Before Sunrise’ın Üçüncü Bölümü Çekilecek

Before Sunrise’ın Üçüncü Bölümü Çekilecek

Before Sunrise filmi 1994 yılında vizyona girdi ve vizyona girdikten bir süre sonra kendisine küçük bir hayran kitlesi yaratmayı başardı. Devam filmi olan Before Sunset’e kadar da bu hayran kitlesi genişlemeye devam etti. Çok küçük bir bütçeyle çekilen filmin sadece iki oyuncusu vardı: Ethan Hawke ve Julie Delpy. Trende tanışıp gün doğana kadar Viyana’yı beraber gezmeye karar veren iki kişinin bu kısa ömürlü gezinti sırasında birbirlerine daha da yakınlaşmaları anlatılıyordu ilk filmde.

Before Sunrise yönetmeni Richard Linklater’a Viyana Film Festivali’nden Gümüş Ayı ödülünü kazandıran bir yapımdı. Çok sevilen Before Sunrise’in on beş yıl aradan sonra Before Sunset adında bir devamı çekildi. Senaryoyu Delpy, Hawke ve Linklater beraber yazmışlardı. Bu kez birbirlerini tanıdıkları o günden dokuz sene sonra tesadüf eseri karşılaşan iki aşık gün batana kadar beraber dolaşmaya karar verirler. Tıpkı dokuz sene önceki gibi. Bu kez siyaset, ekonomi, savaşlar gibi epey ciddi konular üzerine sohbet etmeye başlarlar ve zaman akıp gider. Before Sunset uyarlama senaryo dalında Oscar’a ve Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne aday olmuştu. Before Sunrise’ın devamı olan Before Sunset daha çok kişiye ulaşmış, ilkinden daha popüler olmuştu.

İkinci filmin vizyona girişinden sekiz sene sonra serinin üçüncüsünün çekileceği açıklandı. Senaryo tekrar Linklater, Delpy ve Hawke üçlüsüne ait olacak. Filmi, diğer filmlerde olduğu gibi Linklater yönetip Delpy ve Hawke başrolleri üstlenecekler. Hawke film üzerinde altı aydır çalıştıklarını ve ortaya ilk ikisi kadar kaliteli bir iş çıkarmaya çalışacaklarını açıkladı. Linklater ve Delpy ile beraber Celine ve Jesse’nin hikayelerini devam ettirmeyi çok istediğini, filmi de gelecek yaz çekmeyi planladıklarını belirtmiş. Yeni filmin ismi de Before ile başlayacak ama gerisi açıklanmadı, daha doğrusu henüz belirlenmedi.


Leave a Reply