Anton Corbijn’den “Aranan Adam”


Daha çok fotoğrafçılığıyla bilinen Hollandalı yönetmen Anton Corbijn şimdiye dek sadece Control ve The American filmlerini çekmişti. Sinemaya iyice ısınan Corbijn arayı açmadan yeni filminin hazırlıklarına başladı. Bir zamanlar ajan olan John le Carré’nin “A Most Wanted Man” adlı romanını perdeye taşımaya karar verdi. Başrol için de usta aktör Philip Seymour Hoffman’la anlaştı. Filmin çekimleri eylül ayında Almanya’nın Hamburg kentinde başlayacak.

Yazarın kitabı ülkemizde “Aranan Adam” adıyla Altın Kitaplar yayınevi tarafından piyasaya sürülmüştü. Konusu ise şöyle:

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle eski casusluk yöntemleri de tarih oldu… Artık sahnede kuralları belirleyen yeni bir oyuncu var: Terör.

Eğer bu korkunç düşmanla baş etmek istiyorsanız siz de en az onun kadar acımasız olmak zorundasınız…

Gece yarısı hırpani görünümlü genç bir Çeçen gizlice Hamburg Limanı’na ayak basar. Görünüşte bu genç, İsa adında dini bütün bir Müslüman’dır. Bir Türk ailesi ile idealist avukat Annabel sınır dışı edilmemesi için kendisine yardım eli uzatır.

İsa’nın esrarengiz geçmişini araştıran Annabel, bir anda kendini Kızıl Ordu artığı Rus mafyası, uluslararası kara para aklayıcıları, iflasın eşiğindeki bir İngiliz aile bankasının vasisi ve Alman, İngiliz, Amerikan casuslarının savaşının ortasında bulur.

Artık hayatta kalabilmek, mesleğinden de ideallerinden de daha fazla önem taşımaktadır…


Leave a Reply