sistemini, yönetmenlerin ve filmin çekildiği dönemin olaylarını zekice parodisini gözler önüne sunuyor. Oyunculuk performanslar özellikle dikkat çekici işler olarak filmin seviyesini yükseltiyor. George Clooney, Scarlett Johansson, Ralph Fiennes, Alden Ehrenreich, Frances McDormand ve Josh Brolin harika iş çıkarmışlar. Roger Deakens’ı bir kez daha Oscar peşinde koştururken göreceğimizi söyleyebiliriz. Sanat yönetimi ve dönemin ruhunu yansıtan çalışmalar harika kotarılmış. Coen’lerin belki en iyi filmi değil ama seyir zevki olan bir film olmuş.

Ansızın: Aslı Özge’nin üçüncü uzun metrajı, Alman oyuncularla, Almanca ve Almanya’da çekilmiş. Ancak tüm mantelitesi Türk olan bir film olarak dikkat çekiyor. Diyaloglar Türk filmlerinden çıkmış gibi senaryonun içine monte edilmiş. Boğucu bir atmosferle seyircisini germeye çalışsa da, karışık gibi görünmeye çalışıp basit olan bir film yaratılmış. Belli ki Ansızın sinemalara uğrayıp ansızın unutulacak…

Bin Bir Gece Masalları: 2. Bölüm: Birbirinden bağımsız hikayelerin yer aldığı filmde, yaşlı bir kanun kaçağının pek ilginç olmayan hikayesine tanıklık ederken, gerçeküstü bir mahkemede mizahi bir şekilde yer alan ama uzadıkça insana afakanlar bastıran bir yargı sahnesinden bir hikaye işleniyor. Son hikâye ise iki bölüme ayrılmış. Dixie adındaki bir köpeğin sahipleriyle ilişkisine odaklanan bölüm, kısacık da olsa gerçeküstü öğelere başvurmayı ihmal etmiyor. Genele baktığımızda pek de ilginç hikâyelere yer verilmediği için kendini izleten ama yenilik getirmeyen bir iş olmuş.

Vahşi: Bir kadının hayvan doğasına yenik düşmesini anlatan film, mayınlı bölgeye yakışık şekilde cinsellik ve aşırılıklar içeriyor. Bulduğu kurt ile birlikte vahşileşmeye başlayan bir kadının hikâyesi anlatılırken, yer yer izleyicileri zorlayacak sahneler yer alsa, kesinlikle denenmesi gereken orijinalliğe sahip bir yapım olarak, bu senenin kısıtlı programında listelerde yer alabilecek nitelikte bir olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle başroldeki oyuncunun performansı alkışı hak ediyor.

Miles Ahead: Harika bir kurguyla sıkı bir biyografik film olmuş. Miles Davis hayranlarının kesinlikle izlemesi gereken bir işe dönüşmüş. Don Cheadle’ın bu performansıyla 2015 listelerine girmemesi tuhaf olmuş. Çünkü sürüyle performanstan daha çarpıcı bir oyunculuk sergilemiş. Paralel ilerleyen kurgunun, geçişleri ve zamanlamaları yerinde olduğundan izlemenizi tavsiye ederim.

Bir Nefes: Değişkenleri olan yargılama üzerine çarpıcı bir hikâyeyi anlatan yapım, göçmenlere karşı hoşgörüsüz bakış açısını da yansıtıyor. Filmin finalinin ertesinde, adalet ve ahlak kavramları öne çıkarak seyircinin karakterler hakkında düşünmesi istenmiş. Bu seneki festivalin iyilerinden biri olarak akılda kalacaktır. Başka bir bakış açısıyla bakarsak, hani çok düz gibi görünen filmler vardır. Ancak bir hareketiyle tüm dengeleri değiştirir. İşte Bir Nefes öyle bir iş olmuş.

kategori:
izlenim

ilgili