9 Aralık: Gösterime Giren Filmler


Bu hafta sinemaseverleri vizyonda altı yeni film bekliyor. Hemen her zevke hitap eden zengin bir hafta…

Moneyball

2005 yapımı Capote filmi ile en iyi yönetmen Oscar adaylığı alan Bennett Miller’ın ikinci filmi. Micheal Lewis‘in aynı adı gerçek bir hayet hikayesini anlatan kitabından Oscarlı senaristler Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından uyarlanan film bir beyzbol takımının azmini ve başarısını anlatıyor. Kadroda ise Brad Pitt, Philip Seymour Hoffman ve Robin Wright Penn var.

Yangın Var

Murat Saraçoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı, başrollerinde Osman Sonant, Nesrin Cavadzade ve Yavuz Bingöl’ün bulunduğu film, bir itfaiyecinin Karadeniz’den Diyarbakır’a yaptığı yolculuğu, yaşadığı macerayı ve aşkı anlatıyor.

Ay Büyürken Uyuyamam

Uzun yıllar boyunca film çekmeyen yönetmen Şerif Gören’in beklenen filmi. Necati Cumalı’nın aynı adlı öyküsünden uyarlanan Ay Büyürken Uyuyamam, Ege’de bir taşrada 2 genç kızı olan Melek’in hikayesini anlatıyor. Filmin kadrosu da oldukça kalabalık. Ayça Bingöl, Hazal Kaya, Fırat Çelik, Selin Şekerci, Fırat Tanış ve Hakan Boyav.

Jane Eyre

Edebiyatın en önemli klasikleri arasında yerini alan Charlotte Brontë’nin romanu Moaira Buffini tarafından uyarlandı. Yönetmen koltuğunda Cary Fukunaga’nın oturduğu filmin başrolünde The Kids are All Right filminde  izlediğimiz Mia Wasikowska oynuyor.

I rymden finns inga känslor

İsveç yapımı Simple Simon Andreas Öhman’ın ilk uzun metraj filmi. Asperger sendromuyla başa çıkmaya çalışan Simon adlı karakterin, sevgilisinden ayrılan ve depresyona giren kardeşi Sam’e yeni bir kız arkadaş bulması ve ona yardım etmesini anlatan bu romantik komedi oscar ödüllerinde en iyi yabancı film dalında yarı finale kadar çıkmış fakat sonrasında oscar’a veda etmişti.

İz (Reç)

Yavuz Ekinci’nin İncir adlı öyküsünden ilham alınarak Tayfur Aydın tarafından çekilen filmin kurgusu Selim Demirdelen’e ait. Çekimler İstanbul, Diyarbakır ve Batman’da gerçekleşti. Şeristan babaanne ağır bir hastalanığa yakalanır ve öleceğini farkeder. Bunun üzerine son bir isteği vardır; doğduğu topraklara gömülmek. İz; bu son isteği yerine getirmek üzere tren ile yola çıkan bir anne – oğul ilişkisi ve hayatlarına odaklanıyor.


Leave a Reply