Anadolu Üniversitesi 13. Eskişehir Film Festivali

Tam ismiyle Anadolu Üniversitesi 13. Uluslararası Film Festivali, 30 nisan cuma günü düzenlenen ödül töreni ile başladı. Gelenekselleşen onur ödülleri bu sene Türker İnanoğlu ve Gülşen Bubikoğlu’na verildi. Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri’nde ise “en iyi sinema dergisi” ödülünü Arka Pencere,” en iyi sinema makalesi” ödülünü Dilek İmançer, “en iyi sinema kitabı ödülünü” ise Zeynep Tül Akbal ile Aslı Güneş aldı. Ödülleri sahiplerine veren eleştirmen ve ödüllerin jüri üyesi Atilla Dorsay jüri üyesi olarak davet edilmekten dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. En iyi “tv sinema programı ödülünü” ise TV8’de yayınlanan Sinema Dünyası aldı.

Son olarak Sinemaya Emek Ödüllerini ise Muzaffer Hiçdurmaz ile Mithat Alam aldı.

Her sene yenilenen festivalde bu sene sıra dışı filmlerin gösterim bulacağı Serbest Bölge kapsamında üç film seyirciyle buluşacak. Gaspar Neo’un Enter the Void, Sergio Caballero’nun Finisterrae ve senaristlerinin içinde Kaan Sezyum’un da bulunduğu Türk yapımı Moral Bozukluğu ve 31 gösterilecek.

Wim Wenders’in Pina Bausch’a adadığı Pina ise 3D olarak yine festivalde gösterim şansı bulacak.

Sinema Tarihinin Unutulmazları bölümünde ise klasik filmleri orijinal kopyalarından izleme şansı bulacak seyirciler böylece Breakfast at Tiffany’s, Cat on a Hot Tin Roof ve Easy Rider gibi filmleri izleme şansı yakalayacak.

Sinema atölyelerinin, söyleşilerin de yer alacağı bu festivalde açık hava sineması Festivalin Yıldızlı Geceleri kapsamında da 6 Mayıs 2011 Cuma günü 21:00’da Zefir ve 7 Mayıs günü 21:00da Kavşak ile seyircilerle buluşacak.

Bakınız: Anadolu Üniversitesi 13. Uluslararası Eskişehir Film Festivali Web Adresi
Bakınız: Festival Programı


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın