Bakınız Öneriyor: Skammen (1963)

Ingmar Bergman denince -nedense- ilk etapta pek bahsi geçmeyen Skammen (Utanç), bence yönetmenin en sert ve en çarpıcı filmidir. Sürmekte olan savaşı yok sayarak, bir adada mütevazi bir köy...

Ingmar Bergman denince -nedense- ilk etapta pek bahsi geçmeyen Skammen (Utanç), bence yönetmenin en sert ve en çarpıcı filmidir.

Sürmekte olan savaşı yok sayarak, bir adada mütevazi bir köy yaşantısını tercih etmiş hassas ruhlu sanatçı bir çifti anlatır film. Savaş adaya yaklaştıkça karakterlerin hayatla ve birbirleriyle kurdukları ilişki evrilmeye başlar. Savaş bizzat geldiğinde ise karakterler önce hayatın gerçekleriyle sonra kendi gerçekleriyle yüzleşirler.

Kadına, erkeğe, insana ve hatta varoluşa dair o kadar çarpıcı gerçekler ortaya koyar ki Bergman, sürekli tartışarak seyredersiniz filmi. Öyle sorular sorar ki, utancınızdan yerin dibine girersiniz.

Skammen’i henüz seyretmediyseniz mutlaka seyredin fakat sevgilinizle ya da eşinizle seyretmenizi tavsiye etmem. O kadar utandırır ki Bergman insanı, partnerinizin yüzüne bakmakta zorlanabilirsiniz. Gerçi “Utanç” diyor Bergman… “Dünyayı bir tek utanç kurtarabilir”.

Yöneten: Ingmar Bergman
Oynayanlar: Liv Ullmann, Max von Sydow…

skammen 1968

kategori:
izlenimsinema tarihinden

ilgili