Ayn Rand Mezarında Takla Attı


Bencilliğin, bireyci kapitalizmin ve hedonizmin peygamberi sayılabilecek Ayn Rand, bu fikirlerini en net bir şekilde “Atlas Shrugged” isimli eserinde aktarır. 1957 tarihli romanı, tam da insanlar ekonomik krizlerde kırılıp, birbirlerine destek olmaya en çok ihtiyaçları olan dönemde filme aktarmanın iyi bir fikir olduğunu düşünen yapımcılar gişede ağır bir tokat yemişlerdi.

Bu arada yapımcılar Atlas Productions isimli bir grup Ayn Rand hayranından oluştuğunu hatırlatalım. İşte bu süperzeka, kendine güvenen ve Ayn Rand’ın ayak izlerinden yürüyen grup ikinci bombayı DVD’de patlattı.

DVD’nin kapağında filmi tanıtan yazıda, filmin bir cesaret KENDİNİ FEDA ETME (self sacrifice) öyküsü olduğu yazıldı. Lenin’in hayat hikayesini kapitalizmin ve köktendinciliğin doğuşunun öyküsü olarak tanıtmak kadar büyük bir hataya imzatan Ayn Rand takipçileri 100 bin DVD’yi geri çağırdı.

“Kendini başkaları için feda etmenin uygarlıkları yok edeceğini” savunan Ayn Rand’ın mezarında takla attığını söylemek pek yanlış olmaz. Bu arada Sinan Çetin’in de sıkı bir Ayn Rand hayranı olduğunu ve aynı familyadan olduğunu hatırlatalım. Filmin gişede yere çakılması ve bu aptal hataya rağmen yapımcılar ikinci bölümün de yolda olduğunu belirttiler.


Leave a Reply