Alejandro Jodorowsky Geri Dönüyor

jodorowsky.jpg

1957’de başladığı prodüktör, oyunculuk ve yönetmenlik yaptığı film kariyerinin yanı sıra, oyun yazarlığı, bestecilik, çizgi romancılık, psikoterapistlik, tarot falcılığı gibi birbirleriyle alakasız birçok işi dünya çapında tanınacak kadar iyi yapan Şilili Alejandro Jodorowsky 20 yıldır sinema sanatına sırtını dönmüştü.

Sinema tarihine geçen El Topo, The Holly Mountain gibi filmlerin yönetmeni, Dali’nin, Pink Floyd’un, John Lennon’ın kankası, günümüzdeki bir çok sanatçının esin kaynağı Jodorowsky’nin 1990’da Peter O’Toole ile çektiği The Rainbow Thief’ten beri bir çalışması bulunmuyordu.

Hakkında dahi mi, kendini kaybetmiş bir taklitçi mi tartışmalarının yapılmasına neden olacak hareketleri nedeniyle film şirketlerinin pek güvenmediği Jodarowsky 20 yıllık aradan sonra “King Shot” isimli bir yapımla geri dönecek. Filmin prodüksiyon şirketleri tarafından kabul edilmesini, yapımcı olarak görev almayı da kabul eden David Lynch sağlamış.

Metafiziksel Spagetti Western olarak tanımladığı filmin oyuncu kadrosu da, bu filmin “normal” olamayacağını gösterir nitelikte. 2010’da gösterimde olması beklenen filmde Asia Argento, Udo Kier, Nick Nolte, Dennis Hopper, Isabelle Huppert, Werner Herzog, Traci Lords ve Marilyn Manson rol alacak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın