Bilet Fiyatları ve Bıktıran Reklam Süreleri


sinema-bileti.jpg

Sinemada film izleme adabının artık yer ile yeksan olduğunu dile getirdiğimiz yazımızda başka bir konu hakkında da yazacağımıza söz vermiştik; sinema bilet fiyatları. Özellikle büyük şehirlerdeki sinema bilet fiyatları son zamanlarda oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Geçmişte haftasonu harçlığının bir kısmı ile bir ortaokul öğrencisi rahatlıkla sinemaya gidebilirken şu anda çalışan çiftler bile “bu filmi sinemada mı izlesek, dvdsini mi beklesek?” sorularını sormaya başladılar kendilerine. Gelin kabaca bir hesap yapalım: şu anda başkentteki sinema biletleri 10 ile 15 lira arasında değişiklik gösteriyor. Demek iki sinemasever bir filmi sinemada izlemek için yaklaşık 20 ile 30 lira arasında bir bedel ödüyor. İçeride fahiş fiyatlar üzerinden satılacak muhtemel yiyecek içecek harcamaların tercihe bağlı olması nedeniyle bu kapsamda ele almıyoruz. Yine de bir parantez açıp, özellikle büyük sinemalardaki kantin fiyatlarının neden beş yıldızlı otel minibarı seviyesinde olduğuna da aklımızın bir türlü ermediğini söylemeden geçemeyeceğiz. Hesabımıza geri dönersek ortalamada 25 lira olan bu mebla, izlemek istediğimiz filmin tek gösterimi için veriliyor. Öte yandan sabırlı izleyiciler bir-iki ay bekleyebilirlerse çoğu filmin dvdsini satın almak olanağını buluyorlar. Dvdlerin fiyatı iki kişilik sinema bileti ile aşağı yukarı aynı. Elbette burada dvdye yeni çıkan filmleri kastediyorum; yoksa kampanyalardan faydalanıldığı takdirde bu fiyatlar çok daha aşağıya inebiliyor.

Elbette bir filmi sinemada izlemenin verdiği haz bambaşka. Evinize ne kadar büyük televizyon alsanız da, ne kadar iyi ses sitemi kursanız da tam olarak aynı etkiyi yaratamayacağınız aşikâr. Ancak bir iki ay sonra aynı parayı verip filmin neredeyse toplu gösterim ve çoğaltma hariç tüm haklarını sonsuza kadar satın aldığınız bir anlaşma ile sinemada tek bir gösterim hakkı için verdiğiniz fiyatı karşılaştırınca insan kendisini hafiften kazıklanıyor gibi hissediyor.

Öte yandan bu para ile ne satın aldığımızı düşününce insanın aklı iyice karışıyor. Televizyon kanalları birçok filmin yayın haklarını satın alıp, gösterim tarihinden altı -yedi ay sonra yayınlayabiliyorlar. Tek gelirleri ise reklamlara dayanıyor. Dolayısıyla altı ay beklerseniz ve türkçe dublaj sizin için sorun yaratmıyorsa, birçok popüler filmi televizyondan bedava izlemek de mümkün. Eskiden olsa bu noktaya karşı tez üretmek mümkündü: “televizyonda izlerken birçok reklam izlemeye de mahkûm oluyoruz, sinemada reklam yok!”. Oysa son dört beş senede bu durum da değişti. Birçok gösterimde açıklanan seans saatinde, önce reklamlar başlıyor ve filmin tahmin edilen gişe miktarına göre değişen bir süre reklam izliyoruz. Bu süre kolay kolay on dakikadan az olmuyor. Hele hele gişe rekortmeni olması muhtemel bir filme gittiyseniz, yarım saatin üzerinde reklam izlemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu bahsettiğim sadece reklamlar; arkasından ‘gelecek program’ tanıtımları başlıyor. Dolayısıyla herhangi bir filme başlamadan önce, on beş dakika ile bir saat arasındaki bir süreniz sinema tarafından gasp ediliyor. Televizyonda kimi filmleri izlerken yarım saatin üzerinde tanıtım ya da reklam izlemiyoruz. Bu durumda bir türlü anlam veremediğimiz çelişki ortaya çıkıyor; reklamların bu kadar uzun olmadığı hatta hiç reklamın olmadığı zamanlarda sinema biletleri daha makul fiyatlarda iken, hem izleyici sayısının artıp sektörün büyüdüğü, hem de müşterilerden alınan paraya ek olarak ciddi reklam gelirlerinin elde edildiği bir dönemde bilet fiyatları neden bu seviyelere çıkıyor? Daha önceden de söylediğimiz gibi filmin dvd bedelinden daha fazla para ödeyerek gelen iki kişilik bir izleyici grubu neden reklam izlemek zorunda kalıyor? Reklamlar daha makul seviyelerde kalsa ya da reklam olan seansların ücretleri daha makul olsa söylenecek pek bir söz yok ancak durum böyle de değil.

