Andre Techine’den “Trendeki Kız”


h_la_fille_du_rer_15.jpg

Fransız sinemasının en üretken ve etkileyici yönetmenlerinden Andre Techine, bu hafta Fransa’da 200’e yakın salonda gösterime giren yeni filmiyle tartışmalı bir konuya eğiliyor.

Techine’in “La Fille du RER”, yani “Trendeki Kız” isimli yeni filmi, 2004 yılında yaşanan gerçek bir olaya dayanıyor. Bir genç kızın, uğradığı saldırının “anti-semitist ve ırkçı” olduğunu iddia etmesiyle başlayan tartışmalar tüm Fransa’nın gündemine oturmuştu. Daha sonra kızın iddialarının yalan olduğunun ortaya çıkmasıyla tartışma iyice büyümüş ve politikacıları da içine almıştı.

Filmin başrollerinde belçikalı aktris Emile Dequene, tüm önemli fransız yönetmenler gibi Techine’in de asla vazgeçmediği isimlerden Catherine Deneuve ve Michel Blanc yer alıyor. 

Techine filmini “Olay Fransa’nın belleğinde hala taze. Ruh sağlığı pek yerinde olmayan bir genç kızın anlattığı bir olayla tüm Fransa dehşete düştü. Baştan sona uydurduğu hikayeye hepimiz inandık. Kız mı çok iyi yalancıydı, yoksa biz mi ona inanmak istedik? Filmde bu konuyu tartışmaya açmaya çalıştım” sözleriyle anlatıyor.

 la_fille_du_rer_1.jpg


Leave a Reply