Beginners: Eşcinsel Babayla Oğlu


“Beginners”, kariyerine kısa filmler ve belgesellerle başlayıp kariyerini bu alanda devam ettiren Mike Mills’ın ikinci uzun metrajlı filmi. Daha evvel çektiği “Thumbsucker” ile Berlin Film Festivali’nde (2005)  ‘Berlin Altın Ayı’ ödülüne  ve Sundence  Film Festivali’nin en iyi film ödülüne aday gösterilmişti. Mills elde ettiği küçük çaplı başarılardan sonra tekrar belgesel ve kısa film alanlarına döndü ve bu alanda bir belgesel (“Does Your Soul Have a Cold?”), bir kısa film (“Cinema16: American Short Films”) çekti. Son çektiği kısa filmden sonra, yani 2007’den beri sinemadan uzak bir dönem geçirdi Mills. Ta ki “Beginners” projesine kadar. Kariyerinin 10.yapımı olan “Beginners” aynı zamanda Hollywood’un popüler oyuncularıyla kotardığı ilk yapımı.

Beginners Fragman
[flashvideo file=http://www.ipreview.ca/media/trailer/video/beginners_bandes_annonces_ok_MPEG4Large_BA.mp4 /]

“Beginners”ın başrollerini Christopher Plummer, Ewan McGregor ve Hollywood’a Quentin Tarantino’nun “Inglorious Basterds” filmiyle ayak basan Melanie Laurent üstleniyor.  Amerika bağımsız sinemasının bir örneği olan Beginners, eşcinsel bir baba ile oğlunun, bu oğul ile onun sevgilisinin ilişkilerini anlatıyor. Filmde Plummer eşcinsel baba Hal’u, McGregor onun oğlu olan Oliver’ı ve Laurent Oliver’ın sevgilisi Anna’yı canlandırıyor.

Toronto Film Festivali’nde gösterilen ve oldukça beğenilen Beginners, Amerika’da 3 Haziran’da vizyona girecek. Çoğu bağımsız film gibi ne yazık ki  ülkemizde gösterilmeyeceği şimdilik kesin.


Leave a Reply