Ben X (2007)


ben-x.jpg

Ben, kendi hayal dünyasında yaşayan, çevrimiçi rol yapma oyunu bağımlısı otistik bir çocuktur. “Özel” olduğu için günlük hayatın değişken kurallarına bir türlü uyum sağlayamamakta; ancak çevrimiçi RYO oynarken kendisini ifade edebilmektedir. Ailesinin normal okula devam etmesi konusunda ısrarları sayesinde hayatının her anında, etrafındaki çocukların eşek şakalarına maruz kalmaktadır. Sanal ortamda tanıştığı bir arkadaş sayesinde tam da hayata bir miktar uyum sağladığı anda maruz kaldığı bir eşek şakası ise tüm hayatını değiştirir.

Bu andan itibaren yer yer gerçek ile hayalin birbirine karıştığı bir öykü izlemeye başlıyoruz. Ben, kendince acısını sona erdirecek bir plan yapar ve ailesinden yardım ister. Ailesi ilk başta karşı çıksa da Ben’in hissettiklerini anlatabilmesi sonucu istemeye istemeye yardım etmeye ikna olurlar.

Nic Balthazar’ın yazıp yönettiği, Belçika’dan gelen bu film yarı bilgisayar oyunu, yarı film anlatımı ile oldukça farklı. Özellikle Ben’in hayata bakışını bir bilgisayar karakteri üzerinden anlattığı anlar, türü sevenlerde hoş tatlar bırakacaktır.

Çok sık işlenmeyen bir konuyu ele alışı, anlatış biçimi ve ilginç sonu ile oldukça başarılı ve bol ödüllü bir yapım. Hangi yaşta olursa olsun, toplum içindeki bireylerin farklılıklara ne kadar tahammülsüz olduğunu, insanların sonradan utanmalarına yol açacak eylemleri uygun ortam yaratıldığında ne kadar kolaylıkla gerçekleştirebildiklerine dair çarpıcı bir anlatı. Ancak genel izleyici profiline uygun olmadığını da belirtmek gerekiyor. Daha çok rol yapma oyunlarına ve psikolojiye aynı anda ilgisi olan “dar” bir kitleye hitap ediyor. Bu iki konudan birine uzak olanlar için sıkıcı olabilir.

Film ülkemizde çok kısa bir süre ve sınırlı salonda gösterimde kalabildi. Dolayısıyla izlemek isteyenler ya festivalleri takip edecekler ya da DVDsini bulmaya çalışacaklar gibi gözüküyor.


2 responses to “Ben X (2007)”

Leave a Reply