Bakınız 2012’ye Bakıyor: En İyi Kamera Önü Performansları?

Kameranın önündeki performansları sadece oyuncularla sınıflandırmamaya çalıştık....

Kameranın önündeki performansları sadece oyuncularla sınıflandırmamaya çalıştık. Bir şekilde performansını izlediğimiz herşeyi seçimlerimizin içine kattık.

Ebru Çavdarlı: Aklıma ilk gelen isim Zerre’den Jale Arıkan oldu. Prometheus denilince de Michael Fassbender’ın performansının atlanmaması gerektiği aklıma geldi.

Edip Can Rende: Bu sene en etkileyici performans Neslihan Atagül’den geldi. “Araf”ta zor bir rolün altından başarıyla kalkmış. Bütün ödüller onun. Bizden bir tek onun adını anacağım. Avrupa’ya geçiş yapayım. Favori aktrislerimden Marion Cotillard’ın “Rust & Bone”daki performansını da bir hayli beğendim. Gösterişe kaçmaması yerinde olmuş. “Prometheus”tan ve “Shame”den Michael Fassbender, “Rust & Bone”dan Matthias Schoenaerts, “Lawless”tan Tom Hardy, “The Master”dan Joaquin Phoenix ve P.Seymour Hoffman, “We Need To Talk About Kevin”dan Tilda Swinton, “50/50″den Joseph Gordon-Levitt, “Take This Waltz”dan Michelle Williams, “Take Shalter”dan Michael Shannon, “Holy Motors”tan Denis Lavant ve “Drive”dan Ryan Gosling performanslarını beğendiğim isimler. Erkeklerden ille de bir isim seçmem gerekirse Michael Fassbender’ı, kadınlardan ise Tilda Swinton’ı sayabilirim. “Moonrise Kingdom”ın iki haylaz çocuğunu da unutmayayım, bence onlar da epey iyiydiler.

Ebru Çavdarlı: Sağolsun edip sayesinde izlediğim filmleri hatırlıyorum. Herhalde 2012’nin ilk ayları diye çoğu filmi atlıyor bilinçaltım. Tilda Swinton’ın We Need to Talk About Kevin filmindeki performansı gerçekten atlanamaz, atlanmamalı.

Gültekin Turgut: Ice Age’te meşe palamutunun peşinden koşturan sincap, Looper’da Bruce Willis, Journey2 The Mysterious Island’dan Michael Caine, Prometheus ile Shame’den Michael Fassbender, John Carter’dan Taylor Kitsch, The Hunger Games’ten Woody Harrelson, Jennifer Lawrence, The Hunger Games ve Journey2 The Mysterious Island’dan Josh Hutcherson, The Three Stooges’tan neredeyse orjinalleri kadar iyi oldukları için Sean Hayes, Will Sasso, Chris Diamantopoulos…

Ümit Açık: Kamera önü diyince sayılır mı bilmem ama, Dexter 7. Sezon 8. bölümünde Jennifer Carpenter’ın gösterdiği performansı izlediğim bir iki avuç sinema filminde göremedim. Tilda Swinton, Michael Fassbender ve Gary Oldman’ın iyi performanslarını izledik 2012’de ama filmlerin üçü de 2011 yapımıydı. Bu yıl henüz izlemediğim filmlerden Joaquin Phoenix ve Daniel-Day Lewis’in performanslarını epey merak ediyorum.

Sinan Doğrul: The Master’da Joaquin Phoenix ve aynı filmde Philip Seymour Hoffman’ı, Flight’ta Denzel Washington’u beğenmiştim. Ama özellikle Joaquin Phoenix.

Cem Çelik: Daha izlemediğim çok film var ama listem şöyle: This Must Be the Place’ten Sean Penn, Drive’dan Ryan Gosling , Prometheus- Michael Fassbender. Kadın oyuncu nedense aklıma gelmiyor.

Suat Demirel: Yabancı filmler için: We Need To Talk About Kevin’den Tilda Swinton ve Ezra Miller, We Bought a Zoo’dan şeker küpü Maggie Elizabeth Jones, Jagten’den Mads Mikkelsen, Beasts of the Southern Wild’dan Quvenzhané Wallis, Detachment’tan Adrien Brody ve Sami Gayle, Chronicle’dan Dane DeHaan, Take Shelter’dan Michael Shannon, End of Watch’dan Jake Gyllenhaal ve Michael Peña, Warrior ve Lawless’dan Tom Hardy, Shame ve Prometheus’tan Michael Fassbender, Intouchables’dan Omar Sy.

