Babamın Sesi: Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın Yeni Filmi Rotterdam’da Yarışacak

Babamın Sesi: Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın Yeni Filmi Rotterdam’da Yarışacak

Uluslararası sinemanın en prestijli festivallerinden Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın yeni filmi “Babamın Sesi” de yarışacak. 25 Ocak’ta başlayacak festivalde ödülleri kazananlar kapanış günü 5 Şubat’ta belli olacak.

İki Dil, Bir Bavul’da olduğu gibi yine gerçek bir hikayenin üzerine kurulu film, Elbistan’da geçiyor. Filmin sinopsisi şöyle.

Basê Elbistan’da yalnız başına yaşar. Hayatındaki tek beklentisi büyük oğlu Hasan’ın evine dönüp herkes gibi bir hayat kurmasıdır. Eve gelen sessiz telefonların Hasan’dan geldiğine inanmaktadır. Aynı günlerde Diyarbakır’da yaşayan küçük oğlu Mehmet baba olacağının haberini alır. Yeni bir eve taşınır. Eşyaların arasında babasına gönderilmek üzere kaydedilmiş annesinin ve kendi çocukluk sesinin olduğu bir kaset bulur. Mehmet babasının kaydettiği kasetleri bulmak ve annesini Diyarbakır’da yaşamaya ikna etmek için Elbistan’a gider.

Mehmet annesini Hasan’dan başka bir şey düşünmez halde bulduğunda yavaş yavaş onun dünyasına girmeye başlar. Base’nin yapmayı istediği tamiratları; bahçe işlerini yapar. Bir yandan da babasının gönderdiği kasetleri arar. Ancak Basê, geriye kalan kaset olmadığını söyleyerek Mehmet’i kasetlerin varlığından uzaklaştırmak istese de bunu başaramaz. Mehmet kasetleri ararken ailesiyle ilgili bilmediklerini öğrenmeye başlayacaktır.


Leave a Reply