Amerikan Aptallığında Yeni Bir EşikAmerikan medyası bu hafta Sarah Deming isimli bir kadının açtığı davayı konuşuyor. Hemen her sinema internet sitesinin “idiot woman” olarak nitelendirdiği Deming, tüm eleştirmenlerden tam not alan Drive’ın dağıtımcısını mahkemeye vermiş durumda…

Deming’in iddiası ilginç: Michigan’da ikamet eden Deming, Drive’ın trailer’ını seyrettiği zaman filmi Fast Five gibi bir film sandığını ve kandırıldığını iddia ediyor. Hem parasını geri verilmesini hem de oluşan manevi (!) zararın karşılanmasını bekliyor. Deming’in cümleleriyle şikayeti “Filmin trailer’ını seyredince Fast Five gibi bir film sandım. Ama isim Drive olmasına rağmen filmde çok az arabalı takip sahnesi vardı. Çok sıkıcı bir filmdi.” şeklinde özetleyebiliriz. Deming davasını desteklemesi için filmi anti-semitist de ilan etmekten geri kalmamış. Filmde sadece bir yerde, o da dostça bir takılma için musevileri aşağılayıcı bir lakap kullanılmasına rağmen Deming filmi ırkçı olmakla da suçlayarak ayrı bir dava açtı.

İnsanın artık sosyolojik veya psikolojik bir açıklama veya çıkarım yapmak bile içinden gelmiyor. Drive’ın trailer’ına bir kez daha bakıp kararınızı siz verin:


Leave a Reply