Beyond the Reach: Yaşlı Kurt, Cesur Gence Karşı

Beyond the Reach: Yaşlı Kurt, Cesur Gence Karşı

Sinema dünyasında özellikle de Hollywood’da yaşlanan oyuncuların zaman geçtikçe daha az rol buldukları bir gerçek. Zaten rol bulabilen oyuncuların bir kısmı da anne – baba rollerinden öteye gidememeye başlıyor. Bu yüzden de büyük filmlerde yer almasına alıştığımız oyuncular daha küçük filmlerde, bağımsız filmlerde daha çok boy göstermeye başlıyorlar. “Beyond The Reach” de böyle bir film. Michael Douglas, bu küçük filmde hala ölmediğini ispatlamaya çalışıyor.

Filmin konusu basit denilebilir. Şirketini Çinlilere satmak üzere olan bir adam olan Madec, vahşi doğanın ortasında yaban koyunu avına çıkmak adına son teknoloji aracı ve aletleriyle av bölgesine gelerek şerif ile bir anlaşma imzalar. Av için iz sürmesinde ona yetenekli genç Ben yardımcı olacaktır. Ancak yaşlı kurt Madec, biraz aceleci olduğundan genç Ben’e ayak uyduramaz. Ani bir kazanın da olmasıyla beraber Madec ve Ben arasında kavurucu sıcakların ortasında av ve avcı savaşı başlar.
beyond-the-reach-1
Filmin konusundan da anlayacağımız üzere iki ana karakterin kurak bir bölgede yaşanan gerilimli mücadelesini anlatan film, genel olarak sınırlı bir konuya sahip olarak hayal kırıklığı yaratıyor. Michael Douglas’ın oynadığı karakter Madec, paranın her şeyi çözebileceğini düşünen, günümüzün üçkağıtçı kurt patronlarından birinden farksızken; Jeremy Irvine’in candırdığı Ben karakteri Madec’e göre daha olgun bir karakteri canlandırıyor gibi. Sabırlı, idealist, yetenekli ve savaşçı… Tüm özellikleriyle parlak bir karakter olmasına rağmen yaşlı adamın teknolojisine yenik düşüyor. Bu yüzden de av konumuna düşüyor. Bu süreç içerisinde Ben geçmişte yaptığı hatasıyla yüzleşerek kız arkadaşının da gidişini sorgulamaya çalışıyor.
beyond-the-reach-2
Karşılıklı iki adamın gerilimi dışında, yabanda yaşamanın zorlukları üzerinden ortaya çıkan doğa içinde hayatta kalma mücadelesi filme katkı sunmayı vaat etse de, bir yenilik sunmuyor. Buna ek olarak film kendi çapında kapitalizm eleştirileri sunmaya çalışsa da niteliksiz senaryosu yüzünden bir adım daha ileriye gidemiyor. Telefon görüşmeleri ve Madec’in değerlere saygısı olmayan tavrıyla verilmeye çalışılan mesajlar sıradanlığın ötesine geçemiyor. Zaten filmdeki şerifin bile satılık olduğu gerçeği ve biraz adamlarıyla beraber salakça resmedilmesi, bu küçük rolün karikatürize olmasına engel olamıyor.
jeremy
Filmin yönetmeni Jean Baptiste Leonetti, ilk filmi “Carre Blanc’de olduğu gibi belli bir eşiği geçemeyerek beklenen çıkışı bu filmle de elde edemiyor. Zaten filmin düşük bütçesi, az karakter barındırması ve mekanın boş bir arazi olması da çok fazla riske girilmediğini belgeler nitelikte…

Sonuç olarak Michael Douglas’ın karizmsını bir kenara bırakırsak, filmin manasız finali ve zayıf senaryosuyla beyazperdeden çok, beyaz cama hitap eden bir filmden öteye gidemiyor. “Beyond The Reach” bunu söylemek istemesem de, boş yaz piyasasında şansını deneyen ama bunda bile başarısız olan bir film. Sadece Michael Douglas’ın hayranıysanız gitmenizi tavsiye ederim.


Leave a Reply