Bakınız Öneriyor: Werner Herzog Ayakkabısını YerkenWerner Herzog’un filmleri, belgeselleri herkese hitap etmeyebilir. Çoğu zaman anlatmak istediğini insanın yüzüne doğrudan söyleyen sinema dili herkesin hoşlanabileceği bir tarz olmayabilir. Bazen sinema perdesinin öbür tarafında izleyici yokmuş gibi filmler çeker. Herkesin “Çok derin altmetinleri var” diye anlattığı filmleri “Rüya gördüm, filme çektim. Abartılacak bir şey yok” diye anlatıverir.

İki ay kadar önce Ken Loach’u Ece Ayhan’ın tanımladığı “Sıkı Sinemacı” sınıfına sokmuştuk aklımızın yettiğince… Werner Herzog’u da bu sınıfa sokmazsak ayıp ederiz. Hatta Werner Herzog hayatı boyunca yaptıklarını düşündüğümüzde “Delikanlı Bir Sinemacıdır”. “Abartmayın! Nereden çıkardınız delikanlılığı ” diyenlere de Bakiniz olarak hemen aşağıdaki belgeseli öneriyoruz.

Yıl 1980… Werner Herzog, birbirinden önemli filmlerini art arda sıralarken yakın arkadaşı Errol Morris’in ilk filmi Gates Of Hevaven’ın çekimlerini tamamlamak için desteğe ihtiyacı vardır. Werner Herzog ters manyele karar verir: “Sen herhangi bir filmi tamamlayamazsın! Tamamlarsan ayakkabımı yerim”

Errol Morris gazı alır, filmini bir çırpıda tamamlar. California Berkeley’deki Chez Panisse isimli restauranda Herzog’un en sevdiği ayakkabısı 5 saat sarımsak ve baharatlarla ağır ateşte pişer. Herzog’un önüne gelir. Delikanlı sinemacımız Herzog da sözünü tutar. Ayakkabının hepsini yiyemez tabi ki ama bunu da “Yenecek yeri var, yenmeyecek yeri var. Tavuk yerken kemiklerini de yiyor musunuz? sözleriyle açıklar.

Tüm bu olayı dönemin genç belgeselcisi Les Blank’ın kamerasından izlemek için aşağıdaki videoda oynat tuşuna basmanız yeterli.


Leave a Reply