Bu çelişkilere tepkiler yok değil; özellikle internet tabanlı tüketici şikâyeti yayınlayan siteler tarandığında konu ile ilgili birçok şikâyet bulabiliyorsunuz. Bir kısmı bilet fiyatlarından yakınıyor ama tepkinin çoğu reklam sürelerine. Öte yandan -şimdilik- organize bir şikâyet ya da boykot kampanyası yok gibi.

Bu durum sinema izleyicisi sayısını da etkilemeye başladı. Bahsettiğimiz şikâyetlerin sahipleri genellikle bir daha sinemaya gitmemekle ya da en azından uzun reklam yayınlayan firmaların sinemalarına gitmemekle tehdit ediyorlar durumun sorumlularını. Her ne kadar yukarıda yazdığımız dvd ve televizyonda izleme alternatifleri sadece sinema sahiplerinin cebine girecek parayı etkiliyorsa da madalyonun illegal çözümler tarafını incelediğimizde işin ucu film stüdyolarına kadar dayanıyor. Sayılan alternatifleri kullanmak yerine korsan film izlemek yolunu seçen insanların sayısı hiç de az değil. Nedense korsan film konusunda çuvaldız da iğne de sadece izleyiciye batırılmaya çalışılıyor. Hukuki yaptırımların dozu artırılıyor, filmlerden önce korsan film almanın, indirmenin zararlarından bahsediliyor ancak insanların korsan filmleri tercih etmesine neden olan durumlarda bir iyileştirme yapılması düşünülmüyor.

Ekonomik kriz her sektörü vuruyor, sinema sektörü de nasibini alıyor. Salonlar eskisine göre daha boş, insanlar artık harcamalarını yaparken çok daha dikkatli davranıyorlar ve verdikleri paranın karşılığında ne satın aldıklarını irdeliyorlar. Durum böyleyken sinemaların bu çelişkili durumda ısrar etmeleri uzunvadede geri tepecek bir durum gibi gözüküyor.


12 responses to “Bilet Fiyatları ve Bıktıran Reklam Süreleri”

 1. En kısa zamanda seans saatinin yanına reklam süresinin yazılması gerektiğine gönülden katılıyorum ben de. Bu haliyle resmen hukuksuz bir uygulama.

 2. En kısa zamanda seans saatinin yanına reklam süresinin yazılması gerektiğine gönülden katılıyorum ben de. Bu haliyle resmen hukuksuz bir uygulama.

 3. Dvd ile sinemada film seyretme keyfinin kiyaslanmasi mumkun degil. Sadece keyif de degil tabi soz konusu. Dvdsi ucuz diye sinema salonunda seyretmenin de ucuz olmasi gerekmez. O zaman müzik cdleri ucuz, konserler de ucuzlasin. Tamam, biletler pahali ama kiyas dogru degil.

 4. Dvd ile sinemada film seyretme keyfinin kiyaslanmasi mumkun degil. Sadece keyif de degil tabi soz konusu. Dvdsi ucuz diye sinema salonunda seyretmenin de ucuz olmasi gerekmez. O zaman müzik cdleri ucuz, konserler de ucuzlasin. Tamam, biletler pahali ama kiyas dogru degil.

 5. Candan Hanım,
  Kesinlikle katılıyorum, Dvd ile sinemada film seyretme keyfinin kiyaslanmasi mumkun degil. Kaldı ki yazıda bunu da belirtmeye çalıştım; “Elbette bir filmi sinemada izlemenin verdiği haz bambaşka. Evinize ne kadar büyük televizyon alsanız da, ne kadar iyi ses sitemi kursanız da tam olarak aynı etkiyi yaratamayacağınız aşikâr.” diyerek. Öte yandan sinemada film izlemek filmi çok daha önce izlemenizi de sağlıyor ki bu öncelik için de bedel ödüyorsunuz. Bu sadece kıyaslamalardan biriydi.

  Öte yandan konser benzetmenize katılamayacağım, konserde canlı performans izliyoruz. Eğer bir tiyartro oyunu ile oyunun DVD’sini karşılaştırıyor olsaydık hemfikir olabilirdim.

 6. Candan Hanım,
  Kesinlikle katılıyorum, Dvd ile sinemada film seyretme keyfinin kiyaslanmasi mumkun degil. Kaldı ki yazıda bunu da belirtmeye çalıştım; “Elbette bir filmi sinemada izlemenin verdiği haz bambaşka. Evinize ne kadar büyük televizyon alsanız da, ne kadar iyi ses sitemi kursanız da tam olarak aynı etkiyi yaratamayacağınız aşikâr.” diyerek. Öte yandan sinemada film izlemek filmi çok daha önce izlemenizi de sağlıyor ki bu öncelik için de bedel ödüyorsunuz. Bu sadece kıyaslamalardan biriydi.

  Öte yandan konser benzetmenize katılamayacağım, konserde canlı performans izliyoruz. Eğer bir tiyartro oyunu ile oyunun DVD’sini karşılaştırıyor olsaydık hemfikir olabilirdim.

