Altın Portakal’ın Jüri Tartışması


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın yaptığı yazılı açıklamada 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünün jüri başkanı Hülya Avşar olarak açıklandı. Jüri üyeleri ise Kutluğ Ataman, Levent Kazak, Levent Kırca, Selçuk Yöntem, Sümer Tilmaç, Ayşegül Aldinç, Pelinsu Pir, Uğur İçbak, Tunca Arslan, Mine Kırıkkanat, Erdil Yaşaroğlu, Prof. Dr. Gülseren Güçhan olarak belirlendi. Açıklama ardında bir çok eleştiriyi de beraberinde getirdi.

Atilla Dorsay;  “Hülya Avşar, sinemada sayısız filmde oynamış, bazı rolleriyle tarihe geçmiş bir sanatçıdır. Antalya’da jüri üyesi ya da başkanı olmaması için bir neden göremiyorum. Denebilir ki; tanınmış bir yönetmen daha iyi olurdu. Bu jürinin genel yapısıyla dengelenebilir. Nitekim dünyadaki en ünlü festivalerde bile kimi zaman karizmatik bir kişilik, bir star jüri başkanı olabiliyor. Bence her şey doğal” açıklamasını yaptı.

Hülya Avşar’ın jüri başkanı olacağı açıklamasına en ağır eleştirilerden biri Radikal gazetesi yazarı Şenay Aydemir’den geldi: “Bütün tartışmalar bir yana 350 bin TL para ödüllü bir festival için en azından son dönem Türkiye sinemasını yakından bilen bir ismin başkan olması daha adil olurdu diye düşünüyorum. Hülya Avşar’ın Türkiye sinemasının son yirmi yıldaki gelişimine, yeni estetik ve biçim arayışlarına ne kadar hakim olduğunu bilmiyoruz. Takip edip etmediği konusunda da elimizde bir done yok. Bence kariyeriyle böyle bir jüri de bulunması son derece doğal ama başkan olması hem ona hem de bu ülke sinemasına haksızlık bence. Bir festival nasıl bitirilirin en iyi örneği… Siz iyi bir yönetmen olsanız filminizi kime emanet edersiniz, Adana Altın Koza’daki Ferzan Özpetek’e mi, yoksa Antalya’daki Hülya Avşar’a mı? Filmlerini bu festivale gönderecek yönetmenlere sabır diliyorum” diyerek fikrini dile getirdi.

Alper Turgut ise jüri başkanlığına “Geçen yıl maço filmleri seven kadın jürisi, bu yıl da Hülya Avşar… Artık şu Altın Portakal’ın adını değiştirin ve Altın Günü filan yapın” açıklaması ile olumsuz baktığını açıkladı.


Leave a Reply