American Psycho’nun Yeniden Çevrimi Yolda


Bu konuda yorum yapmak da hem klişeleşti, hem de yormaya başladı. Hollywood’un yeniden çevrimler listesine American Psycho da katıldı. American Psycho 2000 yılında Bret Easton Ellis’in aynı adlı romanından Mary Harron tarafından beyazperdeye taşınmış, taşındıktan sonra da karışık tepkiler almıştı. Kimileri filmi beğenmiş, kimileri beğenmemişti. Fakat eleştirmenlerin uzlaştığı bir nokta vardı ki o nokta da Christian Bale oluyordu. Kariyerinin en sağlam performansını bu filmle vermişti.

American Psycho zengin bir işadamının içindeki canavarı durduramaması sonucunda katliam üstüne katliam işlemesini karakteri yargılamadan konu alır. Konudan böyle bahsedince akla hemen Dexter dizisinin gelmemesi imkansız. Dexter’ın öncülü olan American Psycho’nun yeniden çevrimi Lionsgate stüdyosunca yapılacak. Stüdyo senaristliği ve yönetmenliği Noble Jones’a teslim etti. Jones’un kariyerindeki tek işi Social Network’teki yardımcı yönetmenliğiydi. Dolayısıyla yeniden çevrimin usta ellere teslim edilmemesi stüdyonun ortaya başarılı bir işten çok para kazandıracak bir işi hedeflediğini gösteriyor.

Bu filmden iki yıl sonra yani 2002 yılında “American Psycho II: An American Girl” adında bir film de çekilmişti. Bu film başkarakter Patrick’in yerine bir kızı koyar ve ilk filmin hikayesinin aynısını anlatırdı. Değişen sadece psikopatın cinsiyetiydi. Filmde psikopatı Mila Kunis canlandırır, film rezil bulunur. Filmle ilgili son bir not verelim. Bale’in canlandırdığı psikopat seri katil Patrick Bateman karakteri Bale’den önce Leonardo DiCaprio’ya teklif edilmiş ama  DiCaprio teklifi Scorsese’nin Gangs of New York’unda başrolü kaptığından reddetmiştir.