Bahman Ghodabi Zor Durumda…

ghodabi.jpg

İran’ın kürt asıllı yönetmenlerinden Bahman Ghodabi, ülkedeki karışık durum da göz önüne alındığında hayatından endişe edilen isimler arasında. Sarhoş Atlar Zamanı ve Kaplumbağalar da Uçar gibi önemli filmlerin yönetmeni, son olarak “Kimse İran Kedilerini Bilmez” isimli bir belgesel çekmişti.

Ghodabi, belgeselde iranlı genç rock gruplarının sansür ve baskılarla geçen hayatını filme almış, film Cannes’da büyük ilgi görmüştü. Yönetmen Fransa’dan döner dönmez film ve Cannes’da yaptığı açıklamalar nedeniyle gözaltına alınmış ve 1 hafta tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Ghodabi’nin tüm filmlerinde senaryo yazımına yardım eden nişanlısı Roxani Saberi ise “casusluk” suçlamasıyla 8 yıl hapse çarptırılmış, temyize giden Saberi cezanın 2 yıla indirilmesine ve ertelenmesini sağlamıştı. Ülkenin önemli gazetecilerinden biri olan Saberi’nin mesleğini icra etmesi de 5 yıl süreyle yasaklandı.

Ghodabi ve Saberi’nin yakın arkadaşları, ülkedeki iç karışıklıkları da fırsat bilen molla rejiminin çiftin özgürlüğüne ve hayatına kast etmesinden korkuyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın