Aynı Yıl Oscar’a Aday Olan Çiftler

Bir çiftin aynı yıl Oscar’a aday olmaları pek sık gerçekleşen bir durum değil. The Hollywood Reporter sitesi Oscarlara birkaç gün kala aynı yıl aday olmayı başarmış çiftleri derlemiş. Biz de yazıdaki isimleri alıp kendi yorumlarımızla sizle paylaşalım istedik. Aşağıda da görüleceği üzere çiftlerden çok azı birlikte Oscar’ı kucaklamışlar. Lafı daha fazla uzatmayıp bir bakalım hangi çiftler aday olmuş, çiftlerden hangi taraf ödülü kapmış ve ödüller kimlere kaptırılmış.

Michael Fassbender ve Alicia Vikander
Michael Fassbender ve Alicia Vikander (2016): İlişkileri “The Light Between Oceans”ın setindeyken başlayan bu çift pek sık rastlanmayan bir şekilde pek çok ödüle (Altın Küre, BAFTA vs) aday oldular. Fassbender, “Steve Jobs”daki performansıyla, Vikander ise “The Danish Girl”le en son Oscar’a aday oldular. Bir sürpriz olmazsa Fassbender ödülü Leonardo DiCaprio’ya (“The Revenant”) kaptıracak. Vikander ise ilk Oscar’ına daha yakın durumda. Bakalım pazarı pazartesiye bağlayan gece Vikander ve Fassbender için nasıl sonuçlanacak.

Brad Pitt ve Angelina Jolie
Brad Pitt ve Angelina Jolie (2009): Şubat 2009’da en popüler çiftlerden Brad Pitt ve Angelina Jolie farklı filmlerle Oscar’a aday oldular. Pitt, David Fincher’ın yönettiği “The Curious Case of Benjamin Button”daki performansıyla, Jolie ise Clint Eastwood’un yönettiği “The Changeling” ile aday olmuşlardı. Fakat geceden ikisi de elleri boş dönmüşlerdi. Pitt ödülü “Milk”in başrolü Sean Penn’e, Jolie ise “The Reader”dan Kate Winslet’a kaptırdı. Ama hatırlatalım ki Jolie 2000’de “Girl, Interrupted” ile yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanmıştı. Pitt ise ilk Oscar’ına “12 Years a Slave” ile 2014’te ulaşmıştı.

Heath Ledger & Michelle Williams

Heath Ledger ve Michelle Williams (2006): “Brokeback Mountain”ın setindeyken birbirlerine âşık olan Ledger-Williams ikilisi 2006 yılında bu filmdeki performanslarıyla Oscar’a aday olmuşlardı. Fakat Pitt & Jolie ikilisi gibi Ledger & Williams çifti de ödüle uzanamadı. Ledger ödülü “Capote”de döktüren Philip Seymour Hoffman’a, Williams ise “The Constant Gardener”dan Rachel Weisz’a kaptırmıştı. Williams daha sonra “Blue Valentine” ve “My Week With Marilyn” ile aday olmuşsa da ödüle gene uzanamamıştı. Ledger ise Joker performansıyla öldükten sonra Oscar’ı kazanmıştı

Laurence Olivier & Vivien Leigh

Laurence Olivier ve Vivien Leigh (1940): 1940’ta evlenen, ’61’e kadar evli kalan Olivier-Leigh çifti evlendikleri yıl farklı filmlerle Oscar’a aday olmanın mutluluğuna erişmişlerdi. Olivier “Wuthering Heights”daki enfes performansıyla, eşi Leigh ise çoksevilen “Gone With the Wind”daki etkileyici performansıyla aday olmuşlardı. Olivier ödülü “Goodbye, Mr. Chips”ten Robert Donat’a kaptırdı ama Leigh ödülü kazanmıştı. Dönemin en güzel aktrislerinden Leigh 1952’de “A Streetcar Named Desire” ile bir kez daha ödülü kucaklayacaktı. Olivier ise 47’de Onur Oscar’ını, 49’da ise “Hamlet”teki performansıyla aktör Oscar’ını kazanacaktı.

Elizabeth-Taylor-with-Richard-Burton-in-Whos-Afraid-of-Virginia-Woolf-1966

Richard Burton & Elizabeth Taylor (1966): Dokuz filmde birlikte rol alan, sıkça evlenip boşanan, dönemin en fırtınalı ilişkisini yaşayan Burton ve Taylor çifti “Who’s Affraid of Virginia Wolf”daki mükemmel performanslarıyla Oscar’a aday olmuşlardı. Gecenin sonunda Burton adaylıkta kalırken (ödülü “A Man for All Seasons” ile Paul Scofield’a kaptırdı) Taylor ise ödülü ikinci kez kucaklayabilmişti. Bu arada usta aktör Burton’ın da Oscarsız oyuncular arasında yer aldığını da belirtelim. Yedi kez aday gösterilse de bir kez dahi ödüle değer görülmemesi Akademi’nin ayıplarındandı. Taylor ise bu filmden önce “BUtterfield 8″teki performansıyla ödülü kazanmıştı.

