Anadolu Üniversitesi 14. Uluslararası Eskişehir Film Festivali


Üniversite merkezleri tek uluslararası film festivali olan Anadolu Üniversitesi Sinema Kültürünü Geliştirme Birimi tarafından düzenlenen festival 2-9 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverleri Sinema Anadolu ve Cinebonus sinemasına bekliyor.

2 Mayıs Çarşamba günü açılış töreni ile başlayacak festivalin ilk filmi, Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun yönettiği, başrollerde François Cluzet ve César Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Omar Sy’ın yer aldığı “Intouchables / Can Dostum” olacak. Ayrıca film festival ile Türkiye prömiyerini yapmış olacak.

Ödüller:

Her sene dağıtılan Onur Ödülleri ve Sinemaya Emek Ödülleri de açılış töreninde sahiplerini bulacak. Onur Ödülleri yeşilçamın unutulmazlarından Ediz Hun ve Selma Güneri‘nin olacak. Sinemaya Emek Ödülleri ise, elvi Boylum Al Yazmalım filminin efsaneleşmiş müziğine imza atan Moğolllar grubunun en önemli isimlerinden olan Cahit Berkay‘a ve senarist  Safa Önal‘a verilecek.

Beşinci kez düzenlenen Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri Yarışması‘nda ödül alacak program, makale ve kitapları belirleyecek jüri ise yarışmanın Seçici Kurulu, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. N. Aysun Yüksel, Yapımcı ve Sinema yazarı Leyla Özalp, SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Başkanı Tunca Arslan, Sinema Yazarı Alper Turgut’tan oluşuyor.

Sinema Tarihinin Unutulmazları:

Sinema klasiklerini orjinal kopyalarından izleme şansı sunan festivalin bu bölümünde , Nicolas Ray’ın 1955 yapımı Rebel Without A Cause (Asi Gençlik)’u, Jean Luc Godard’ ın 1963 yapımı Le Mepris (Nefret)’i, Akira Kurosawa’nın 1954 yapımı Seven Samurai (Yedi Samuray)’ ı, Alfred Hitchcock’ un 1959 yapımı North By Northwest (Gizli Teşkilat)’ı, Luchino Visconti’ nin 1971 yapımı Death in Venice (Venedikte Ölüm)’i ve Charles Walters’ın 1956 yapımı High Society (Yüksek Sosyete) filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Anısını:

Sinema dünyasının kaybettiği en önemli isimlerin anısına düzenlenen bu bölümde Ömer Lütfi Akad’ın “Vesikalı Yârim” filmi, Yusuf Kurçenli’nin “Gramafon Avrat” filmi ve Theodoros Angelopoulos’un “The Dust of Time” filmleri gösterilecek.

Söyleşiler: 

Snackbar filminin yönetmeni Meral Uslu, Yeraltı filminin yönetmeni Zeki Demirkubuz, oyuncular Engin Günaydın ve Serhat Tutumluer, Lal Gece filminin yönetmeni Reis Çelik ve oyuncu İlyas Salman, Can filminin yönetmeni Raşit Çelikezer, Güzel Günler Göreceğiz filminin yönetmeni Hasan Tolga Pulat, Tepenin Ardı filminin yönetmeni Emin Alper, Nar filminin yönetmeni Ümit Ünal ve daha birçok isim filmlerinin ardından sinemaseverle buluşacak.

—-
bakınız: facebook sayfası
bakınız: basın bülteni
bakınız: twitter