Türk filmleri için: Tartışmasız Araf’tan Neslihan Atagül ve Barış Hacıhan, Atlıkarınca’dan Mert Fırat, Vücut’ta Hatice Aslan ve Gözetleme Kulesi’nden Nilay Erdönmez. Görüleceği üzere izlediğim Türk filmlerinde pek kayda değer erkek performansı yoktu.

Ozancan Demirışık: Öncelikle beni şaşırtan performanslardan söz edeyim: “Killer Joe”da Matthew McConaughey beklemediğim kadar eğlenceli ve filmi sürükleyen bir performansa imza atmış. Bugüne kadar komedi filmlerinde gördüğümüz, pek önemli performansına rastlayamadığımız, hatta “The Words”le bizi iyiden iyiye hüsrana uğratan Bradley Cooper ise “Silver Linings Playbook”ta tek kelimeyle müthiş bir ritimle oynuyor. Oscar’da kadın oyuncu yarışının durgun olması sebebiyle o filmden Jennifer Lawrence öne çıkacak, hatta Oscar’ı alma şansı dahi yüksek, ama aslında Cooper’ın performansının ondan arta kalır yönü yok, hatta daha bile iyi. Beni şaşırtan bir diğer isim de Keira Knightley oldu. Pek sevdiğim ve başarılı bir oyuncu değildi (gerçi “Seeking a Friend for the End of the World” filminde biraz sempati duymaya başlamıştım) ama “Anna Karenina”daki performansının etkileyici olduğunu düşünüyorum. Ki çoğu eleştirmen hakkını vermedi; filmi beğenenler bile Knightley’yi beğenmediler nedense. Beni şaşırtan performanslardan bir diğeri, Percy Jackson: Lightning Thief filminden tanıdığımız, performansıyla pek de dikkat çekmeyen Logan Lerman’ın “The Perks of Being a Wallflower”daki rolü oldu. Kendisi filmin en zor karakterini canlandırıyor, çünkü içine kapanık, az konuşan, duygularını çok da belli etmeyen biri. Buna rağmen Lerman ışıldamayı başarıyor (Emma Watson ve özellikle Ezra Miller’ın performansları da harika; ama onların senaryodan gelen avantajları da var). Son olarak, “The Paperboy” filminde Nicole Kidman bugüne kadar hiç rastlamadığımız türden, hafifmeşrep, çok eğlenceli bir karaktere layıkıyla can veriyor: Film pek iyi olmasa da Kidman’ın performansı kesinlikle görülmeye değer.

Bu kadar şaşırtmasa da harika performanslar sergileyen oyuncular arasında “Holy Motors”la Denis Lavant, “Jagten”le Mads Mikkelsen (ki bu iki oyuncu Cannes’da yarıştılar ve ödülü alan Mads Mikkelsen oldu), “The Master”la Joaquin Phoenix ve bir nebze de olsa “Flight”la Denzel Washington var. “Gergedan Mevsimi” filminde de, diğer başarısız performanslar arasında Yılmaz Erdoğan parlıyordu diyebilirim. “Tepenin Ardı”nın neredeyse tüm oyuncu kadrosu ve “Yeraltı”ndan Engin Günaydın da bence saymadan geçilemeyecek isimler.

Yıldıray Kibar: Suat’a bir çok açıdan katılıyorum Detachment/Brody, Take Shelter/Michael Shannon, Tom Hardy, Fassbender ve Omar Sy’nin performansları çok iyiydi. Bunun yanında The Master’da Joaquin Phoenix sınırların çok ötesindeydi. Yine bu yıl sayılır mı bilmiyorum ama Drive/Gosling harikulade performanstı. End of Watch/Jake Gyllenhaal – Michael Pena ve Magic Mike/Matthew McConaughey başarılıydı.

Haktan Kaan İçel: Fassbender (Shame), Mads Mikkelsen (Jagten), Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild ), Hugh Grant (Cloud Atlas), Min Sik Choi (Nameless Gangster), Amour’un iki başrol oyuncusu birden, Andrea Riseborough (W.E.), Nina Hoss (Barbara), Glenn Close (Albert Nobbs), Joaquin Phoenix (Master), Matthew Mcconaughey (Killer Joe), Robert De Niro (Silver Linings Playbook)

kategori:
seçki

ilgili