Abbas Kiarostami’nin Yeni Projeleri


İranlı yönetmen Abbas Kiarostami’yi günümüz sinemasının usta isimleri arasında en çalışkan isimlerden biri olarak gösterebiliriz. Hemen her yıl yeni filmleri için hazırlıklarını sürdüren Kiarostami’nin yine her yıl bir kitabı da çıkıyor. Yönetmen bunun yanısıra dünyanın dört bir yanını dolaşıyor, galalara katılıyor, jürilerde yer alıyor. Son gelen haberler Kiarostami’nin ellerinin yine dolu olduğu yönünde…

Kiarostami’nin çalışma masasında şu sıralarda oyuncu kadrosunu oluşturmaya çalıştığı ve Çin’de çekeceği bir film bulunuyor. Filmin proje ismi “Walking With the Wind”. Filmin başrolünde iranlı bir kadın oyuncunun olması bekleniyor. Juliette Binoche’un verdiği ipuçlarına göre film her gün dev bir binanın her odasını temizlemek zorunda olan bir kadının hikayesini anlatacak.

Kiarostami aynı zamanda İran’ın çeşitli bölgelerinde her biri 4,5 dakikalık 24 kısa film çekmekle meşgul. Filmlerin 18’ini tamamladığı belirtiliyor. Kiarostami proje ile ilgili görüşlerini de “24 film çekeceğim. 24 çok kritik bir rakam. Ama benim için taşıdığı önem saniyede 24 kare olması” sözleriyle açıkladı.