Alper Turgut – Serdar Akbıyık Röportajı


Ülkemizde sinema gibi sinema eleştirmenliği de zor zanaat. Alper Turgut ve Serdar Akbıyık bu zor işi yıllardır hakkıyla yapan isimlerden.

İki ismin Türkiye’deki diğer eleştirmenlerden önemli bir farkı da bireysel olarak sürdürdükleri mesleklerini aynı zamanda bir ekip olarak sürdürmeleri. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da az görülen “eleştirmen ikili” formatını uzun süredir devam ettirmeyi başarıyorlar. 2 arada 1 derede isimli internet programlarını da uzun süre başarıyla sürdürdüler.

Güçlü takımların birbirleriyle uyumlu, ne top, ne de adam geçiren tandem savunma oyuncuları gibi yorumlarını başarıyla sürdürüyorlar.

Palto Film Günleri’ne konuk olan ikili “Film Eleştirmenin Dayanılmaz Hafifliği” isimli bir atölye çalışması yaptılar. Özellikle öğrencilerle bir araya gelen Turgut ve Akbıyık, sık sık geldikleri Eskişehir’de bir kez daha katılımcıların sinema ve eleştirisi konusunda ufuklarını açtılar.

Kendilerine Eskişehir’de mikrofon uzattığımızda Star Wars’tan başlayarak, ülkemiz sinemasındaki sansür, dizi formatının hakim olmasıyla yaşanan sorunlar gibi birçok konuda izleyenleri aydınlatacak yorumlarda bulundular. Ortaya keyifle izlenecek bir söyleşi çıktı…