Allegro: Pişmanlıklar İçin İkinci Bir Şans

Allegro: Pişmanlıklar İçin İkinci Bir Şans

Hataları telafi etmek için insanın bazen ikinci bir şansa ihtiyacı olur, bazen ise bunun için çok geçtir. Peki, hatalarınızı telafi etmek için bu ikinci şans size verilseydi?

Allegro bir iç yolculuk filmi, kendine tanınan ikinci şansı kullanarak anılarını elde etmeye, söylenememiş sözleri sarfetmeye dayanan bir iç yolculuk filmi. Küçük yaşlarda hayatı öğrenmeye başlayan Zetterstrom’un piano ile tanışması ile başlıyor hikaye. Piano çalmak öylesine bir tutku haline geliyor ki bu gerçek dünyadan kopmasına, her şeyi kendi iç dünyasında yaşamasına sebep oluyor. Müziğe yaklaştıkça hayata uzaklaşıyor; müziğe yaklaştıkça aşka, insanlara uzaklaşıyor.

Ve bir zaman sonra hiç ummadığı bir şekilde aşk kapıyı çalıyor. Bir şeylerin yolunda gitmediğini anladığı bir zamanda, ummadık bir anda karşısına Andrea çıkıyor. Aşık oluyorlar birbirlerine. Fakat bu ilişki de yolunda gitmiyor ve ayrılıyorlar. Zetterstorm küçüklüğünden beri bilinçaltında bir kutuya hapsettiği her şeye bu defa aşkını ve anılarını da hapsederek başka bir ülkeye başka bir şehre taşınıyor.

Aradan 10 sene geçmiştir ve Zetterstorm mesleğinde zirve yapmıştır. New York’tadır. Çaldığı bir konser sonrasında röportaj ayarlanmıştır. Röportaj sırasında kendisine geçmişiyle ilgili sorular sorulur. Zetterstrom sorulan sorulara cevap veremez ve anılarını hatırlamadığının farkına varır. Röportaj yapan gizemli adam ona, anılarının çalınıp doğduğu şehirde ‘Bölge’ diye adlandırılan yerde saklandığını söyler ve ona bir konser vermesi için teklifte bulunur. Konser teklifini kabul eden Zetterstorm doğduğu şehre geldiğinde görünmeyen bir duvar ile çevrelenmiş Bölge ile karşılaşır. Buraya giriş yoktur. Ne içeriden, ne de dışarıdan. Fakat Bölge’ye girebileceğine ve anılarına ulaşabileceğini söyleyen gizemli bir mektup alır Zetterstorm. Mektupta söylenilen şekilde Bölge’ye girer. Burada sonsuzluk evrene değil iç dünyaya uzanır. Böylece Zetterstorm’un kendi iç dünyasına, bastırılmış duygularına, anılarına yolculuk başlar.

Allegro Fragman
[flashvideo file=http://www.youtube.com/watch?v=gXlhyRH7MT4 image=http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/313201_10150354403451860_261778841859_8828649_1746509845_n.jpg /]

Allegro lafı dolandırmayan, kelime oyunlarına, üstü kapalı sözcüklere yer vermeyen, söylemek istediğini direkt söyleyen bir film. Aşık olduğu kadının kendisine sevdiğini söylediği halde karşılık verememesinin verdiği acı ve hayalkırıklığını, gömdüğü anılarına ulaşmaya çalışan ve kendine tanınan bu ikinci şansı değerlendirmeye çalışan bir adamın iç yolculuk filmi. Herkesin hayatının bir döneminde birilerine söylemek isteyip de söyleyemediği ve bunu iç dünyasında küçük kutucuklara sakladığı anlar vardır. Bazen ikinci bir şans doğar o kutuları açmak için; bazen de çok geçtir.


Leave a Reply