Bakınız Öneriyor: The Hot Spot (1990)


Yönetmen koltuğunda Dennis Hopper’ın oturduğu, başrollerde ise seksenlerin ünlü Maimi Vice dizisinin karizması Don Johnson; yine seksenli yıllarda yıldızı parlamış seksi sarışın Virginia Madsen ve çiçeği burnunda güzel ve yetenekli oyuncu Jennifer Connelly’nin yer aldığı The Hot Spot, kara film türünün belli başlı standartlarını taşısa da yönetmeninin kişisel dokunuşlarıyla türün içinde ayrı bir yer teşkil eden bir film.

Çölde arabasıyla ilerleyen Harry’nin her halinden bir iş peşinde olduğu anlaşılmaktadır. Bir kasabada durur. Onun bir planı olduğu gibi, kasabada ilişkiye gireceği kişilerin de bir planı ya da sıkıntısı vardır. Harry aslında planını gerçekleştirip yoluna devam etmek isterken, kendisini bir örümcek ağına takılmış bulur. İçine düştüğü durumda kadınlara olan zaafı ve de insancıl yönünü hala kaybetmemiş olmasının etkisi büyüktur.

Dennis Hopper’ın dünyasında kişiler açık seçiktirler. Burada da, Bayan Harshaw, canı sıkılan kendi denginde biriyle macera yaşamak isteyen bir kadın; Gloria, aşk ve güzel bir gelecek peşinde olan bir taze; Sutton da başkalarının sırtından geçinen bir asalaktır. Harry ise hiçbir şeye bağlanmak istemeyen, çalışmaya karşı olan bir asidir.

Bu basit yapı içinde yönetmen neyin önemli olduğunu vurgulamak için ayrıntılar üzerinde hassasiyetle durur. Harry ikili bir yaşam sürmektedir. Onun için Gloria yerleşik yaşam ve masumiyet demek iken; Bayan Harshaw bunların tam tersi demektir. Ayrıca kendi çıkardığı yangında bir insanın canını ölümüne kurtarmış olması da Harry’nin ikili yaşamında özellikle vurgulanan önemli ayrıntılardan biridir. Bir diğer ayrıntı da (Harry’nin patronuyla olan her diyaloğunda düzen adamı olmadığını ısrarla vurgulaması) filmin finaliyle beraber düşünüldüğünde çok önem kazanır.

Kara film türünden ayrışan yanlarına gelindiğinde ise, olayların başlatıcısının femme fatale bir kadın değil bir erkek olması, ışık-gölge oyunlarının yerine yoğun gün ışığının hakim olması ve en önemlisi de trajik bir sonunun bulunmaması göze çarpar.

Yöneten: Dennis Hopper
Oynayanlar: Don Johnson, Virginia Madsen, Jennifer Connelly…

The Hot Spot (1990)

,

Leave a Reply