A Most Wanted Man’in Çekimleri Başladı


Hollandalı fotoğrafçı-yönetmen Anton Corbijn yeni filmi “A Most Wanted Man”in çekimlerine Almanya’nın Hamburg kentinde başladı. Film John Le Carre’nin aynı adlı romanından uyarlanıyor. Başroller Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Willem Dafoe, Daniel Brühl ve Robin Wright’a teslim edildi.

Bir zamanlar ajan olan John Le Carre yazdığı tüm romanlarında yaşadıklarından esinlenmiş ve ajanların hayatlarını anlatmıştı. Yazarın önemli eserlerinden olan “Tinker Tailor Soldier Spy” geçtiğimiz sene gösterime girmiş ve epey beğenilmişti. Ülkemizde “Aranan Adam” adıyla Altın Kitaplar’ca piyasaya sürülen kitabın konusu ise şöyle:

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle eski casusluk yöntemleri de tarih oldu… Artık sahnede kuralları belirleyen yeni bir oyuncu var: Terör.

Eğer bu korkunç düşmanla baş etmek istiyorsanız siz de en az onun kadar acımasız olmak zorundasınız…

Gece yarısı hırpani görünümlü genç bir Çeçen gizlice Hamburg Limanı’na ayak basar. Görünüşte bu genç, İsa adında dini bütün bir Müslüman’dır. Bir Türk ailesi ile idealist avukat Annabel sınır dışı edilmemesi için kendisine yardım eli uzatır.

İsa’nın esrarengiz geçmişini araştıran Annabel, bir anda kendini Kızıl Ordu artığı Rus mafyası, uluslararası kara para aklayıcıları, iflasın eşiğindeki bir İngiliz aile bankasının vasisi ve Alman, İngiliz, Amerikan casuslarının savaşının ortasında bulur.

Artık hayatta kalabilmek, mesleğinden de ideallerinden de daha fazla önem taşımaktadır…


Leave a Reply