Alan Ball Kameraarkasında: Towelhead

towelhead-gorsel.jpg

27 Martta, iki yıl gecikmeli bir film uğrayacak vizyona. Alan Ball‘un 2007 yılındaki ilk yönetmenlik deneyimi Towelhead (Tabu).

Bu ilk film, aynı zamanda bir ilk romanın uyarlaması. Amerikalı yazar Alicia Erian‘ın 2005 yılında yayınladığı aynı isimli ilk romanından uyarlanıyor film. Roman, 13 yaşındaki Jasira’nın annesi tarafından Houston’daki lübnanlı babasının yanına yollanmasını; orada edindiği yeni komşularla ve bulunduğu yeni ortamla ilişkisini merak, arkadaşlık isteği, cinsel uyanış gibi kapsamlar altında inceleyip önyargı, ırkçılık, sübyancılık gibi konularda kelamlarda bulunuyor. Kariyerinin başından beri ‘insan’ anlatmasıyla bildiğimiz Alan Ball ise romana el atıyor ve iki yıl sonra ortaya Towelhead’in sinema filmi çıkıyor. شرح لعبة الروليت

Alan Ball’u tüm dünyanın tanıması 1999 yılındaki modern klasik American Beauty sayesinde oldu. قانون لعبة البوكر Amerika’nın zengin banliyölerindeki huzurlu görünen hayatların içyüzünü sarsıcı bir biçimde anlatan film, hem yönetmeni Sam Mendes’i hem de yazarı Alan Ball’u dünya çapında ünlü yapıyordu. Sinema tarihinin nicesine tanık olduğu ‘tek atımlık’ sinemacılardan olmamak için uğraşan ikiliden yönetmen olanı, kalıcı olmak adına Road To Perdition, Jarhead (hatta bu yıl gösterime giren Revolutionary Road) gibi filmler yaparken, yazar olanı ise aşinası olduğu televizyon dünyasına dönüyor ve uzun yıllar unutulmayacak bir başyapıta imza atıyordu: Six Feet Under. Cenaze işleriyle uğraşan bir aileyi anlatan dizi muhteşem oyunculuklarının yanısıra izleyeni sarsmadan duramayan bir senaryoya sahipti.

towelhead-sayfa.jpg

Bu iki işiyle birlikte hayranları gözünde saygınlığını, yapımcılar cephesinde ise kredisini arttıran Alan Ball, Towelhead ile ilk kez kameraarkasına geçiyor ve yedi Six Feet Under bölümüyle yaşadığı deneyimi beyazperdeye aktarıyor. Filmin uyarlama senaryosu da pek tabii Alan Ball’a ait. Oyuncular konusunda ilk iki projesinde şanslı olan yönetmene bu filminde Marie Bello, Aaron Eckhart gibi ünlü bağımsız film yüzlerinin yanısıra Jasira rolünde genç oyuncu Summer Bishil eşlik ediyor (oyuncunun 20 yaşındaki biri olarak 13 yaşındaki bir kızı oynaması; romanda karakterin yaşından büyük gösteren biri olarak tasvir edilmesi sebebiyle bir sorun olmamış). Filmin görüntü yönetmenliğini The Usual Suspects, X-Men, Confessions Of A Dangerous Mind gibi filmlerde yeteneğini konuşturan Newton Thomas Sigel üstleniyor, müziklerde ise efsane isim Thomas Newman‘ın imzası var (kendisinin bu filmden sonra Wall-E ve Revolutionary Road gibi iki enfes çalışmaya imza attığını belirtelim).

[dailymotion k1zYssG5VUgkFUCkx9]

Film ülkemizde 27 Martta Tabu ismiyle gösterime giriyor. Filmin orijinal adını veren Towelhead ise, genellikle arap kökenli insanları aşağılamak için kullanılan ‘türbanbaş’vari bir deyim. المراهنات الرياضية Filmin ismiyle ilgili ilginç bir nokta ise, Imdb’de bu ismin değil, Nothing Is Private isminin kullanılıyor oluşu. Hassas konulara eğilen bu filmin aldığı yorumlar itibariyle ikinci bir American Beauty olmadığı gözükse de, yer yer insanlara dokunabilen bir eser olduğu söyleniliyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın