Ben Gazzara: Kült Filmler Öksüz Kaldı

Ben Gazzara: Kült Filmler Öksüz Kaldı

1950’li yıllarda TV dünyası ufak tefek sicilyalı bir aktörün başarısını konuşuyordu. Oynadığı her dizide olağanüstü oyunuyla öne çıkan, en zor rolleri başarıyla canlandıran Ben Gazzara, 20’ye yakın dizide başrollerde yer aldı. TV dünyasındaki büyük başarısı ona sinema dünyasının kapılarını açtı.

Ancak gişe filmlerinden gelen teklifleri değerlendirmek yerine sabırlı davranmayı seçti. Usta yönetmenlerden gelen önemli teklifleri değerlendirmeyi seçti. Otto Preminger’in Anatomy of a Murder’ında dikkatleri bir kez daha çekti. Arada memleketi İtalya’ya gidip Mario Monicelli’nin Risate Di Gioia’sında yer aldı. Bağımsız veya avrupalı yönetmenlerin filmlerinde yer alarak destek oldu. 1970 yılı hayatında dönüm noktası oldu. John Cassavetes’in Husbands’ında oynaması sinema tarihinin en çarpıcı yönetmen/oyuncu ortaklıklarından birini ortaya çıkardı. 1976’da birlikte The Killing of a Chinese Bookie ile bir sinema klasiği daha ortaya çıkardılar. Bir yıl sonra yine Cassavetes’in Opening Night’ın da Gena Rowlands’la karşılıklı oynadı. Peter Bogdanovich’in Saint Jack’i ve They All Laughed’ında yer alarak önemli bir yönetmenin daha ortaya çıkmasını sağladı.

İtalya’da Marco Ferreri, Guiseppe Tornatore, Taviani Kardeşler gibi büyük ustalarla çalışmayı sürdürdü. 70’lerde ve 80’lerde bol bol küçük bütçeli mafya filmlerinde de yer alarak türün en önemli isimlerinden biri oldu. 90’lı yılları daha düşük kaliteli filmlerle geçirirken 1998’de Coen Kardeşlerin Big Lebowski’sinde aldığı rol yeniden hatırlanmasını sağladı. Todd Solondz’un Happiness’inde, Vincent Gallo’nun Buffalo 66’inde, Spike Lee’nin Summer of Sam’inde yer aldı. 2000’li yıllarda da yine durup dinlenmeden bağımsız filmlerde yer aldı ve genç yönetmenlere destek verdi. Lars von Trier’in Dogville’inde oynadı.

Son olarak Daniel Noah’ın Max Rose’unda Jerry Lewis’le karşılıklı oynayacakları söyleniyordu. Cumartesi sabah saatlerinde uzun süredir savaştığı pankreas kanserine yenik düştü. Ufak-tefek bir sicilyalı olarak çıktığı sahnelerden dev bir oyuncu olarak indi.


Leave a Reply