Bir Zamanlar Anadolu’da: Uluslararası Yorumlar


Cannes’da oluşan havayı ve “Bir Zamanlar Anadolu’da”nın Cannes’da ödüle layık görüleceğini bir gün önceden verdiğimiz haberde belirtmiştik. Film, festivalin son gününde gösterildiği için hakkında henüz yeterli eleştiri yazısı bulunmuyor. Ancak şu ana kadar okuduğumuz kısa bölümler film iştahımızı kabartmış durumda…

Variety / Justin Chang
Çok iyi işlenmiş ve damıtılmış bir auteur işi olarak Nuri Bilge Ceylan’ın hayran kitlesini arttırmayacaktır. Ancak festival izleyicileri Ceylan’ın harika gözünü ve sürprizlerle dolu espri anlayışını takdir edeceklerdir.

Time-Out Londra / Dave Calhoun
Ceylan şakacı ve düşünceli, yüksek düzeyde bir perde sanatçısı… Hem kendisini, hem de izleyicisini zorladığı yeni filmiyle büyük ve çılgın bir övgüyü hakediyor.

Indiewire / Eric Kohn
Nuri Bilge Ceylan’ın büyüleyici “Bir Zamanlar Anadolu’da”sı “Zodiac”ın “Police Adjective”le bir karışımı gibi. Bu başarması zor bir karışım. Ama Ceylan aynı analitik beyin açıcı seviyeye ulaşmış.

Screen Daily / Dan Fainaru
Sadece eksiksiz bir sinematografi değil, Ceylan’ın tüm fotoğraf işlerinde gördüğümüz yaratıcı, ressamsı yeteneği… Bütün oyuncular bu mükemmel çizilmiş portrelere usta aktörler gibi değil, gerçek insanlar gibi karışıyorlar.

BFI/ Nick James
Ceylan pırlantaya benzeyen sürprizlerini Çehov duyarlılığıyla sunuyor.


Leave a Reply