woodwardnewman2

Paul Newman & Joanne Woodward (1969): Beraber on filmde rol alan Newman-Woodward çiftinin evlilikleri usta aktörün ölümüne dek devam etmişti. Dile kolay, beraber elli yıl geçirmişlerdi. Aktrisin hâlâ yaşadığını da belirtelim. Newman yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Rachel, Rachel” ile en iyi filme aday olmuştu. Filmin başroünü üstlenen sevgilisi Woodward ise aktris dalına aday gösterilmişti. Geceden ikisi de elleri boş ayrılmışlardı. Film ödülü “Oliver!”ın yapımcısı John Woolf’a, aktris ödülü ise “The Lion in Winter”la Katherine Hepburn ve “Funny Girl”le Barbra Streisand’a gitmişti. Fakat Woodward bu filmden yıllar önce “The Three Faces of Eve” (1958) ile ödüle uzanmıştı. Newman ise Olivier gibi önce onur ödülünü, bir yıl sonra da “Color of Money” ile erkek oyuncu ödülünü kazanacaktı.

MSDDEMA EC020

Tim Robbins & Susan Sarandon (1995): Eşini yöneten pek çok yönetmen var ama hepsi eşleriyle birlikte Oscar’a aynı yıl aday olamıyorlar. Robbins 1995’te “Dead Man Walking” adında bir film çeker. Filmin başrollerini dostu Sean Penn’e ve sevgilisi Sarandon’a paslar. Akademi filmi beğenir ve bu üç sinemacıyı da (aktör, aktris, yönetmen dallarında) aday gösterir. Ödüle ise bir tek Sarandon ulaşır. Robbins ödülü Mel Gibson’a (“Braveheart”) kaptırır. Robbins 2004’te “Mystic River” ile yardımcı aktör dalında ödülü kucaklar.

joelandfrances_2147936i

Joel Coen & Frances McDormand (1996): Coen Kardeşlerin kaliteli filmlerinden “Fargo” kardeşlere en iyi senaryo Oscarını getirirken filmin başrolünde yer alan, Joel Coen’in eşi McDormand’a ise en iyi aktris Oscarını kazandırmıştı. McDormand ikinci adaylığında ödüle ulaşmıştı. Bu film eşiyle birlikte Oscar’a aday olduğu ilk ve şimdilik tek filmi.

tumblr_n7fqy3v42l1rovfcgo6_1280

John Cassavetes & Gena Rowlands (1974): Yukarıdaki çiftlerin aksine Cassavetes-Rowlands çifti bir kez dahi Oscar’ı alamamış çiftlerden. Birlikte ilk kez “A Woman Under the Influence” filmiyle aday olmuşlardı. Rowlands aday olduğu en iyi aktris ödülünü Ellen Burstyn’e (“Alice Doesn’t Live Here Anymore”), Cassavetes ise yönetmen ödülünü Frances Ford Coppola’ya (“The Godfather II”) kaptırmışlardı. Cassavetes bu filmden bir yıl sonra “Faces” ile senaryo dalına aday olacak ama ödüle gene uzanamayacaktı. Rowlands ise gene Cassavetes’in filmiyle (“Gloria”) aday olacak, ödülü bu kez Burstyn’e değil de (aktris “Resurrection”la aday olmuştu) Sissy Spacek’e (“Coal Miner’s Daughter”) kaptıracaktı. 1954’te evlenen çift Cassavetes’in ölümüne dek (yani 25 yıl) evli kalmışlardı.

anjelica-huston

Jack Nicholson & Anjelica Huston (1985): 84’te John Huston “Prizzi’s Honor” adlı bir film çeker. Filmin başrollerini kızı Anjelica Huston’a ve kızının sevgilisi Jack Nicholson’a paslar. Başarılı bulunan bu film dokuz dalda (aktör, aktris, yönetmen, kurgu, film, yardımcı aktör, senaryo ve kostüm tasarımı) Oscar’a aday olur ama sadece Anjelica Huston’a ödülü getirir. Nicholson ödülü “Kiss of the Spider Woman”dan William Hurt’e kaptırır. Bu filmden iki yıl önce “Terms of Endearment” ile Nicholson’ın ödüle ikinci kez uzandığını hatırlatalım.

Guess-Whos-Coming-Hepburn

Spencer Tracy & Katherine Hepburn (1968): Tracy 1923’te eşiyle evlenir ama Katolik olduğu için eşinden boşanamaz ve ondan ayrı yaşamaya başlar. Bu süre zarfında Hepburn’le sevgili olur. İlişkileri Tracy ölene dek (yirmi beş yıl) devam eder. İkili pek çok filmde karşılıklı döktürürler. Aldıkları onca adaylıktan sonra ilk kez 1968’de birlikte Oscar’a aday gösterilirler. İkisi “Guess Who’s Coming to Diner” filmindeki performanslarıyla aday olurlar. Ne yazık ki Tracy törenden aylar önce, 10 Haziran 1967’de kalp krizi geçirip vefat eder. Nisan 1968’de düzenlenen törende ödül “In the Heat of the Night”ın başrolü Rod Steiger’a gider. Hepburn ise 4. ve son kez ödüle uzanır.