A Love Song For Bobby Long: Kitap & Sigara & Blues

Bazen bazı filmler sizi yakalar. İki hafta boyunca da yakanızı bırakmaz. İçine öyle bir çeker ki sizi, neresinden bu kadar etkilendiğinizi bile anlayamazsınız. İşte öyle filmlerden biri A Love Song For Bobby Long. Sessiz, sakin, bol müzikli, kendi halinde ve Bobby Long’un hikayesini son derece sadelikle anlatan bir film. Blues’a doyuyor, New Orleans’a doyuyor ama filme doyamıyorsunuz. Hem de 2 saat olmasına rağmen.

a love song for bobby long

John Travolta, Scarlett Johansson ve Gabriel Match filmin başrolündeki isimler. Bu isimleri saydıktan sonra oyunculuklara pek değinmeme gerek yok diye düşünüyorum. Scarlett Johansson ayrıca bu filme Altın Küre adayı olmuş. Shainee Gabel’in ise ilk yönetmenlik koltuğuna oturuşu bu filmle beraber. 2004 yılında çekilmiş, pek Amerikan filmlerine benzemeyen bir Amerikan drama filmi.

Annesini yıllardır görmeyen Pursy (Scarlett Johansson), onun ölüm haberini alınca erkek arkadaşını terk ederek, büyüdüğü yer olan new orleans’a gelir. Pursy’nin annesi zamanında çok meşhur ve herkesin kendine hayran olduğu bir kadındır. Ölmeden önce sahip olduğu tek şey olan evini kızı Pursy’e ve iki arkadaşına bırakır. Pursy başlarda büyük zorluklar yaşasa da daha sonra Bobby Long (John Travolta) ve Lawson’a (Gabriel Match) yavaş yavaş ısınır. Bobby Long eski bir profesördür, Lawson ise onun asistanıdır ve Bobby hakkında bir kitap yazmaktadır. Birbirlerine ünlü yazarların sözlerinden sürekli alıntı yaparlar. Yıllardır bu evde yaşayan Bobby Long ve Lawson yaşadıkları olaylar neticesinde birbirinden kopamayacak duruma gelmişler ve kendilerini içkiye ve sigaraya vurmuş durumdadırlar.

Müziklerine gelince, tek kelimeyle muhteşem diyebilirim. Grayson capps’in yazıp söylediği şarkılara doyum olmuyor film boyunca. Soundtrack albümü indirilesi filmlerden biri daha A Love Song For Bobby long.

Son olarak gerçek bir hikayeye dayanan bu filmde, kendimi filmin yavaş ilerlediği ve sizi sürekli sigara içmeye teşvik ettiği konusunda uyarmak durumunda hissediyorum. Filmin yavaş ilerlemesinden şikayet etmeyeceğinizi söyleyebilirim fakat sigara teşviki konusunda bir sözüm yok.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın