Kategoriler
seçki

Bakınız Yazarları’ndan Farklı Bir 2015 Değerlendirmesi

Bakınız yazarlarından farklı bir değerlendirme yapmalarını ve kategorilere çok takılmadan kameranın önünü, arkasını ve en iyilerini değerlendirmelerini istedik.

Bakınız yazarlarından farklı bir değerlendirme yapmalarını ve kategorilere çok takılmadan kameranın önünü, arkasını ve en iyilerini değerlendirmelerini istedik…

Kamera Arkası

Edip Can Rende: George Miller’ın Mad Max’teki performansı şahaneydi. Keza filmin efektleri de son derece etkileyiciydi. Tribe (Plemya) hem yönetmenlik, hem oyunculuk, hem de senaryo açısından etkileyici idi. The Walk filminin son 20-30 dakikasındaki yönetmenlik ve efektler şahaneydi. Yükseklik korkusu olanların tüyleri diken diken edebilecek çarpıcılıkta sahneler ortaya çıkmış. Ex-Machina, Duke of Burgundy, Kingsman, Youth da gene yönetmenlik-senaryo açısından kaliteli işlerden. Kingsman’ın kilise sekansı filmin en iyi çekilmiş bölümlerindendi. Youth’un mizah dolu senaryosunu başarılı buldum. Görüntü yönetmenliğinde ise Mad Max, Duke of Burgundy, Far from the Madding Crowd, The Martian’ı anabilirim. Bolgen’ın da bazı sahnelerinin çok iyi çekildiğini belirtmem gerek.

boelgen

Ümit Açık: The Martian’ın kurgusu, The Revenant ve Sicario’daki hemen hemen tüm teknik detaylar dört dörtlüktü. Mad Max ise zaten teknik açıdan bir şölen. Oscarlarda iki haneli adaylık ve hatta ödül alsa şaşmayacağımız bir film. Inside Out’un senaryosu ve Youth filmindeki sahne algısı da övgü gerektiriyor. Tasarım açısından yılın en iyileri arasında bile sayılabilecek Crimson Peak, fazlasıyla bayat senaryosu nedeniyle bu övgülerin dışında kalacak belki de.

Haktan Kaan İçel: Sicario filminde yönetmen Denis Villenueve, görüntü yönetmeni Roger Deakins ve müziklerini yapan Jóhann Jóhannsson harika iş çıkarmışlar. Bu yıl Inside Out, Steve Jobs, Lobster, Brand New Testament senaryoları iyi yazılmış işlerdi. Victoria, Lost River, Mad Max görüntü yönetimi bakımından bu yılın öne çıkan yapımlarıydı. Görsel efekt anlamında It Follows’un gösterişten uzak korku figürleri bana göre bu yılın çok dikkat çekmeyen iyi işleriydi. Kostüm tasarımında Dressmaker bana göre bu yılın en iyisiydi.

Kameranın Önü

Edip Can Rende: The Tribe’tan çok etkilendiğimden filmin başrollerini en iyiler arasına rahatlıkla alabilirim. Ex-Machina, Testament of Youth ve The Man from U.N.C.L.E. gibi birbirinden farklı üç filmdeki üç karakteriyle Alicia Vikander; sadece sesiyle (ses kayıtlarıyla) bilhayli duygulandıran Marlon Brando (Listen to Me Marlon); Duke of Burgundy’nin iki aktristi Sidse Knudsen ve Chiara D’Anna; Love & Mercy’deki performanslarıyla Paul Dano, John Cusack ve muazzam Paul Giamatti (Dano ve Cusack’ten daha fazla etkileyici idi); Beasts of No Nation’la Idris Elba ile Abraham Attah; Sherlock Holmes performansıyla Ian McKellen (Mr. Holmes), Southpaw’la Jake Gyllenhaal ve berbat bir film olan Ted 2’nun ayısı Ted…

Ümit Açık: Revenant’taki Leonardo DiCaprio, Bridge of Spies’taki Mark Rylance, Sicario’daki Mark Rylance ve Love & Mercy’deki Paul Dano aklıma gelen performanslardan bir kare as çıkartıyor.

Love & Mercy Paul Dano

Haktan Kaan İçel: Bu yıl kadın oyuncu performansları arasında Alicia Vikander hangi filmde oynasa muhteşem performanslar sergilerken, Cate Blanchett Carol ve Truth ile takdir edilesi performanslara imza attı. Mark Rylance, tipik bir Coen karakteri görünümü içerisinde mükemmele yakın oynadı. Lobster’da Colin Farell kendini aşarken, Kate Winslet, Steve Jobs filminin en çok öne çıkan oyuncusuydu. Türk sinemasında Nadir Sarıbacak Sarmaşık, Mehmet Özgür de Abluka filmlerinde görülmesi gereken oyunculuk şovları sergilediler. Star Wars’taki BB-8 adeta tüm filmdeki karakterlerden rol çalarken, Charlize Theron bir aksiyon filminde dahi oyunculukların üst seviye olabileceğini kanıtlar düzeydeydi. Sean Harris bu yılın keşfiydi denilebilir. Üst üste Goob, Mission Impossible: Rogue Nation ve Macbeth’te unutulmaz işler çıkartarak gelecekte Gary Oldman tahtına aday olduğunu gösterdi. Bu yılında usta oyuncu kontenjanında ise Michael Caine, Harvey Keitel ve Jane Fonda’nın Youth performansları bu listeye dahil olmalıdır. Bu senenin bana göre en doğal performansı ise Son of Saul filminde figuran derecesinde rolü olan eski haham rolündeki László Somorjai yılın ayrıntısıydı. Dizi piyasındaysa Mr. Robot ile Rami Malek bana göre bu yılın öne çıkan ismiydi.

Ve yılın en iyi filmleri…

Edip Can Rende: 2015’in en iyileri oldukları söylenen pek çok filmi (Carol, Room, Son of Saul vs) halen izleyemediğimi belirterek benim açımdan yılın en iyilerini yazayım.
*Listen to Me Marlon
*Tribe (Plemya)
*Mad Max: Fury Road
*Ex-Machina
*Inside Out
*Kingsman: The Secret Service
*The Duke of Burgundy
*Youth

youth2015

Cem Çelik:
Beasts of No Nation
The Salt of the Earth
Love
Youth
Mad Max: Fury Road
What we do in the shadows
Birdman
It follows

Ümit Açık: Aslında 2015’in en iyi filmlerinin çoğu bizim Aralık 2015 ya da Ocak 2016 gibi gördüğümüz filmler oluyor. Dolayısıyla yıl sonu yapılan listelerde hep bu konuda şerh düşmek gerekiyor.
2015’te birçok açıdan beni en çok memnun eden film Bridge of Spies oldu. Yıl sonu listelerinde pek yüzüne bakılmayan bu film benim için sinema adına yılın en iyi bileşimi.
Her filmin bende uyandırdığı his farklı. Bu hislere göre de filmleri değerlendirmeye çalışacak olursam:
En çok gülümseten: Inside out
En çok heyecanlandıran: Mad Max: The Fury Road
En çok geren: Sicario
En çok hüzünlendiren: Me and Earl and the Dying Girl
Ve en çok şaşırtan: The Visit şeklinde birkaç film sıralayabilirim.

Haktan Kaan İçel:
Aksiyon / Bilim Kurgu
– Mad Max: Road Fury
– Mission Impossible: Rogue Nation
– Star Wars: Force Awaken

Drama
– Victoria
– Plemya
– Bridge of Spies
– Youth
– Durak

Komedi
– Lobster
– Brand New Testament
– The Visit

Korku
– It Follows
– Goodnight Mommy
– The Witch

Animasyon
– Inside Out

Western
– Hateful Eight
– Bone Tomahawk

Polisiye / Gerilim
– Sicario

Yilin Süprizi
– Lost River

Turgay Kaplan:
Ex Machina
Mad Max:Fury Road
Maps to the Stars
Youth
Inside Out
Diplomatie
Marie Heurtin
Wolf Totem
Beasts of No Nation
Amy
Listen to Me Marlon

Ebru Çavdarlı:
Youth
The Lobster
It Follows
Ex-Machina
Çekmeceler
Inside Out
Me and Earl and the Dying Girl
Love Is Strange
Vonarstræti