 7. Bunu bir keyif meselesi olarak gormuyorum ben. Bu bir kultur meselesidir. Sizin film izleme kulturunuz kitle gerektirmiyorsa buna bir sey diyemem. Fakat sinema kulturu denince kalabalik bir insan grubuyla ve yalniz olmayi anliyorum ben. Bu gibi bahanelelerle herkes kendi hijyenik evlerine kapaniyor zaten. Tamam kapanan kapansin fakat bunu mesru kilmaya da kalkmasin. Ayrica Benjamin Button fragmani ve tanitimiyla vaadettigini vermeyen bir filmdi, david fincherdan bir ask filmi ben de dogal olarak beklemiyordum. Bir tek atmosfer yaratmakla iyi film olmuyor. Neyse asil konuyu dagitmiyim

 8. Bunu bir keyif meselesi olarak gormuyorum ben. Bu bir kultur meselesidir. Sizin film izleme kulturunuz kitle gerektirmiyorsa buna bir sey diyemem. Fakat sinema kulturu denince kalabalik bir insan grubuyla ve yalniz olmayi anliyorum ben. Bu gibi bahanelelerle herkes kendi hijyenik evlerine kapaniyor zaten. Tamam kapanan kapansin fakat bunu mesru kilmaya da kalkmasin. Ayrica Benjamin Button fragmani ve tanitimiyla vaadettigini vermeyen bir filmdi, david fincherdan bir ask filmi ben de dogal olarak beklemiyordum. Bir tek atmosfer yaratmakla iyi film olmuyor. Neyse asil konuyu dagitmiyim

 9. reklam süreleri beni de çıldırtan bir mevzu. ben gece seanslarını severim. sinema 2 saatlik ise hesabımı ona göre yapıp 23’de çıkarım şuraya uğrarım fln diyorum. sinemadan çıkıyorum saat 00 oluyor. bir saatimi yemekle kalmıyor sonrasında araç bulmakta zorlanıyorum üzerine..
  ben çalışan insanım 1 saat boş vaktim olsa yatakta ya da tuvalette geçirmeyi tercih ederim.. /:(

 10. reklam süreleri beni de çıldırtan bir mevzu. ben gece seanslarını severim. sinema 2 saatlik ise hesabımı ona göre yapıp 23’de çıkarım şuraya uğrarım fln diyorum. sinemadan çıkıyorum saat 00 oluyor. bir saatimi yemekle kalmıyor sonrasında araç bulmakta zorlanıyorum üzerine..
  ben çalışan insanım 1 saat boş vaktim olsa yatakta ya da tuvalette geçirmeyi tercih ederim.. /:(

 11. Yazı ile ilgili son bir açıklama yapmak lazım, aksi takdirde yanlış anlaşılabileceği gelen mesajlarla ortaya kondu. Sinema sinemada izlenmelidir, evde film izlemek sinemada film izlemenin yerini hiç bir şekilde tutamaz. Gerek bir sosyal/kültürel aktivite olması bakımında gerekse alınacak hazzın dahan büyük olması bakımından sinemada film izlemek daha zevklidir.
  Ancak içinde sinemada film izleme isteği olan kişileri fahiş fiyatlara mahkum etmek haksızlıktır. Ticari bir öğe olarak sinema filmini ele aldığımızda diğer gösterim şekilleri ile sinemada gösterim şeklinin fiyatı karşılaştırılırsa fiyatının fahiş olduğu bir kez daha anlaşılır. Eğer bir kişi sinema biletleri pahalı diyor ise bunu söylerken “neye göre?” sorusuna cevap verebilmelidir. Neye göre derken “bir porsiyon tavuk dönere göre” diyemediğimiz için karşılaştırmayı sinema filminin diğer gösterim hakları ile yapmış bulunmaktayız.

 12. Yazı ile ilgili son bir açıklama yapmak lazım, aksi takdirde yanlış anlaşılabileceği gelen mesajlarla ortaya kondu. Sinema sinemada izlenmelidir, evde film izlemek sinemada film izlemenin yerini hiç bir şekilde tutamaz. Gerek bir sosyal/kültürel aktivite olması bakımında gerekse alınacak hazzın dahan büyük olması bakımından sinemada film izlemek daha zevklidir.
  Ancak içinde sinemada film izleme isteği olan kişileri fahiş fiyatlara mahkum etmek haksızlıktır. Ticari bir öğe olarak sinema filmini ele aldığımızda diğer gösterim şekilleri ile sinemada gösterim şeklinin fiyatı karşılaştırılırsa fiyatının fahiş olduğu bir kez daha anlaşılır. Eğer bir kişi sinema biletleri pahalı diyor ise bunu söylerken “neye göre?” sorusuna cevap verebilmelidir. Neye göre derken “bir porsiyon tavuk dönere göre” diyemediğimiz için karşılaştırmayı sinema filminin diğer gösterim hakları ile yapmış bulunmaktayız.

Leave a Reply