Berlusconi’nin Bulgar Sinemasına EtkisiBulgaristan’da mayıs ayında gösterime girecek olan filmler sıralanırken sürpriz bir şekilde, “Berlusconi’nin Skandal Filmi” olarak nitelenen “Goodbye Mama”nın da izleyici karşısına çıkacağı açıklandı.

Bulgarlar için yüz kızartıcı bir film haline gelen Michelle Bonev’in yönettiği yapım, tüm çekim ve ödül süreciyle bir Berlusconi fiyaskosu olmuştu.

Michelle Bonev’le özel arkadaşlığı (Bonev’in yukarıdaki resmine bakınca arkadaşlığın nedeni az çok anlaşılır sanırım) bulunan Silvio Berlusconi, filmle ilgili ilk adımı İtalyan Kültür Bakanlığı’ndan 400 bin euro ödenek ayırtarak başladı. Ardından Bulgar Kültür Bakanlığı’nı arayarak 150 bin euro da Bulgaristan’dan ödenek sağladı.

Film daha çekilirken italyan devlet televizyonu RAI, filmin İtalya haklarını 1 milyon euro’ya aldığını açıkladı. Film ile ilgili en büyük rezalet ise Venedik Film Festivali’nde yaşandı. Berlusconi festival yönetimine “paranızı keserim” diye şantaj yaparak yeni bir ödül yarattırdı. Ve Bonev festival tarihinde ilk kez verilen “Action For Women” ödülünü alkışlarla kazandı.

Aralık ayında ortaya çıkan skandal, Bulgaristan Hükümeti ve halkı için büyük bir utanç haline geldi. Bulgar Kültür Bakanlığı bütün üst düzey bürokratların görevine son verdi. Ancak filmin yarattığı olaydan yararlanmak isteyen yapım ve dağıtım şirketleri geçtiğimiz hafta içinde gösterim kararı aldı. Şimdiden boykot çağrılarıyla gündeme gelen filmin kaç izleyiciye ulaşacağı merak ediliyor. Filmin hemen aşağıdaki trailer’ından kalitesi hakkında fikir elde etmek de mümkün…


Leave a Reply