Bir Dönemin Sonu: Fox Artık Resmen Disney Çatısı Altında


En bilinen adıyla 20th Century Fox, kısaltırsak Fox, Hollywood’un en köklü, en eski stüdyolarından. 100 yıldan uzun bir süredir içerik üreten, dünyaya yayılmış, büyük bir stüdyo Fox. İşte Hollywood’un en eski ve üretken stüdyolarından Fox bugün itibariyle bağımsızlığını yitirip Disney çatısı altına girdi. Artık Fox, Disney’in. Dolayısıyla bundan sonra bu stüdyoyla ilgili tüm kararlar, bu stüdyonun tüm hasılatları, içerikleri vs Disney’in olacak. Stüdyonun eski sahibi Rupert Murdoch elinde kalan Fox News‘e yeni bir isim bulacak, Fox’la bağını tamamen koparmış olacak.

Hemen belirtelim; Fox’a ait olan Fox News kanalları Murdoch’ta kaldı. Öte yandan Disney gene Fox’a ait olan Sky‘ı Comcast‘e sattı. Fox’ın 22 bölgesel spor kanalı da (Fox Sports) Disney tekelleşmesin (!) diye satılacak. Peki bunları çıkarırsak Disney’in elinde neler kalıyor? 20th Century Fox, 21st Century Fox, Fox Searchlight, FX, FXX, NatGeo, hulu‘nun % 30’u (Disney’in hissesi %30’du, Fox’ın hisseleriyle birlikte Disney, hulu’nun % 60‘ına sahip oldu). Bunlar Disney’in oldu. Disney’in yetişkinlere dönük içerikler üreten FX ve FXX kanallarını, Oscar projeleri üreten Searchlight’ı nasıl yöneteceğini zaman gösterecek. Daha önceki açıklamalar endişeleri yatıştırmaya dönüktü. Bilindiği üzere Disney sadece yetişkinlere dönük içerikler üretmiyor, bir çocuğun ailesiyle birlikte izleyebileceği içerikler üretiyor. Bu yüzden yapımlarında kan, cinsellik, aşırı şiddet vs yer almaz. Bu da Fox’ın içeriklerini sevenleri endişelendirdiğinde Disney CEO’su Bob Iger, Searchlight’ın aynı şekilde içerik üreteceğini, FX’e dokunulmayacağını, Deadpool gibi 17 yaş ve üzeri kitleye uygun içerikleri de devam ettireceğini söylemişti.

Peki Disney, Fox’ın çoğunluğunu alarak nelere sahip oldu? Öncelikle 100 yıldan fazla bir zaman zarfında üretilmiş her şeye sahip oldu Disney. Yani Fox’ın 100(+) yıllık kataloğuna da sahip durumda. İleride dilediği Fox filmini alıp yeniden çevirtebilir, devam ettirebilir. Halihazırda devam eden şu seriler de Disney’in insafına kalmış durumda: Ridley Scott‘ın Prometheus/Alien serisi, James Cameron‘ın Avatar serisi, Bruce Willis‘li Die Hard serisi, Ice Age serisi, dizi ve spinoff filmlerle genişleyen Kingsman serisi, Predator serisi. Dizilerden American Crime Story, American Horror Story, The Simpsons, Family Guy, Empire, Fargo, Atlanta ve daha nicesi sayılabilir. Kısacası artık Fox’ın tüm yapımlarıyla ilgili kararlar Disney’e ait. Disney bu yıldan itibaren dilediklerinin fişini çekecek, dilediklerini devam ettirecek.

X-Men evrenine ayrı bir paragraf açmak gerek. Dark Phoenix planlandığı gibi haziranda vizyona girecek. Ondan daha sorunlu bir proje olan The New Mutants‘ın ağustosta vizyona girip girmeyeceği, Disney’in bu filmi Disney+‘a bırakıp bırakmayacağı şimdilik belli değil. Bu iki film koca evrenin son filmleri oldu. Bundan sonra evren sıfırlanıp yeni oyuncular, öyküler ve sinemacılarla MCU’ya dahil edilecek. Evrenin geleceği açık olan tek serisi Deadpool. X-Men’in MCU’ya ne zaman dahil edileceği ise henüz belli değil, resmi bir açıklama yapılmadan konuşmak zor. Ama Kevin Feige çok geçmeden mutantları da evrenine dahil edecektir.

Yazının sonuna gelirken… Disney’in Fox’ı alışıyla pazarın en az % 45’ine sahip olacağını da belirtmek gerek. Amerika’nın yüce mahkemeleri “tekel yok” dedi ama Disney, Fox’a sahip olmadan evvel diğer stüdyolar rekabette zorlanmışlardı. Disney’in pazara Fox, Pixar, Lucasfilm, Marvel Studios, Walt Disney Pictures logolu içerikleri sunacağı bu yıldan itibaren rekabet iyice zorlaşacak. Tek bir stüdyo (Disney) bu yıldan itibaren pazarın % 45’ine sahip olacak. Paramount, STX, MGM gibi durumları pek iyi olmayan stüdyoları zor günler bekliyor. Bakalım Disney, Fox’ı nasıl yönetecek ve yönetim şekli yetişkin içerikleri ve sinemayı nasıl etkileyecek. Yaşayarak öğreneceğiz.


Leave a Reply